Rachota – time tracker v Javě

Kategorie:

,

Štítky:

Pokud pracujete na více projektech současně,ačkoliv víte, že to není nejoptimálnější pro efektivitu, které jsou menší a nedovolíte si předem odhadnout celkový čas na dokončení projektu, od kterého by se odvíjela cena, je zapotřebí nějak měřit čas strávený prací na projektu. Tedy potřebné, můžete odhadovat, ale je vhodnější mít čas exaktně změřený.

Pro takováto měření existují nativní programy snad pro všechny myslitelné systémy, v nedávné době jsem používal GnoTime v systémech, ve kterých pracuji nejčastěji, tj. v Linuxu a BSD. Pro MS Windows jsem našel podobný nástroj (AllNetic Working Time Tracker), ale nedařilo se mi úspěšně synchronizovat data mezi oběma programy. Proto jsem hledal program, který by fungoval ve všech operačních systémech, tj. bylo potřebné aby byl psaný v Pythonu/Perlu (či jiném scriptovacím jazyce), nebo fungoval na Java platformě a už jsem byl nakloněn tomu, že si takovýto program napíši sám. Program Rachota jsem našel v podstatě náhodou, když jsem psal svůj pravidelný ranní příděl zpráviček pro portál Linuxsoft.cz, když jsem si přečetl recenzi na portále Linux.com.

Reklama
Rachota

Program potřebuje k běhu prostředí java minimálně ve verzi 1.4, má dostupnou lokalizaci pro řadu jazyků a, což potěší našince, je české provenience. Jediné mínus bych viděl, že jsem při zevrubné prohlídce webu nenašel způsob, jak autora programu alespoň trochu odměnit a ocenit. GUI je navržené velmi intuitivně a pro zákazníky můžete vyexportovat velmi podrobné reporty. Pak je vše již jen o vlastní kázni v přepínání jednotlivých projektů, na nichž pracujete. Díky jeho malé velikosti jej mám, pohodlně, na flash klíčence.

V prostředí MS Windows funguje spouštění programu naprosto intuitivně a průhledně. V Linuxa (a FreeBSD) jsem si musel napsat jednoduchý bashový scriptík, protože nemám nastavené české locales v systému, kterým program Rachota spouštím. Zatím jsem to neřešil do důsledku, ale napřed musím přejít do adresáře, kde jej mám nainstalovaný a teprve posléze jej mohu scriptíkem spustit. Scriptík pro spouštění je velmi jednoduchý:

#! /usr/bin/env bash
java -Duser.language=cs -Duser.country=CS -jar rachota_21.jar

S programem jsem nadmíru spokojen a reporty, které pomocí něj získávám jsou přehledné pro všechny zákazníky. Pokud bude více času a najdu něco, co o tomto programu napsat více, tak recenze se objeví na portále Linuxsoft.cz.

Rachota Report