Palm Pre – není proč jásat

Kategorie:

Štítky:

Je to jen pár dní, co jsem tu napsal krátký příspěvek o hledání nástupce má současné sestavy PDA + mobilní telefon, v němž jsem mimo jiné zkonstatoval, že ač sám jsem majitel Palmu, považuji alternativu s Palm OSem v podstatě za minulost, která zapadne prachem dějin. Bohužel je to tak, přestože Palm byl tím, kdo třídu PDA defakto definoval.

Kapesní počítače Palm se nikdy nepyšnily největším výkonem, přebytečnými multimediálními funkcemi, vyjma posledních smartphonů, které využívaly platformu Windows Mobile, a docela mi ten stav vyhovoval. Už jen přítomnost pseudofotoaparátu na smartphonech, PDA a mobilech mě irituje, nejen že milimetrovu optikou nelze udělat rozumný snímek (pokud výrobci neumí pozměnit fyzikální zákony), ale chodím do firem, kam s fotoaparátem nesmím. O přítomnosti přehrávačů všeho (ne)možného snad nemá cenu mluvit, už se vidím, jak si vychutnávám film na displayi s uhlopříčkou 7 cm.

Reklama

Palm se pokouší o návrat, parametry (mikroprocesor TI OMAP, multidotykový display, GPS, Wifi 802.11 b/g, bluetooth, …) vypadají rozumně a původně ohlašovaný Palm OS nové generace založený na GNU/Linuxu ve mně vzbuzoval naděje, ale ty byly nakonec zklamány. Ano, nový operační systém Palmu WebOS možná má na pozadí GNU/Linux, ale jinak půjde o podobnou podivnost, jakou je systém pro Apple iPhone, systém, pro nějž se píší defakto webové aplikace, pro něž se využívá pouze CSS, HTML a JavaScript. Ve srovnání Apple iPhonem vidím jedinou výhodu, existence hardwarové klávesnice, u když má podstatně nepraktičtější velikost, než přístroje HTC, nebo Nokia E90.

Koncepce pouze webového systému se mi moc nelíbí, zkuste si v tom napsat nějakou rozumnou aplikaci, prostě to nejde, je to sice krásné, ale vcelku nepoužitelné. Sám za sebe mohu napsat, že mi Palm usnadnil život, nový Smartphone je na světě, ale díky podivné platformě mi naprosto vypadl z adeptů na náhradu mé současné sestavy, v podstatě mi zbývají jen 2 varianty, které se mi líbí – přístroj se Symbianem (asi jediný rozumný adept je Nokia E90), nebo ještě chvíli počkat na smartphone s Google Androidem, což je lepší varianta, protože už jsem začal ošahávat i psaní aplikací pro tuto platformu a pár starších nápadů bych rád na této platformě zrealizoval.

Pokud chcete více informací o novém Palmu Pre a WebOSu, navštivte třeba web arsTechnica. Považuji za celkem zbytečné překlápět informace do češtiny, článků o novém Palm Pre brzo vyjde bezpočet i pro ty, kteří nevládnou angličtinou.

Komentáře

Jeden komentář: „Palm Pre – není proč jásat“

  1. v79 avatar
    v79

    Ja mam treo 750 s WM6 a na Pre jsem dost zvedavy, klavesnice vypada velice podobne a na aplikace si musime pockat.