PDA + mobil, nebo rovnou smartphone?

Kategorie:

Štítky:

Protože si myslím, že po 5 letech už zase dozrál čas na menší obměnu techniky, přesněji řečeno na výměnu mobilního telefonu a nejspíše i mého obskurdního PDA (byť jsem s mým Palm Zire funkčně naprosto spokojen). Otázku peněz bych nějak přehnaně neřešil, spíše otázku funkčnosti a zda-li nahradit obě zařízení jediným, nebo mít je oddělené.

Přestože jsem příznivce GNU/Linux a dalších svobodných Un*xových systémů, neohrnuji nos nad zřízeními s Windows Mobile, prostě Windows Mobile fungují docela rozumně a není pravdou, že by to byly jen zmenšené desktopové MS Windows. Teoreticky bych mohl mít leda ideologický problém s proprietárním systémem, ale to neřeším, prostě používám co funguje a osvědčilo se mi.

Reklama

Pokud bych volil kombinaci odděleného mobilního telefonu a PDA, tak mobilní telefon v podstatě mám vybraný – Motorola ROKR E8, nebo Motorola Z10 (opravdu mám Motorolu rád a jiná značka mobilního telefonu mě neláká). PDA bych si v tom případě podržel stávající Palm Zire, protože mi dostačuje.

Applovský telefon sice vypadá velmi pěkně a je efektní, ale rozhodně je neefektivní pro moje potřeby. Chvíli jsem měl možnost si s ním pohrát a zkonstatoval jsem, že nejsem správná cílová skupina pro iPhone. Hračka pro mladé, už jsem to tu jednou psal, a nedokážu pochopit manažery Fríkulíny, kteří si jej koupí, na práci to není a jeho synchronizace s jiným systémem, než Mac OSX částečně hraničí se zoufalstvím.

Vynecháním opravdu divného iPhonu se možnosti mírně zúžily, ale to mimo jiné znamená že zbývající zařízení jsou použitelná pro běžnou práci. Těmi použitelnými systémy, protože už nejsou vázány na výrobky jediného výrobce, jsou Symbian, Windows Mobile a GNU/Linux.

Začnu u Windows Mobile. Microsoft má dnes již velmi dobře odladěnou platformu pro mobilní zařízení, zatímco dříve jsem měl nepříjemný pocit, zejména při chvilkovém používání HP Jornada 680, že jde jen o zmenšené MS Windows pro mobilní zařízení, dnes mám pocit velmi pozitivní a MS Windows Mobile jsou opravdu dobře použitelný software. Protože jsem neměl možnost aktuální PDA otestovat ve spolupráci s GNU/Linuxovým desktopem, nejsem si jist, jaké jsou možnosti synchronizace.

 Palm OS již v budoucích úvahách, bohužel, mohu vynechat. Současná PDA a smartphony od Palmu využívají operační systém Windows Mobile. Sice by prý nový Palm OS měl být někdy dokončen, ale o nové verzi se píše nejméně 2 roky a pořád nic. Kde jsou doby, kdy povedený Palm OS používala třeba Sony pro svá PDA, protože nikdo neměl systém, který by byl promyšlenější a propracovanější na mobilní zařízení. Palm, i díky svému operačnímu systému, definoval PDA a jejich systém pro rozeznání písma, Graffiti, byl vskutku povedený. Ale možná se pletu, Palm se vrátí, protože na letošním CESu by měl ukázat nový systém Nova, uvidíme co z toho vzejde.

Z těch rozšířených mi zbyly přibližně 2 systémy, z nichž je mnohem rozšířenější a má zajímavější nabídku, Symbian, který v podstatě znám ještě z dob, kdy jsem používal handhelda Psion 5 Revo (byť v tomto minipočítači se Symbian ještě jmenoval Epoc). Dnes je hlavní firmou za Symbianem Nokia, která z něj plánuje vytvořit plně svobodný software a naportovat na něj i Qt, ale Nokia není jedinou firmou, která má v nabídce telefony se Symbianem. Symbian netrpí nedostatkem aplikací a synchronizace se stolním počítačem není problematická na žádném rozšířeném operačním systému.

Poslední systém, ale ne zrovna špatná volba, který je na výběr, je GNU/Linux. Kolem GNU/Linuxu, přestože je to moje preferovaná platforma, však je poměrně nejasno, je tu přímo Linux, třeba OpenMoko, nebo platforma, která jej využívá někde na pozadí, kterou je Android a nakonec ještě nějaké aktivity vyvíjí skupina firem v LiMo. Podle mého je snaha o využití GNU/Linuxu, jako operačního systému pro mobilní telefony, rozumná, ale džungle, která kolem mobilního GNU/Linuxu existuje, je značně nepřehledná a připomíná mi tříštění sil při vytváření 2049. forku Ubuntu Linuxu. Třeba je GNU/Linux opravdu dobrým operačním systémem pro smartphony.

Osobně jsem nakloněn pořízení smartphone se systémem Android, je to GNU/Linux a Java dohromady, alespoň podle toho, co mi je známo, což jsou mé dvě oblíbené platformy. Navíc mám menší motivaci i v tom, že bych se chtěl naučit programovat pro tuto platformu. Bohužel zatím mi nezbývá, než čekat, HTC G1 by se u nás měl objevit v prodeji na jaře roku 2009 a snad to nebude jediný přístroj a jeho cena bude již tlačena i konkurencí dolů. Docela překvapením pro mě byla zpráva o možném mini laptopu s Androidem.

Zatím mi dvě oddělená zařízení nevadí, ale asi bych měl přestat zaostávat vybavením ve srovnání s mými kolegy, usnadnit si život, a investovat do přechodu na Smartphone. Co jsem zatím viděl, je zcela jasným favoritem HTC G1 s Androidem, ale Nokia E90 se Symbianem je v těsném závěsu. Bohužel je dnes téměř nemožné koupit normální mobilní telefon, natož smartphone, bez pseudofotoaparátu, což je problém, protože chodím do firem, kak s fotoaparátem nesmím, budu jej muset tajit.

Komentáře

Jeden komentář: „PDA + mobil, nebo rovnou smartphone?“

  1. LuFa avatar

    Před kombinací PDA + mobil bych dal 100% přednost smartphone. Přeci jen, snadnější se starat o jednu věc, než dvě.

    Co mám zkušenosti s WM 6.x na které je již většina nových komunikátorů, synchronizace s Linuxem dost bídná. Osobně tedy čekám na OS Android. Nemusí to být zrovna G1, však ono těch telefonů na kterých bude Android běhat bude více.

    Takže zkus si Marku ještě chvíli počkat a dle ohlasů na Androida uvidíš. Buďto jeho, nebo pak WM.