Ergonomická myš je trackball

Kategorie:

Štítky:

U jednoho ze svých prvních PC jsem měl vcelku náhodou místo obvyklé myši poměrně vzácný trackball. Ani nevím, jakou náhodou se mi dostal na stůl, ale dnes s odstupem cca 15 let vidím, že se jednalo o polohovací zařízení, které mi vyhovovalo nepoměrně lépe, než myš. Trackball byl ještě mechanický a musel se čistit nepoměrně častěji, než myška, ale sedl mi výrazně více. Škoda ho.

Nedávno jsem četl blogspot autorky, která zatím sama sebe neodhalila, nicméně dle whois mee.cz jsem snad správně našel alespoň jméno Hana Vítová, a to mě zlákalo k malému hledání na internetu, jestli nějaký slušný najdu. Jejím favoritem je Kensington Orbit Optical, který vypadá pěkně, nicméně nepřítomnost scrollovacího kolečka a nutnost emulovat třetí tlačítko jej okamžitě odsunula mimo.

Reklama

Zhruba 5. rok používám myš A4Tech WOP-35, dvě kolečka, která má, jsou velmi návyková záležitost, při práci na dokumentech, kde je potřeba se pohybovat po monitoru nejen svisle, ale i horizontálně. Ano tato myš se nemůže technicky srovnávat s moderními laserovými myšmi, ale mě sedí do ruky naprosto perfektně, navíc jsem levák* a pro ně se ergonomické myši nějak nenosí (ergonomicky tvarované myši jsem opravdu snad dělány jen pro praváky, neříká se tomu diskriminace?).

Další adepti Logitech TrackMan a Microsoft Trackaball kvalitní budou, ale tam jsem diskvalifikován vytvarováním, protože jsou navrženy ergonomicky pro praváky. No a nakonec se mi jeden trackball zalíbil, byl to Logitech Trackman Optical, který jsem ale našel jen v bezdrátové verzi a já tyhle zařízení nemám moc rád, protože baterky umí dojít v té naprosto nejméně příhodné chvíli.

Takže trackball se zatím k mému počítači nedostane, nenašel jsem rozumný model u nás, ani v zahraničí. Nejsem CADař, jinak bych nejspíše bez váhání volil 3Dconnection Space Traveler, nebo SPaceExplorer.


*/ Teda levák jsem a nejsem. Píšu pravou rukou, což je výhodné i při mé oblibě plnícího pera, coby pracího nástroje, díky tomu že jsem přeučený, nicméně mám tímto perfektně vyřešenu ergonomii kolem klávesnice, myš je vlevo a papíry na poznámky vpravo, nic nemusím přehazovat, když chci něco napsat a naopak dneska tvrdím, že profesionální uživatel by se měl naučit obsluhovat myš druhou rukou, než kterou píše.