Otevřená VIA

Kategorie:

Štítky:

Ještě před několika dny jsem si myslel, že nad firmou VIA mohu zlomit hůl a jen se dívat, jak zmizí v propadlišti dějin, protože probíhají jednání o odkoupení společností NVidia. Krátce předtím VIA oznámila další ze svých mikroprocesorů, tentokrát 64 bitový, který zůstává kompatibilní se standardy x86 a x86-64 (revoluce ve změně platformy se nekoná) a proslýchá se, že VIA připravuje vícejádrový mikroprocesor. VIA asi má naději, nebo se chytá stébla, jak praví známé přísloví o tonoucích.

Na stránkách Linux.VIA.com.tw by se měl (během jednoho měsíce) objevit nový portál pro vývojáře ovladačů hardware. Součástí portálu by měla být i Bugzilla. Podpora by se měla týkat čipových sad CN700, CX700/CX700M, CN896 a VX800, alespoň prozatím. Čipové sady mimo jiné obsahují integrované grafické čipy a jedním z cílů by mělo být kvalitní zprovoznění akcelerovaného přehrávání videa, 2D a 3D funkcí karet.

Reklama

VIA dlouho stála v ústraní a přitom řada malých počítačů využívajících mikroprocesory VIA, tj. i jejich čipové sady, funguje s operačním systémem GNU/Linux, pro který měla VIA zatím jen podivné ovladače grafiky, které nebylo zcela triviální 100% nasadit a používat. Příkladem počítače, přesněji řečeno malého a špičkového laptopu, na platformě VIA je Everex Cloudbook. Jak jsem psal, VIA zaspala, protože AMD/ATI i Intel minimálně dodávají Open Source vývojářům dokumentaci, NVidia má natolik dominantní pozici, že podobný krok v dohledné době asi nehrozí.

Zhruba před dvěma lety jsem testoval jednu z ITX základních desek VIA Epia a byl jsem spokojen, platforma splňovala, s obrovskou rezervou, mou představu o základu pro domácí server, v budoucnu vážně uvažuji o přestavbě právě na platformě 64 bitového procesoru VIA. Potřebuji v podstatě jen LAMP (no dobře, trochu rozšířený, protože na některé věci používám fantastický PostgreSQL a trochu experimentuji s JSP) a Subversion.