NVIDIA Tegra

Kategorie:

Štítky:

Není to tak dávno, co jsem i na tomto blogu psal o možné spolupráci firem VIA a NVIDIA při přípravě a výrobě nových mikroprosesorů. NVIDIA je jediná firma z trojice velkých hráčů (Intel, AMD/ATI a NVIDIA) na poli grafických karet, která nevyrábí a nevyvíjí vlastní mikroprocesory. Pravda už to není, NVIDIA připravila vlastní mikroprocesory, ale ty jsou opravdu nesmírně zajímavé.

NVIDIA nešla cestou vývoje mikroprocesoru kompatibilního s x86, ale vytváří mikroprocesor, který patří do rodiny ARM11. Pro milovníky operačního systému MS Windows to znamená, že na počítačích a zařízeních osazených těmito mikroprocesory spustí leda Windows CE (tj. ty, které známe z přenosných zařízení), ale příznivci GNU/Linuxu, nebo *BSD, se mohou těšit na zajímavý hardware, pokud nebude NVIDIA Tegra dostupná pouze pro výrobce koncových zařízení. Dle dohledatelných materiálů by mikroprocesory NVIDIA Tegra měly konkurovat procesorům Intel Atom, ale jedná se o zcela jinou architekturu, která by navíc v jediném čipu měla integrovat CPU i GPU, tj. mikroprocesor a grafický procesor, s plnout podporou OpenGL 2.0, nebo kódováním a dekódováním videa až do rozlišení 720 řádek.

Reklama

Já doufám, že NVIDIA bude dodávat mikroprocesory Tegra nejen výrobcům nejrůznějších kapesních hraček, ale vzniknou i základní desky ve formátu *ITX, podobné jako dělá VIA, nebo průmyslového PC/104, které budou volně ke koupi, nebo vznikne laptop podobný referenčnímu designu VIA OpenBook, který bude mít operační systém GNU/Linux, ale především v něm bude něco lepšího, než je dávno překonaná platforma x86. Líbilo by se mi něco podobného Pandoře, ale trochu více orientovaného na praktickou použitelnost, platforma a operační systém již přeci dávno nejsou rozhodujícími parametry, tím podstatným je přenositelnost dat, tj. interoperabilita na úrovni formátů souborů.

Vše co jsem psal dosud jsou jen odhady, nVidia Tegra by měla být oficiálně představena na výstavě Computex, která začíná 3. června 2008. Na webu firmy NVIDIA je menší množství informací o nových mikroprocesorech a obrázky několika zařízení, která by mohla být Tegrou osazena, ale já sám doufám, že nezůstane jen u těchto kapesních zařízení, ale vznikne i zajímavý laptop, nebo základní deska, kterou bychom mohli využívat v HTPC.