Mimozemský jakoby telefon je tu, aneb Apple iPhone se prodává v ČR

Kategorie:

,

Štítky:

Úderem půlnoci na 22. srpna 2008 se v ČR začal prodávat Apple iPhone. Všichni operátoři jej měli začít prodávat již několik minut po půlnoci, ale přeci jen jsme, co se týče nákupních mánií a horeček trochu konzervativnější a civilizovanější, než obyvatelé USA, fronty kolem otevřených obchodů jsem nečekal.

Základní nedotované ceny jsou známé:

Reklama

 

Operátor8GB verze16GB verze
T-Mobile11 999,- KČNení v11 nabídce
Telefónika O211 995,- KČ14 095,- KČ
Vodafone11 977,- KČ13 977,- KČ

 

Slevu lze získat, pokud se operátorovi upíšete na nějakou dobu a budete mít nějakou minimální měsíční útratu.

Osobně lidi, kteří chtějí Apple iPhone nějak nechápu, platforma je dost podivně uzavřená. Nejde mi teď o uzavřenost zdrojových kódů operačního systému (?Nebo bych to měl nazývat firmware?), platforma Windows Mobile je uzavřená také a donedávna nebyl otevřený ani Symbian. Potíž je v SDK pro vývojáře a především v možnostech distribuce software třetích stran, v podstatě pokud nemáte oficiální požehnání Apple, tak téměř nemáte šanci svou aplikaci šířit mezi uživatele, především podle všech informací, které jsem našel jsou to jen WEB 2.0 aplikace a nikoliv plnohodnotný software. Na rozdíl od konkurentů nejde do Apple iPhone připojit paměťová karta, snad jedinou pozitivní věc, kterou na Apple iPhone vidím je multidotykový display.

Co hraje proti mánii Apple iPhone v našich končinách je malé rozšíření 3G sítí, kterou tu snad má trochu použitelnou jen Telefónika O2, a především minimální dostupnost zajímavých služeb, které by byly tahounem prodeje a používání Apple iPhone, nebo jeho nejbližších konkurentů. Protože Apple Mac OS mi nějak nesedl a produkty Apple se mi zdají extrémně předražené, radši bych si pořídil Neo FreeRunner, který se prodává několik týdnů na našem trhu. Neo FreeRunner je nejen podstatně levnější, než Apple iPhone, ale používá i lepší operační systém OpenMoko, který je vystavěn na základech GNU/Linuxu.

U mě se blíží doba výměny mobilniho telefonu, moje Motorola C450 začíná být po 4 letech používání už na hranici své možné životnosti. Protože bych velmi rád sloučil PDA a mobilní telefon do jediného přístroje a nové přístroje s PalmOSem se nevyskytují, systém se jeví jako po klinické smrti, budu volit něco chytrého, ale nebude to Apple iPhone, nebo přístroj se Symbianem, OpenMoko, či Windows Mobile, počkám si na HTC Dream s Google Androidem.

A proč jsem do názvu tohoto příspěvku napsal „Mimozemský jakoby telefon“? Název iPhone mi vnucuje název ET (Extra Terrestrial) Phone. Jakobytelefon jsem přístroj nazval proto, že nějak nesplňuje 100% použitelnost mobilního telefonu (třeba prý nejde poslat SMS na číslo ze seznamu). Osobně se mi silně nelíbí absence alespoň základní klávesnice, jakou disponují normální mobilní telefony.

Komentáře

2 komentáře: „Mimozemský jakoby telefon je tu, aneb Apple iPhone se prodává v ČR“

  1. Dalibor avatar
    Dalibor

    Nevím, ale zatím nemám k této novince příliš důvěru. Nejsem si jist, zda využiji ty funkce, kvůli kterým bych si přístroj pořídil a naopak zase ty SMS .. to jsou funkce, které využívám :-). Já si to určitě v současné době kupovat nebudu, ale samozřejmě platí heslo „nikdy neříkej nikdy“. Čas ukáže, do jaké míry se tato hračka v českých končinách ujme.

  2. MaReK Olšavský avatar

    Dalibor: To je právě ono. Není to chytrý telefon, je to stylový telefon, funkčně je zaměřen jednoznačně za mladé, tuším, že až potkám managera s iPhonem, budu nevěřícně koukat a nebudu mu věřit, budu si myslet, že jde jen o lehkovážného hejska. Kdo si počká, ten se dočká a HTC Dream s Google Androidem je blízko, pokud někdo čekat nechce/nemůže, volba něčeho s Windows Mobile bude nepoměrně rozumnější, než Apple iPhone. Mimochodem Windows Mobile synchronizovat s GNU/Linuxem prý jde bez problémů.