VLC – Univerzální videopřehrávač

Kategorie:

V čem přehrávat nejrůznější filmy a videa na PC, aniž by bylo potřeba kupovat software? Pochopitelně, že zavrhuji stážení komerčního přehrávače a jeho následné ukradení pomocí nějakého keygenu. Mým favotitem je VideoLAN – VLC media player, který používám v prostředí GNU/Linuxu, *BSD, nebo MS Windows. Kdysi jsem v GNU/Linuxu používal MPlayer, případně jsem nechával vychozí přehrávač zvoleného desktopu (v GNOME/XFce to byl Totem, v KDE Kaffeine) a v systému MS Windows jsem používal BSPlayer, který si však zcela korektně nevěděl rady s DVD.

Dneska již téměř výhradně používám přehrávač VLC, protože je téměř nemožné narazit na vidoeformát, s nímž by si neporadil, ať je to DVD, BluRay, všemožné verze DivX/XviD, Matroska, … Při troše hledání jsem našel i formáty, jež VLC neumí, například Real a Indeo 5/6. Pro některé uživatele je jeho hlavní okno (přesněji jeho okénko) trochu moc skromné, mimochodem vzhled se dá změnit a mnoho alternativních lze nalézt na stránkách VideoLAN Skins.

Reklama

V téměř všech distribucích GNU/Linuxu je VLC dostupnou volbou, kupodivu jsem jej používal ještě na starém Apple iBooku, když jsem tam měl Xubuntu (na Mac OSX jsem si nedokázal zvyknout) a na 366 MHz PowerPC 603 jsem neměl nejmenší problémy s filmy ve formátech DivX/Xvid (trochu jsem při tom zatížil domácí síť, protože 10 GB volného místa na HDD bylo nemnoho na filmy :-)). Nároky přehrávače jsou velmi nízké, vcelku bez větších problémů by 400 MHz PII/K6 měla přehrávat filmy ve formátech DivX a XviD, pokud máte grafickou kartu, která umí pod Vaším systémem OpenGL, je možné využít akceleraci, CPU nebude provádět přepočet rozlišení podle velikosti okna o to se postará GPU.

Ovládání přehrávače je dostatečně intuitivní, snad jen možnosti otevření toho co chce člověk přehrávat jsou mírně komplikované, ale to je dané tím, co vše VLC zvládá přehrávat. VLC umí, stejně jako MPlayer, ovládání z konzole, takže není nejmenším problémem mít na jednom počítači puštěný film a z druhého počítače přehrávač ovládat, mimochodem to ovládání lze realizovat i přes WWW prohlížeč.

VLC umí přehrát i poškozené, nebo neúplné AVI soubory, pokud při otevírání VLC zjistí, že je soubor poškozený (jeden takový jsem měl stažený z internetu, šlo o volně stažitelný záznam přednášky), pokusí se jej opravit, v tomto případě šlo pouze o rekonstrukci indexů ve filmu, ale pozor, VLC to udělá pouze pro potřeby aktuálního přehrání, pokud chcete soubor opravit trvale, je třeba zvolit jiný postup, spolehlivě to jde třeba dvojicí programů MPlayer a Mencoder.

Za rozumnou vlastnost považuji možnost otevřít DVD jako v normálním módu, tj. včetně menu, nebo otevřít pouhé filmy. Druhá varianta mi vyhovuje, když mám seriály (třeba Kapitán Kloss) na DVD, tak nemusím mezi jednotlivými díly v nabídce vybírat pokračování.

Nejásejte, pokud stažený film bude hrát ve VLC, ale sousedka jej bude chtít pustit na televizi, jež ji neustále tvrdí, že tento typ souboru, formát, neumí přehrát. Ve schopnosti VLC přehrát takřka cokoliv se skrývá past pro podobné zkoušení.

VLC není jen přehrávač, je součástí většího projektu, který umožňuje třeba streamování videa po domácí síti. Například je reálné mít jeden šikovný DVB-T přijímač v počítači a streamovat všechny kanály multiplexu v domácí síti, jen se pak připravte na možnost slušného zaplnění domácího síťového provozu. Pokud chcete interně streamovat více multiplexů, je potřebné mít tolik připojených přijímačů, kolik chcete přijímat multiplexů.