Google Android ještě žije

Kategorie:

Štítky:

Před pár týdny prosákly navenek informace o rozkolu vývojářů kolem platformy Google Android, která je určena pro mobilní zařízení (nejen mobilní telefony, ale i třeba PDA). Google sice hlásá, že platforma je zcela otevřená, ale jistou dobu probíhal vývoj platformy víceméně za „zavřenými dveřmi“ a vývojáři měli k dispozici pouze staré SDK, k nové verzi měli přístup jen vybraní vývojáři.

Podle mnoha indicií se dá usuzovat na vítězství Androidu v boji o Linuxový mobil, daří se skloubit vývoj s otevřenými zdrojovými kódy a přitom pod záštitou společnosti, která je snad jediná na světě, jež by dokázala seriózně konkurovat Microsoftu. Google už dávno není jen špičkový vyhledávač, ale má i velmi slušný a dobře použitelný kancelářský balík Google Docs, nebo nabízí nemálo nástrojů pro webmastery, zkrátka z Google se stává firma, která má možnost a sílu být na internetu stejně vlivný, jako je Microsoft na poli PC, přičemž do budoucna budou internetové aplikace podstatně významější a používanější, než klasické off-line aplikace.

Reklama

Google má, pochopitelně, zájem zasáhnout i do mobilních zařízení, o něž se dělí převážně Symbian, Windows Mobile a nějaký podíl má i PalmOS (bohužel už jen malý, protože systém je víceméně po klinické smrti). Google Android by měl běžet nad GNU/Linuxem, podobně jako OpenMoko (kterýžto pokus o otevřenou konkurenci Apple iPhone moc nadějně nevidím přestože už je dostupný první přístroj Neo FreeRunner), ale aplikace by měly být psány v jazyce Java, ale není to silně omezená Java2ME pro mobilní telefony, nýbrž plnohodnotná Java, jen software se nebude distribuovat v jar balících, ale vlastním, specifickém formátu. Systém, který používá Apple iPhone jsem nepochopil vůbec, sice možnost ovládání na multidotykovém displayi je pěkná, ale třeba obtížný přístup vývojářů na trh s aplikacemi je notně komplikovaný, nehledě k dost podivnému SDK.

Google se evidentně po kritice nezávislých vývojářů, na adresu starého API, trochu chytil za nos a zveřejnil Android SDK 0.9. Dalo by se napsat konečně, protože předchozí verze dostupná ve verzi staré několik měsíců. Už jsem novou verzi stáhl a vývoj pod ní je neskutěčně snadný, možná je to jen tím, že java se mi docela líbí. Vývojové prostředí je Eclipse, je sice možné použít i jiné IDE, ale vše je příspůsobené Eclipse, tak by komfort práce byl podstatně menší, já preferuji NetBeans, takže Eclipse je pro mně software navíc kvůli Androidu, pro své experimenty jsem upřednostnil pohodlí, před preferovaným prostředím.

Pro Android je už ohlášený mobilní telefon, HTC Dream. Od HTC mě tento krok docela překvapil, protože je známá především jako producent mobilních zařízení používajících Windows Mobile. Naopak bych, podobně jako v případě podpory formátu DivX/XviD u DVD přehrávačů, čekal, že první budou přístroje pod Google Android vyrábět menší producenti, nebo producenti, kteří nejsou téměř synonymem pro mobilní telefon s Windows Mobile, kupodivu jsem ze známých jmen sázel především na Motorolu, která je docela známá svými mobilními telefony s GNU/Linuxem.

S Androidem si trochu hraju, ale vážný vývoj zatím dělat nehodlám, ne že bych programovat neuměl, nebo měl nějaké problemy s Javou, ale je to jaksi o nápadech co naprogramovat. Docela se mi Google Android líbí, tím že je jsou k němu dostupné zdrojové kódy a hlavně za ním stojí mohutná firma, která je schopna dát budoucnosti větší garance, než parta nadšených amatérů, kteří jsou schopni vyprodukovat excelentní zdrojové kódy.

Komentáře

6 komentářů: „Google Android ještě žije“

 1. LuFa avatar

  Na Android se těším, tak snad se povede a brzy vstoupí do prodeje.

  Společnosti HTC se nedivím. Umí vzít věci za správný konec a tak to má být.

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Hlavně si myslím, že HTC bude skvělý akcelerátor startu Google Androida. Jestli nasadí dobrou cenovou politiku, nemám důvod si jej nekoupit. Jinak Ty nejspíš HTC máš, protože tuším, že stojí za MDA prodávanými u T-Mobile.
  Jak jsem napsal, mám důvody si myslet, že se toho chytí nejdříve „no-name“ výrobci a třeba Motorola. Zrovna od Motoroly mě mrzí, že není v tom prvním sledu.

 3. LuFa avatar

  MaReK: Tak od HTC mám teď dokonce 2 přístroje a musím říct, spokojenost a to i přes to, že v nich jede WM. Bohužel, moc jiných možnosti dnes člověk mimo WM nemá. Android mi však dává naději, že se to brzy změní a telefon si začne rozumět s desktopem (Linux).

 4. www.android-mobil.cz avatar

  take doufam ze android dokaze natrhnout zadnici nejen prehypovanemu iPhonu ale i predrazenemu WM … uvidime casem, rozhodne potencial na to ma a s googlem jako hnacim motorem cele aliance OHA ? ma rozhodne i prachy na propagaci … tesim se na prvni founy doufam ze nezklamou po hardwareove strance kdyz uz rekneme software bude takrka perfektni 🙂

 5. www.android-mobil.cz avatar

  mimochodem zde to nezaznelo, ale pokud byste zatouzili vyzkouset si jak android telefon bude vypadat na monitoru sveho PC tak staci stahnout vyse uvedene SDK 0.9 beta a v nem pak v adresari tools spustit soubor EMULATOR.EXE 🙂 … vypada to rozhodne velmi solidne