x důvodů pro GNU/Linux

Kategorie:

Štítky:

Občas zdůvodňuji pro jsem se rozhodl používat právě GNU/Linux, alespoň na počítačích, které používám já. Na domácím desktopu mám už několik let Ubuntu; v dual bootu s Windows Vista Home Premium, ale Windows jsou využívány poměrně vzácně; na laptopu jsem kromě historického MacOS 9 nikdy nic jiného, než GNU/Linux neměl. Rozhodně nejsem náctiletý mládežník, který má GNU/Linux jen proto, aby byl frikulín.

Možnost volby desktopu

Možnost vybrat si desktop, který mi vyhovuje ve světě MS Windows jaksi není a na Mac OSX je trochu obtížná. Někteří uživatelé si vyberou KDE (zejména uživatelé, kteří pracují/pracovali s MS Windows), jiní si vyberou GNOME (prý jej preferují hlavně Mackaři). Já víceméně střídám GMONE a XFce, protože se mi GTK+ aplikace i prostředí líbí, jde o kompletní desktopy (nejen správce oken) a pozlátko KDE mi nikdy k srdci nepřirostlo. Dokud jsem měl k dispozici relativně slabý hardware, používal jsem jWM, který je dneska standardním v minimalistickém Puppy Linux.

Reklama

Dostatek software

Občas napíšu i nějakou bleskovku pro Živě.cz, párkrát nejen bleskovku, ale do rozsáhlých článků se mi poslední dobou moc nechce. Obvykle se strhne diskuse kolem nedostatku software pro GNU/Linux, která je naprosto zcestná, nejčastěji se neznalí ohánějí tím, že nemají tu, nebo onu vysoce profesionální aplikaci (ideálně napíší takovou, která je třeba pro domácího videoamatéra). Ano jsou oblasti, kde aplikace zatím nejsou dostatečně známé, nebo zcela dokončené, ale na problematiku nedostatku software jsem nenarazil už několik let, mám vše co potřebuji a třeba PostgreSQL funguje podstatně lépe na Un*xovém stroji, než na MS Windows.

Jaký software vlastně potřebuji?

 • Webové prohlížeče — Bez toho se webařina dělá špatně, takže Mozilla, Opera, Konqueror, KHTML, Dillo a MS IE (to díky IEs4Linux).
 • Kancelářský balík — OpenOffice.org používám od doby, kdy se ještě jmenovaly StarOffice (dneska jsou StarOffice rozšířenou edicí OOo od SUN Microsystems) a musím zkonstatovat, že jsem stále spokojenější. Již velmi dlouho jsem nepotkal dokument, který bych neuměl otevřít.
 • Komunikace — Pro IM je nespočet programů, já se připojuji XMPP protokolem a mým téměř výhradním klientem je Gajim, někomu vyhovuje multiprotokolový Pidgin. Skype je samozřejmostí a poštovních programů je mnoho (já jsem přešel od minimalistického Claws-Mailu na Evolution).
 • Vývojové nástroje — Protože část mé práce se týká platforem Java a PHP, našel jsem si aplikace, které mi 100% vyhovují — BlueFish a NetBeans. Občas využívám Dr.Python, ale v dynamickém jazyce Python mám jen menší scripty.
 • Multimédia — Už dlouho jsem nepotkal soubor/formát, který bych nedokázal přehrát. Na hudbu používám Rhythmbox a BMPx, na filmy donedávna VLC, které mi trochu vypadlo z oka, přechodem na Qt, teď Totem.

Aktualizace

Ve světě Windows mi chybí jednotný aktualizační systém. V GNU/Linuxu mám jeden nástroj (není jednotný napříč distribucemi), kde mám mnoho zdrojů i těch neoficiálních, ale pořád mám pro instalace a aktualizace jediné místo, jednu aplikaci. Ve světě MS Windows si aktualizace hlídá každá aplikace sama a občas je docela nepříjemné muset ručně aktualizovat velkou část aplikací.

Pro GNU/Linux jsou aktualizace navíc podstatně lépe řešeny, nedělá se jeden aktualizační den v měsíci, ale aktualizace přicházejí průběžně, téměř v momentě, kdy je hotová některá oprava software, nebo je k dispozici nová verze software (to trochu záleží na distribuci, třeba v Ubuntu je zařazení nové verze spíše raritou).

Vzdálená správa a konzole obecně

Vzdálené správa, respektive vzdálený přístup jako celek, je v Un*xových operačních systémech řešený na výbornou. Pokud mám dostatečně silnou linku, mohu použít vzdálený (a plně šifrovaný bez nutného VPN) přístup na grafický desktop, pokud je linka slabá, mohu se připojit (opět šifrovaně) na terminál a řešit administraci, nebo svou práci. Já používám ssh i pro přístup ke svým souborům, na domácím serveru mám důležitá data a odkudkoliv ze světa si připojím přes sshfs server jako další disk (rozuměj, celý souborový systém vidím v určeném adresáři).

Na serveru považuji spuštěný desktop za naprosto zbytečný, leč MS Windows evidentně jinak fungovat neumí. Ať se nikdo nezlobí, ale každá zbytečná služba na serveru může představovat potenciální bezpečnostní riziko, nebo potenciální zdroj nestabilit.

LiveCD/LiveDVD

Donedávna věc ve světě MS Windows nevídaná. Není to nejpohodlnější na používání, ale na odzkoušení stačí a pokud si rozvrtáte systém, může se jednat o jedinou cestu k záchraně dat.

Podpora hardware

Tak zde má GNU/Linux černého Petra, prostě výrobci hardware nezřídka GNU/Linux, a další svobodné systémy, ignorují, takže většinou je podpora hardware záležitostí téměř výhradně v rukou vývojářské komunity. Třeba z mého okolí vím, že Pavel „Goldenfish“ Kysilka, současný provozovatel webu Linuxsoft.cz, zprovoznil napsal ovladače pro několikero zvukových karet do Alsy.

Pravda při používání mozku při nákupech, lze problémům předejít. Stačí se podívat, jaký hardware je podporovaný a ten koupit, nekupovat naslepo. Pokud si pamatuji dobře, tak podobné chování bylo nutné i v prvních měsících nasazování Windows Vista, sám mám doma hardware (scanner a webkamerka), pro který byly Windows XP poslední systém Microsoftu, po nějž existují ovladače a přeci hardware nevyhodím, když slouží, jak potřebuji.


Používám jak GNU/Linux, tak MS Windows, nemám vážné problémy se žádným z nich. S GNU/Linuxem jsem ale tak nějak výrazně spokojenější.

Komentáře

Jeden komentář: „x důvodů pro GNU/Linux“

 1. Dalibor avatar
  Dalibor

  Marku, skvěle napsané. 🙂 Také používám Linux z podobných důvodů, jen s tím, že jsem si zvykl na KDE a mám ho prakticky všude – ale zároveň přiznávám, že tíhnu k programům spíše vhodným pro Gnome (např. bluefish, gqview, apod.), takže uvidíme ..
  Windows prakticky na nic nepotřebuji, ale mám je jako dual boot v notebooku, pro všechny případy.