Zelené PC (3)

Kategorie:

Štítky:

Po delší době se vracím k tématu „Zeleného PC“ (1. díl, 2. díl). Téma je docela zajímavé a se zvyšujícími se náklady na elektrickou energii bude velmi brzo atraktivní pro ještě více lidí. Nejde ale jen o počítače běžných uživatelů, na úsporné počítače stále více sází firmy.

Notebook/laptop není rozumný nápad

Občas si přečtu i názory „ekologů“, kteří podsouvají, že jako pracovní počítače by si lidé měli počídit laptopy. V něčem mají pravdu, dneska jsou laptopy cenově dostupné snad každému, výkonově za svými stolními bratříčky nijak výrazně nezaostávají a mají výrazně menší spotřebu. Ani mě nezarazí, že mezi lidmi hlásajícímu tuto „osvětu“ není žádný IT profesionál, protože ten by musel dodat spoustu dalších informací.

Reklama

Laptopy jsou šíleně neergonomické. Nízkozdvihová klávesnice se líbí jen člověku, který na ní napíše jen občas pár písmenek, ale pro systematické psaní je naprosto nevhodná, profesionální uživatel je zvyklý na normální rozložení, kde na standardním místě najde funkční klávesy, Insert (nepřítomnost této klávesy mě naprosto iritovala na stroji Apple), Home, … a blok numerické klávesnice. Nehledě k neexitenci rozumné sady rozšířených kláves na klávesnicích laptopů. Sice lze připojit externí klávesnici, ale pak vězte, že na malém laptopovém displayi uvidíte nic, zvláště, máte-li nosit brýle, protože laptop prostě od sebe budete mít daleko.

Další zařízení, které se mi na laptopech extrámně nelíbí je touchpad. Této destičce jsem nikdy neuvykl a mnohem ergonomičtější trackpoint (takový „klitoris“ uprostřed klávesnice) používají jen někteří výrobci v profesionálních laptopech. Znám jen málo uživatelů, kteří s notebookem nevozí myš a touchpad by nepoužívali jen v nouzi nejvyšší, tj, když nemají myš, eventuálně podstatně ergonomičtější variantu trackball, kam položit.

Laptopy navíc trpí tím, že je vše titerně namačkáno uvnitř malého a placatého case, kde se velmi špatně řeší chlazení. Elektronice rozhodně neustálá práce ve vysokých teplotách nesvědčí, mikroprocesor je ještě nějakým (rozumným) způsobem uchladitelný, ale pevný disk a další součásti laptopu už na tom tak slavně nejsou. Osobně trochu nechápu uživatele, kteří si koupí laptop a přes dokovací stanici mají přípojený normální display a rozumnou klávesnici a myš/trackball, sice vyřešili docela šílenou neergonomičnost laptopu, ale problém s velkou tepelnou námahou vitřních součástek laptopu to moc neřeší.

Úsporný desktop

Osobně moc nechápu uživatele, kteří pro kancelářské aplikace pořizují předimenzovaný hardware. Opravdu jsem v několika kancelářích viděl stanici se čtyřjádrovým procesorem a grafickou kartou nVidia GeForce 8800, které bylo používáno jen pro provozování kancelářského balíku, webový prohlížeč a poštovní klient. Jsem přesvědčen, že tomuto účelu by 100% dostačovala některá z úsporných sestav, která je postavena třeba kolem mobilního mikroprocesoru Intel, nebo ještě lépe kolem VIA Nano, nebo Intelu Atom. Pokud má někdo předimenzovanou sestavu doma, dokáži to pochopit snad jen v případě že je náruživým hráčem her, byť jsem názoru, že počítač je pracovní nástroj a na hry jsou tu konzole.

Pokud má ještě dneska na stole někdo z uživatelů počítač s mikroprocesorem Intel Pentium 4, nebo Athlon XP (32 bit), měl by se zamyslet nad tím jak moc jej využívá a pokud je to více, než jen několik hodin týdně, vyměnit jej za něco modernějšího, počítače s moderními mikroprocesory mají i s integrovanými grafickými kartami mnohem vyšší výkon za výrazně nižší spotřeby, než několik let starý stroj.

Především by se měl uživatel zamyslet nad tím, na co počítač potřebuje, tj. co na něm opravdu dělá za práci. Pokud opravdu jen browsí po internetu, potřebuje klienta pro Instant Messaging, poštovní program a zřídkakdy, může s klidným svědomím využít počítačů, které jsou postaveny kolem mobilních mikroprocesorů Intel a VIA (nesmí ale očekávat, že bude moci hrát moderní hry, nebo že uživateli půjdou rozumným způsobem MS Windows Vista). Pokud někdo zpracovává video, grafiku a zvuk, nebo používá jiné náročné nástroje, nechť si pořídí špičkově výkonný počítač.

Servery

V oblasti serverů je jasným trendem virtualizace, kdy několik původních serverů nahradíte fyzicky jediným a to za nepoměrně příznivějších energetických podmínek. Problematika virtualizace je značně komplexní a nehodlám se jí v běžných blogspotech věnovat, odborný seriál o virtualizaci máme přislíbený na LinuxSoft.cz.

Komentáře

Jeden komentář: „Zelené PC (3)“

  1. Dalibor avatar
    Dalibor

    Souhlasím. Notebook s sebou beru na cesty, ale jinak se mu vyhýbám, jak mohu. Klávesnice mi nevyhovuje a s přídavnou nevidím na monitor 🙂
    Jinak stroj s Pentiem IV jsem odvezl minulý týden na chalupu, tam je používán jen občas. Je jasné, že je dneska nutné sledovat úspornost provozu ..