VIA možná zmizí

Kategorie:

Štítky:

Nedávno jsem se i na tomto mém blogu radoval z připravovaného 64 bitového processoru VIA a po přečtení dnešních informací na stránkách DigiTimes jedná VIA s nVidií o prodeji, dokonce prý nejde ani o první projednávání obchodu, z prvních rozhovorů mělo údajně sejít kvůli vysoké požadované ceně.

Kdo se zajímá o dění ve světě informačních technologií mohl zaznamenat zprávy o zájmu nVidie proniknout i na trh mikroprocesorů kompatibilních s majoritní platformou x86. Po nedávné akvizici AMD a ATI se jedná o logický krok, protože Intel by nejspíše nVidii nekoupil, sám totiž mimo mikroprocesorů vyrábí i čipové sady a grafické čipy (údajně připravují vícejádrové GPU, které by mohlo být vážným konkurentem současným leaderům nVidia a ATI). Vlastní vývoj kompatibilního mikroprocesoru by byla dlouhodobá a finančně nesmírně drahá záležitost, proto by byla akvizice firmy VIA docela logickým způsobem, jak na tento trh vstoupit.

Reklama

Jednání nabízí 3 možné scénáře:

  1. Vytvoření aliance
  2. Koupě pouze procesorové divize. (Tato varianta nevypadá moc realisticky, čipové sady VIA jsou aktuálně vyvíjeny snad jen pro vlastní procesory, nehledě k platformě *ITX).
  3. Koupě celé firmy VIA (Tato varianta zase nabízí obavy, jak by nVidia naložila s excelentními zvukovými čipy VIA Envy a s grafickými čipy S3, které pod VIA také tak nějak patří).

VIA je sice na poli x86 procesorů trpaslíkem, ale nesmírně zajímavým, protože na jejich procesorech a čipových sadách jsou postaveny velmi zajímavé desky ve formátu *ITX (pokud to vyjde, tak 64 bitovou verzi hodlám koupit do domácího serveru) a třeba i nesmírně zajímavý laptop Everex Cloudbook. Rozhodně mě by VIA na trhu chyběla.