Novinky od firmy VIA

Kategorie:

Štítky:

O firmě VIA nebylo delší dobu téměř slyšet a poslední měsíce nás zásobuje neustálými novinkami. Po nedávném otevření se vývojářům a uvedení 64 bitového mikroprocesoru oznámila další novinky, novou desku PicoITX, přechod na úspornější výrobní proces a hlavně NVIDIA nehodlá firmu VIA koupit.

PicoITX, jde to ještě menší?

Základní deska o rozměrech 100×72 mm (velikost „průmyslového a vývojářského“ formátu PC(104 je 95,9×90,2 mm) je první novinkou firmy VIA, o níž se zmíním. Líbí se mi miniaturizace, jaké VIA docílila při přípravě tohoto formátu a parametry spotřeby, která by za mikroprocesor VIA C7 a čipovou sadu VIA VX700 neměla přesáhnout zhruba 3 W. Výkon mikroprocesorů VIA Eden, nebo VIA C7 nikoho neohromí, ale DVD DivX/XviD na tom lze přehrát, takže se nabízí využití pro levné HTPC s minimální spotřebou, takový levný STB, a když si na USB připojím hybridní TV Tuner (třeba Winfast DTV Dongle H USB), tak mám vyřešen i PVR elegantním způsobem. Pod GNU/Linuxem by mělo vše fungovat, takže připravit nějakou malinkou distribuci (no takové již existují).

Reklama

Já bych měl využití jasné, malinký tichý domácí vývojový webserver. Samozřejmě, že k této desce nepřipojím disky do RAID pole (mirror), na to má deska moc málo přípojných míst, ale bezpečnost dat lze vyřešit pravidelným zálohováním na pevný disk připojený přes USB2. Já jsem si vybral něco jiného – Efiku, bohužel pro firmu VIA. Třeba časem desku VIA s 64 bitovým dvoujádrovým procesorem koupím a Efika se bude stěhovat na místo STB a PVR (nebo obráceně), protože postupně chci webařinu přesunout na JSP a dostat Javu na PowerPC hardware není zcela triviální úkol.

VIA Isaiah na 45nm

Potěšující a zároveň docela špatná je zpráva o plánovaném přechodu firmy VIA na 45nm proces pro mikroprocesory VIA Isaiah. Ano jsou to nedávno oznámené 64 bitové mikroprocesory, které jsou opravdu vážnou výkonovou konkurencí pro všude chválený Intel Atom. Přechod na 45nm umožní nejen razantní snížení spotřeby, ale i zmenšení plochy jader, takže VIA hned mohla oznámit i dvoujádrové procesory. Maximální frekvence 2 GHz sice nevypadá oslnivě a VIA Isaiah bude pomalejší, než stejně taktované AMD, ale segment UMPC, či HTPC, potřebuje nízkopříkonové procesory kompatibilní s x86, ale výkon není tak klíčovou záležitostí (IMO webaře taky tento nedostatek výkonu nebolí, podstatné je, že server s minimálními nároky na elektřinu může běžet dedikovaný nonstop). Dokonce bych si dovolil tipnout, že VIA bude mít nejlepší procesor pro běžná kancelářská PC s minimální spotřebou.

Špatná zpráva je, že přechod na tuto technologii je naplánován na konec roku 2009. A to je moc dlouho.

NVidia nekupuje firmu VIA?

Nedávno jsem psal i tomto blogu, že VIA možná už jen pěje labutí píseň a mohla by jí koupit firma NVIDIA, u níž se čeká, že bude dříve, nebo později chtít na trh s mikroprocesory vstoupit. NVIDIA má spčičkové grafické čipy, kvalitní čipové sady pod platformy Intel i AMD, ale něco jí chybí, protože Intel i AMD produkují především mikroprocesory a ty NVIDII chybí. Logicky je nejjednodušší krok koupit někoho, kdo má technologie kompatibilních mikroprocesorů již zvládnuté, než vyvíjet vše zcela od začátku.

NVIDIA, ústy CEO Jen-Hsun Huanga, se vyjádřila, že plány na akvizici firmy VIA neexistují. Ale lze tomu věřit? Podobná slova jsme slýchali před akvizicí firmy Ageia (vyrábějící nesmyslný akcelerátor fyziky pro hry). Co dělá firma VIA se mi líbí a možná by spojení s firmou NVIDIA přineslo velmi zajímavé portfólio produktů na trh.

Závěrem

Výstupy firmy VIA se mi líbí, ne proto, že bych byl tak skalní Linuxář a bezmyšlenkovitě přijímal jen to co vypadne z firmy pozitivní ke GNU/Linuxu (tuto sebereflexi nemají příznivci Apple), ale velmi se mi líbí koncept úsporných PC (pokračování) do kanceláří a na většinu jednoduché práce. VIA je téměř jedinou společností, která svou nabídkou tyto požadavky pokrývá. MiniITX desku Epia jsem měl možnost otestovat a musím přiznat, že jsem byl maximálně spokojen s výkonem, ještě příjemnější byl pohled na wattmetr, který svědčil o optimálním řešení pro malý domácí vývojový (web)server, případně o správném zacílení na stůl sekretářky.