PC-BSD 1.4

Kategorie:

Štítky:

Pravidelní čtenáři mého blogu, nebo mých článků na jistých nejmenovaných portálech, LinuxSoft.cz a Živě.cz, vědí, že jsem aktivní uživatel GNU/Linuxu. Protože na mnoha portálech čtu chválu na operační systémy z rodiny BSD, rozhodl jsem se i já některý z těchto systémů vyzkoušet na desktopu, respektive laptopu.

Stroj, který padl tomuto systému za oběť je můj levný laptop Acer Aspire 3650, který jsem koupil bez MS Windows a na němž používám výhradně GNU/Linux. Čekal jsem problémy s instalací a nejvíce jsem se bál toho, že nebudu moci používat WiFi připojení, jenž mi umožňuje čip Atheros 5005, v Linuxu podporovaný díky ovladačům MadWifi. Moje překvapení bylo opravdu veliké, když byl systém nainstalovaný a připojení na domácí router proběhlo bez nejmenšího zádrhele.

Reklama

PC-BSD jsem zvolil z důvodu jakési přirozené lenosti, protože jsem očekával že s FreeBSD bych si musel trochu delší dobu hrát s ruční instalací všeho potřebného. Nejsem nijak velikým příznivcem KDE (v této verzi 3.5.7), s alternativami Fluxbox a TWM, ale zatím systém jen zkouším a chvíli to vydržím. Pochopitelně, bude-li mi vše vyhovovat, bude dalším krokem instalace FreeBSD, které si vyladím ku obrazu svému. Zde se projevila snaha přiblížit FreeBSD na desktopy běžných uživatelů, protože těm se více líbí KDE, než-li Gnome, nebo mé velmi oblíbené XFce.

Zatím jsem s tímto systémem velmi, ale opravdu velmi, spokojen. Mírný zádrhel je v postoji ATI k ovladačům pro GNU/Linux a BSD, takže o zobrazení se mi stará ovladač z X.org. Pokud mohu doporučit, připadá mi tento systém jako jeden z těch vhodnějších pro uživatele, kteří by rádi zkusili něco jiného, než-li jsou MS Windows, možná i vhodnější, než silně propagovaný Ubuntu Linux.

V této chvíli mám tuto „distribuci“ FreeBSD roztestovánu a ve velmi krátké době mi vyjdou recenze na výše nejmenovaných portálech, pochopitelně napsané tak, jak technicky vyspělé očekávám čtenáře toho kterého portálu.