VIA mi uděl(á/ala) radost

Kategorie:

Štítky:

VIA konečně „odhalila“ svůj nový mikroprocesor, který zajisté v relativně rozumné době potkáme na jejich základních deskách formátu ITX. Je opět koncipován jako úsporný a očekává se o něco menší výkon, než-li v případě konkurentů AMD a Intel, při zachování kompatibility s majoritní desktopovou platformou x86. Záměrně jsem napsal x86, protože nejde o další pokračování i586 platformy, ale o 64 bitové řešení.

O přípravách 64 bitu z dílny VIA se vědělo již delší dobu, ale pořád šlo víceméně jen o spekulace skládané ze střípků informací, která VIA uvolňovala. Spotřeba již nebude nejspíše tak elegantně malá, jak tomu bylo u 32 bitových procesorů, bude vyšší, ale očekávám ji nižší, než v případě AMD a Intelu. Možná mi nová VIA pomůže v hledání ideálního základu pro „zelené PC“, který bude nejen maximálně úsporný, ale i dostatečně výkonný, aby na něm běžely aplikace, jež potřebuji.

Reklama

Nepotřebuji počítač na němž bych proháněl morbidní obludy v šílených FPS hrách a nejsem ani uživatel MS Windows Vista, který by k životu nutně potřeboval Aero, potřebuji desktop, který utáhne IDE, která používám (Bluefish na weby a NetBeans na Javu), společně s několika prohlížeči, poštovním klientem (Claws-Mail) a kancelářskými aplikacemi. Teoreticky mi na to stačí libovolný počítač co mám doma (teda Aplha momentálně není rozumný stroj na Javu pod Linuxem), ale…

Doufám, že VIA udělá něco i s cenami, za něž své zboží nabízí. Přestavbu domácího zázemí bych vcelku rád rozdělil na 2 části. 64 bitovou VIA desku do mého testovacího LAMP serveru a pak eventuálně přestavět desktop, v této chvíli jsem „zakoukaný“ do nového Phenomu, nebo Intelu Quad Core, zatím mi stávající Intel D805 dostačuje, není to moc chladné a úsporné řešení, ale pokud VIA bude zvládat dobře i tuto část, nevidím důvod, proč nepřestavět tímto směrem i desktop.

Informace o mikroprocesoru VIA jsem potkal na stránkách LinuxDevices, ale na jedno nemůžu pořád přijít, kde News.com přišli k informaci, že VIA Isaiah bude dvoujádro, ani v materiálu firmy VIA nic takového není.

Doufám, že brzy budu mít k dispozici desku s tímto novým procesorem a pro portál LinuxSoft.cz budu moci napsat testík, jak to bude fungovat pod GNU/Linuxem a *BSD.