Otevřete oči, HTC G1 přichází. Hurá!

Kategorie:

Štítky:

 T-Mobile, operátor díky němuž používám mobilní telefon nějakých 11 let, konečně i do našich končin doveze HTC G1, první mobilní telefon na platformě Android. Zpráva měla být veřejně k dispozici 19. ledna, nicméně zákazníci T-Mobile, na něž má e-mailový kontakt, již upozornění (nechtěné a předčasné) dostali.

Vzhledem k mému bydlišti kousek od hranic s Německem bych neměl problém si udělat malý výlet a jeden kousek HTC G1 si zajistit, pravděpodobně, pokud by jej do zahraničí prodali. Parametry jsou známé už dlouhou dobu, ale přesto je připomenu:

Reklama
 • mikroprocesor ARM Qualcomm MSM7201A 528MHz
 • 256 MB ROM, 192 MB RAM, možnost využít MikroSD karet pro ukládání dat
 • 3,17″ display s rozlišením 480×320 px
 • úplná QWERTY klávesnice (možná u nás bude upravena na QWERTZ, což by se mi nelíbilo)
 • podpora GSM (GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA), UMTS, WiFi a BlueTooth
 • GPS (které zatím v kombinaci s Google mapami neznám)

Na příchod platformy Android (nevím proč řada lidí pořád tvrdí, že jde o mobilní platformu od Google, který je jen jeden z členů OHA, byť asi momentálně tím nejaktivnějším a nejviditelnějším) se docela hodně těším. Možná nebude HTC G1 tím nejoptimálnějším řešením, přeci jen jde o první smartphone na platformě Android, následovníci a konkurenti jej dozajista překonají. Pak je opravdu nasnadě otázka, jestli neváhat a koupit HTC G1 hned teď, nebo počkat na nástup konkurence.

Neméně je zajímavé, že iPhone, ač o nějaký ten pátek na světě déle, se dočká aplikace Skype později, než Android, pro Android lze Skype už stáhnout a díky možnosti používat Android i ve WiFi sítích je Skype opravdu zajímavou věcí. Apple iPhone je krásná hračka, ale ne Smartphone, podle toho co jsem zatím našel jej smartphony na platformě Android překonávají ve všech směrech, vyjma velkých prodejů, ihned po uvedení na trh a Android je nepoměrně aktivnější pro vývojáře (neslyšel jsem, že by někdo v rozumném okolí zkoušel programovat pro iPhone, ale o započatém vývoji pro Android už vím).

Cena kolem 10000,- KČ za takto vybavený smartphone není přemrštěná, pro ty jenž jsou ochotni akceptovat prodloužení smlouvy bude HTC G1 dostupný za pouhou jednu jedinou Korunu.

Komentáře

4 komentáře: „Otevřete oči, HTC G1 přichází. Hurá!“

 1. LuFa avatar

  Také se Marku těším. Předpokládám, že v létě bude něco s Androidem mé. Zatím jsem zvědavý na ohlasy a činnost vývojářské komunity.

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Předpokládám, že do léta bych jej měl mít také. A do té doby snad bude i nějaký konkurent.
  Jinak v článku je překlep. V Německu bude ke koupi až pár dní po nás, zatím tam lze koupit jen verzi pro vývojáře a to ne zcela běžně, tuhle informaci jsem si uložil do hlavy s tím, že by tam měl být obecně dostupný.
  Než jej budu mít, tak pro něj dokopu jednu malinkou logickou hru, kterou mám rozdělanou, nech se překvapit. Další nápady na apps hledám.

 3. LuFa avatar

  Tak na hru se Marku těším. Další důvod proč si Android opatřit.

  Jo a co se týká klávesnice, chtěl bych narozdíl od tebe qwertz ;-). Používám v 99,9% případů.

  1. MaReK Olšavský avatar

   Zchlaď trochu to nadšení ;-), nejsem žádná programátorská špička a ten nápad je recyklovaná seminárka, kterou jsem dělal na VŠ, takže nic světoborného.