NVidia Tegra ještě žije

NVidia představila v květnu 2008 mikroprocesor Terga, SoC založený na architektuře ARM11. Postavila se tak čelem k požadavkům na úspornou hardwarovou platformu, na níž by se dal postavit mini-laptop se zajímavou výdrží na baterie, která je dostatečně výkonná. NVidia bude platformou Tegra konkurovat takovým výrobcům, jako TI, nebo Marvell.

Po představení platformy/mikroprocesoru NVidia Tegra jsem se podělil o má očekávání. NVidia není malý hráč; byť co se týče prodaných procesorových jednotek, má proti TI, nebo Marvellu, velkou ztrátu; a je velmi známá, takže by její vstup na mikroprocesorový trh mohl znamenat poměrně velké zemětřesení. Původně jsem počítal s tím, že by se mohla Tegra objevit pouze v mobilních telefonech, přesněji řečeno Smartphonech, ale doufal jsem, že se objeví i nějaká ITX deska, která by mohla skvěle posloužit v HTPC.

Reklama

Pokud pomineme Windows CE, respektive dnes se jmenují Windows Mobile, je nabídka svobodných operačních systémů dostatečná a ty nejlepší (Linux, NetBSD) je snadné zkompilovat na ARM platformu, respektive ta portace již dávno existuje. Cannonical, neboli tvůrce distribuce Ubuntu, a Xandros oficiálně oznámili portaci vlastní distribuce na platformu ARM, protože v létě 2009 by se měly začít vyrábět mini laptopy na ARM platformě a ani jedna z firem si nechce nechat tak zajímavý trh uniknout, docela by mě zajímalo, jestli Microsoft také naportuje Windows 7, nebo zda budou výrobci instalovat Windows Mobile.

Zbývá už jedině Android, který je považován za platformu Google, nicméně ten je v OHA jen jeden z členů, byť asi tím nejznámějším. První smartphone s Androidem je již na trhu, i našem, konkrétně model HTC G1. Podle posledních informací, které jsem našel pracuje NVidia na portaci Androidu pro Tegru. V článku na webu LinuxDevices je zmínka i o MID, který by mohl využívat platformu Tegra/Android. Bohužel kolem existence mini laptopu, nebo samostatné základní desky ve formátu ITX, či PC/104 není zatím nikde ani zmínky a myslím si, že by něco takového mohlo mít poměrně solidní úspěch.

Zdroj: Good Gear Guide.


Kdyby v těch ARM architekturách alespoň nebyl tak šílený chaos..

Komentáře

Jeden komentář: „NVidia Tegra ještě žije“

  1. Vembl avatar

    Google Android G1 je moc pěkný telefon, ale bohužel jeho plnou funkčnost člověk zatím využije jenom pouze v USA. Ale i u nás se již začíná blýskat na lepší časy.