Linux vs. *BSD

Kategorie:

Štítky:

Můj zájem v oblasti Un*xových operačních systémů se postupně přesouvá z GNU/Linuxu k *BSD. S jedinou výjimkou, kterou je Winfast TV Dongle pro sledování DVB-T (prostě abych mohl koukat na televizi, když někam jedu), mi vše funguje, tak jak potřebuji. Nekompatibilní hardware nemám, alespoň co se týče mého domácí desktopu. Občas vyzkouším FreeBSD, ale na vážný krok do těchto vod jsem se zatím neodvážil.

Na jednom serveru mám nainstalované NetBSD, ale to je asi zatím vše, kde mi některý z BSD systémů jede zcela seriózně. Na desktop by bylo vhodné využít FreeBSD, eventuálně některý z kancelářských derivátů, tj. PC-BSD, eventuálně DesktopBSD, byť ty mají z&bsp;mého hlediska jednu podstatnou vadu — KDE :-). OpenBSD je podle několika článků na mém domovském portále LinuxSoft vcelku zajímavou volbou, nicméně mnou ignorovanou, nějak mi vadí (trotl) Theo de Raadt na pozadí projektu. NetBSD je podle mě dost kvalitní volbou, ale uživatelsky trochu nepřívětivou. Je tu je ještě jeden utajený hráč v pozadí, kterým je DragonFlyBSD, jež kdysi vyšlo z FreeBSD, nicméně používá balíky a nástroje NetBSD.

Reklama

Podle mého soukromého názoru má FreeBSD docela dobrou pozici pro nasazení na desktopech, je z nabídky asi nejsnadněji nainstalovatelné (pokud nepočítám desktopové varianty PC-BSD a DesktopBSD). DragonFlyBSD díky mnohla vylepšením bude doma spíše na serverech a NetBSD i OpenBSD nejspíše vyhovují routerům, firewallům a dalším podobným krabičkám.

BSD tak trochu stojí ve stínu GNU/Linuxu, je to nevýhoda i výhoda zároveň. Výhodou je, že nemá tak šílený a možná i trochu nekontrolovatelný vývoj, ale stejný důvod se promítá na podpoře hardware, to co pod GNU/Linuxem funguje dobře je v *BSD nepoužitelný kus hardware. Kdyby jen hardware, třeba instalace Javy není v *BSD natolik intuitivní a snadnou zálžitostí, jako v drtivé většině distribucí GNU/Linuxu, navíc ja Javovský software používám dost často, tak je to trošku problém.

Několik rozdílů mezi GNU/Linuxem a *BSD

 • Jiné jádro (to se asi dalo čekat :-D).
 • Jiná licence, BSD vs. GPL. BSD licence, bohužel, umožňuje až moc převzít zdrojové kódy a nakládat s nimi, jak je libo. Na druhé straně má BSD menží problémy s kódy pod jinou licencí, což usnadnilo třeba začlenění ZFS přímo do systému, nikoliv zprostředkovaně přes FUSE, jako u GNU/Linuxu.
 • Jiný a podle mého lepší bezpečnostní model v jádře.
 • BSD umí spustit aplikace přeložené pro GNU/Linux :-).
 • Jiný souborový systém, a trochu jiná práce s disky a partitions.
 • Zcela jiný balíčkovací systém, podle mého názoru jsou ports propracovanější a možnost instalace ze zdrojových kódů mi připomíná Gentoo.
 • Trochu lepší nakládání s hardwarem, kde se mi GNU/Linux občas zasekává, pracuje BSD bez problémů.

BSD začínám vidět jako velmi reálnou variantu nasazení na desktop, vzhledem k možnostem to bude na 90 % FreeBSD, ale budoucnost je otevřená, protože za rohem „číhá“ další hráč, který je dost chválen, OpenSolaris, který je od SUN Microsystems.

Komentáře

2 komentáře: „Linux vs. *BSD“

 1. LuFa avatar

  Díky Marku za další článek o *BSD. Tvé články s touto tématikou si vždy rád přečtu. Pokud se ti bude do budoucna chtít, můžeš se klidně rozepsat i o OpenSolaris.

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: OpenSolaris je pro mě zatím tabu, nemám na to čas a jak to vidím, tak do konce dubna se k němu nedostanu a pak bude kolečko klasických recenzí populárních distribucí, tj. Ubuntu, Mandriva 2008.1 a Fedora.
  Když já o *BSD nepíšu moc odborně, ono mi až na 2 detaily (hybernace/suspend laptopu a TV Dongle) fungovalo na první pokus, pravdou je, že jsem nešel přímo do FreeBSD, ale testoval jsem PC-BSD a DesktopBSD. Buildění desktopu na FreeBSD by bylo asi zajímavé na 1—x článků pro LinuxSoft.cz.