clawsmail

Claws-Mail, nejlepší pošťák

Kategorie:

Štítky:

Je to už dlouho, co jsem hledal nějaký rozumný poštovní program, který by fungoval jak na platformě MS Windows, tak na nejrůznějších Un*x-like systémech, které tu používám, převážně je to GNU/Linux, ale občas zaexperimentuji s některým OS z BSD rodinky, nebo OpenSolarisem, blahé paměti jsem tu měl i Mac OSX (po přechodu na Intel už nemám zájem). První a dlouho používaný byl Mozilla Thunderbird, ale vezměmetěš to popořadě.

První co mi rozumně fungovalo byla Mozilla Thunderbird, tehdy ještě kolem verze 1. Postačilo jen nakonfigurovat úložiště na disk, který byl dostupný ze všech OS a vše fungovalo naprosto v pohodě. Teda fungovalo, Mozillí Gecko jádro má po čase nepříjemnou vlastnost, stává se nesmírně náročné na paměť poítače a s rostoucím počtem uložených mailů ve schránkách se dostal Thunderbird na pokraj nepoužitelnosti, prostě rychlost už byla, při nějakých 50 000 uložených zprávách, neuvěřitelně nízká.

Reklama

Dalším klientem, kterého jsem nějakou dobu zkoušel byl M2, který je schován v prohlížeči Opera. Opět se dal nakonfigurovat tak, aby ze všech systémů byly maily a záložky viditelné. Není to zcela nepoužitelný klient, ale byl divný, nesedl mi, navíc dneska je pro mě Opera víceméně zapovězený program, kteroužto nálepku si vysloužila svým chováním.

Evolution sice existuje i pro MS Windows (respektive kdysi jsem našel nějaký způsob, jak jej tam nacpat) a ve spojení s rozumným serverem by mi nevadilo, že bych používal na MS Windows velký Outlook, ale patřičný server nemám, prostě z licenčních důvodů. Tak toto kolo neprošlo, přestože většina distribucí s Gnome se snaží mi Evolution nabídnout. Na tomto místě se omlouvám uživatelům KDE, jejich KMail je pro mě opravdu neznámou, kterou jsem vždycky strpěl na počítači pouze velmi krátkou chvíli.

Poslední dvouzastávkou byl Sylpheed, malý japonský prográmek, který dělal přesně to, co jsem od něj čekal. Je psán v GTK, takže v mnou preferovaném XFce (eventuálně GNOME) je naprosto dokonale zaintegrován, je dobře konfigurovatelný a především je extrémně rychlý. Opojení z čistokrevného Sylpheeda netrvalo dlouho, protože ne ve všem jsem dokázal být 100% spokojen, ale velmi brzo jsem narazil na vylepšenou verzi Sylpheed-Claws, která byla později přejmenována na Claws-Mail. Claws-Mail používám k absolutně plné spokojenosti asi 2 roky a nebýt nutnosti používat Outlooka v práci, asi bych používal výhradně Claws-Mail.

Nejpodstatnějším rozdílem mezi Sylpheedem a Claws-Mailem je možnost opluginování Claws-Mailu. Používám pluginy PGP/Inline, PGP/MIME (k těm je potřeba PGP/Jádro), SpamAssassin, TrayIcon a vCalendar. Pro funkčnost SpamAssassina, nebo BogoFilteru budete ještě potřebovat dostupnou instalaci tohoto démona, nejlepší je mít jej puštěný lokálně a v případě přeinstalace systému, si vyzálohuji naučené vzorky, se SpamAssassinem jsem maximálně spokojen, po pár týdnech předčil filtr vestavěný v klientu Mozilla Thunderbird, který sbíral vzorky už několik měsíců. Rozžíření vCallendar umí prazovat se soubory iCalendar, které je možné bezproblematicky sdílet po internetu. O PGP není snad potřebné sáhodlouze psát, digitální podpis a případné šifrování dat považuji za naprostou samozřejmost.

Příznivcům nenabubřelých řešení, kterým nevyhovuje terminálový mailový klient lze Sylpheed/Claws-Mail jedině doporučit. Při velmi nízké provozní režii nabídne komfort, jaký uživatel z podstatně známějších programů, nehledě k tomu, že Claws-Mail je ve většině případů podstatně svižnější. Nedávno jsem v softwarových novinkách jsem psal o nové verzi tohoto klienta a od té doby vyšly opravy chyb, aktuální verze, kterou požívám v době psaní tohoto článku, je Claws-Mail 3.3.1.

Komentáře

3 komentáře: „Claws-Mail, nejlepší pošťák“

 1. Jiří Jakeš avatar
  Jiří Jakeš

  Díky za tip, vyzkouším.

  Dovol mi jedno OT: které chování Opery máš na mysli? 🙂

 2. MaReK Olšavský avatar

  Jiří Jakeš: Mám na mysli žalování u evropské komise, kde napadá MS za Internet Explorer. Zkouší si pomocí úřadů vymoci postavení, které nedokázala vytěžit svými nespornými kvalitami. To je chování, které mi silně vadí.

 3. Hart avatar
  Hart

  Prosím o radu. Používám Claws Mail v PCLinuxOSu k naprosté spokojenosti. Ale protože mám dualboot s WinXP, rád bych používal Claws Mail ve winowsu. Instalace v pohodě. Ale lokalizace do češtiny nejde. Nevím proč. Sice neumím anglicky, ale pomocí google překladače jsem si přeložil Wiki i Manual. Prošel jsem si pasáže týkající se lokalizace do jiných jazyků. Ale stejně mě to nejde. Nevím kde dělám chybu.
  Budu rád za každou radu