Zelené PC (2)

Kategorie:

Štítky:

Po relativně krátké době se vracím k tématu zeleného PC, které mě docela nadchlo a jenž bych postupně rád dotáhl k praktické realizaci.

Praktickou realizaci hodlám zprovoznit s některým z otevřených operačních systémů, ať to bude GNU/Linux, nebo NetBSD, či adept na jeden zajímavý hardware, kterým je MorphOS. Kdyby neměli tak šíleně drahý hardware, byl by jeden z adeptů RiscOS, ale ten je vázán na koupi počítače od Ionixu, nebo Acornu s mikroprocesorem ARM. Pod Linuxem bych mohl zaměstnat i čínskou krabičku s procesorem Godson, což je nelicencovaný MIPS a má opravdu velmi zajímavé parametry.

Reklama

Úplně zelená distribuce

Já sám používám GNU/Linux, pro část své práce a na domácí desktop (jsem zastánce toho, že na hry jsou konzole, proto mě nemrzí, že pro GNU/Linux, *BSD a OpenSolaris moc her není) používám GNU/Linux. Za těch cca 10 let, co používám GNU/Linux jsem vyzkoušel opravdu dost nejrůznějších distribucí a postupně inklinuji k Debian GNU/Linuxu a jeho derivátům (třeba na laptopu používám Ubuntu 7.10, protože se mi líbí automatizace instalace proprietárních ovladačů), nebo ke komerčnímu RHELu, pokud jde o instalaci ve firmě, kde je garantovaná podpora důležitější, než cena.

Většina návštěvníků portálů o otevřených systémech zaregistrovala začátek prodeje počítače Everex, osazeného procesorem VIA C7 1.5GHz, s předinstalovaným operačním systémem gOS.

Distribuce gOS není nic extrémně objevného, jde o zcela běžné Ubuntu 7.10, u nějž je desktop Gnome nahrazen Enlightenmentem, nebo nebyla k dispozici jiná distribuce s tímto správcem oken (ELive). Důvody docela chápu, Gnome je komplexní desktop se spoustou funkčnosti a nemalými nároky na hardware, zvláště chcete-li používat i (d)efekty akcelerovaného desktopu, to se lehce zapotí i (podporovaná, tj. nVidia, AMD/ATI, Intel) grafická karta. To vše se samozřejmě promítá na spotřebě.

E17 je málo náročný a překvapivě umí mnoho velmi zajímavých efektů, k tomu nepotřebuje výkonný počítač a podporovanou grafickou kartu, vyhovuje libovolný stroj s taktem nad 300 MHz a grafickou kartou, která si porozumí s monitorem. E17 mi fantasticky běželo na grafické kartě S3 Savage4, kterou mám v jednom starším desktopu.

Distribuce gOS je zelená už na první pohled, opravdu je vše laděno do zelena, možná to někomu nebude příjemné. Písmenko „g“ v evokuje v myslích čtenářů spojitost s firmou Google, ale tato firma za vývojem distribuce nestojí, byť to tak na první pohled nevypadá, protože v distribuci jsou protěžovány aplikace od Google.

Mě distribuce ničím nepříjemným nepřekvapila, opravdu je to Ubuntu se všemi přednostmi a chybami (těch je ale díky základům v Debianu málo). Prostě vše funguje jak má a pokud jsem dobře sledoval zatížení systému, tak desktop zatěžoval hardware asi tak na 25% úrovni ve srovnání Gnome.