Zelené PC

Kategorie:

Štítky:

Sice poměrně pravidelně, objevují-li se nové články, což poznám díky RSS čtečce Liferea, čtu blog/webzine Radka Hulána, jsem občas nesouhlasející čtenář. Nemám potřebu být tzv. „rektální aplinista“, který by si na jeho blogu honil ego v naději, že si mne všimne a vyzdvihne mou osobu. Po odborné stránce mu lze asi stěží něco vyčíst, vypracoval se v IT velmi daleko, tak daleko, kam se dostane relativně malý okruh vývojářů. Je sice zarytý Windowsář, ale což, alespoň něco umí, a jeho důvodům proč nepoužívat Linux/BSD vcelku rozumím, byť mě Linux 100% vyhovuje.

Co me občas zaráží jsou jeho názory na nákup počítačového hardware. Nevím, kolik času tráví za hrami, ale hardware, který doporučuje k nákupu je velmi silně orientován na hraní moderních, rozuměj odporně náročných, her. Například Intel quadcore, grafické karty z nejsilnějších nVidií, …. Bohužel opoměl skupinu těch, kteří mají PC opravdu k práci. Proč mít takto výkonný systém? Netvrdím, že hry nehraji, jelikož je nedostatek moderních titulů na Linuxové platformě. Bohužel jsem se příliš zabředl do programování a hry mě prostě nebaví, možná to vypadá úchylně, ale více mě baví něco zkušet, než bloudit po bludišti a zastřelit téměř vše, co se pohne.

Reklama

Od PC potřebuji jediné. Abych spustil potřebné nástroje. Pokud někdo z čtenářstva pracuje na Java platformě, nebo jen používá Javovské programy, ví velmi dobře o paměťových nárocích aplikací běžících v jvm. Používám NetBeans pro vývoj běžných prográmků, jEdit pro vývoj scriptů a psaní obyčejných textových souborů, Jeti pro jabber komunikaci a program Rachota, o němž jsem tu již psal, pro sledování času stráveného na různých projektech. Procesor i mého slaboučkého laptopu (1.5 GHz Celeron) je využíván z cca 5%, když pustím prohlížeč Epiphany a v Rhythmbox, zatížení se dostane steží přes 8%. Ale dokud jsem měl málo RAM, tak nejhorší operací bylo přepínání aplikací. To trvalo opravdu dlouho a disk se mohl uswapovat.

Docela chápu potřebu co nejsilnějšího hardware pro provoz MS Windows Vista, pokud se jen nechcete koukat na holý systém. Ale co když Visty pro svou práci nepotřebuji? Linux mi 100% plní veškeré potřeby s nepoměrně menšími nároky na hardware PC. FreeBSD, případně desktopové forky PC-BSD a DesktopBSD, je na tom ještě lépe. Potřebuji v tom případě kupovat na desktop vícejádrový procesor a grafickou kartu nVidia GF 8800? Potřebuji sestavu za 50 000,—? Myslím že ne.

32 bitový počítač mi poskytne dostatek výkonu ještě po dobu mnoha let, doma používám historický AMD Athlon XP+ s taktem pouhých 1,7 GHz, ale s maximem RAM, které mi deska umožnila, tj. 2 GB (ještě nedávno byl v té samé základní desce AMD Duron o frekvenci 700 MHz, leč ten se poroučel do věčných lovišť). 64 bitové procesory nejsou v současné chvíli takovou výhrou, jak výrobci AMD a Intel udávají, těm jde především o co největší profit. Jediné plus pro současného uživatele je ve větším množství dostupné paměti a to je místo, kde se dříve narazí na omezení čipové sady, než na omezení adresního prostoru mikroprocesoru, nejinak tomu bylo i ve světě 32 bitových procesorů.

Osobně bych si do pracovního počítače koupil desku s integrovaným procesorem VIA, ty současné sice mají nízkou spotřebu a poměr výkon/spotřeba je úchvatný, ale cenová politika je šílená. Cenu bych ještě „zkousl“, protože by se mi za životnost počítače vrátila na uspořené elektřině, ale je nesmysl omezení ITX desek společnosti VIA na 1 GB RAM, to je bohužel nestravitelné.

Možná ta rozumná naděje svítá v budoucím 64 bitovém procesoru od společnosti VIA, který by se mohl objevit i na ITX deskách. Omezení RAM by mělo vystoupat na 2 GB RAM, což je pro mou práci dostatečně použitelný limit. Uvidíme, jak to dopadne, případně budu mít ještě několik let doma mou historickou relikvii, alespoň dokud věkem neodejde deska, či procesor.

Komentáře

2 komentáře: „Zelené PC“

  1. Jirka avatar

    ahoj, psal jsi u me na blogu komentar k zelenemu IT, bohuzel jsem ho omylem smazal, tak jsme ti to jen takhle chtel dat vedet. :-O Kdyztak to tam napis jeste jednou a ja to uz zkusim nesmazat. 😉

  2. Jirka avatar

    ahoj, psal jsi u me na blogu komentar k zelenemu IT, bohuzel jsem ho omylem smazal, tak jsme ti to jen takhle chtel dat vedet. :-O Kdyztak to tam napis jeste jednou a ja to uz zkusim nesmazat. 😉