DesktopBSD 1.6

Kategorie:

Štítky:

Pravidelní čtenáři mého blogu, nebo mých článků na jistých nejmenovaných portálech, LinuxSoft.cz a Živě.cz, vědí, že jsem aktivní uživatel GNU/Linuxu. Poslední dobou mě začínají neustále více a více zajímat systémy z rodinky BSD, ze zkušebních důvodů jsem nainstaloval na jeden testovací stroj NetBSD 4.0. Nedávno jsem zakopl o oznámení vydání nového DesktopBSD 1.6 a ještě týž den mi napsal p. Vlastimil Waic jestli prý nechci o tomto systému napsat článek pro připravované číslo Computeru 2/2008 (ano bude tam ;-)).

Přiznám se, že DesktopBSD jsem viděl poprvé před cca 2 lety v recenzi na domovském portále LinuxSoft.cz. No v té době jsem BSD systémům pozornost téměř nevěnoval, protože jsem žil především GNU/Linuxem a prací v MS Windows (ano zákazníci na této proprietární platformě jsou ti, co mě téměř výhradně živí).

Reklama

Nedávno jsem na mém blogu ventiloval nadšení z PC-BSD, které mě dost zaujalo tím, jak snadné bylo, jak mělo příjemně propracovanou instalaci a vůbec, má spoustu vlastností, díky nimž bych se ani v nejmenším nebál jej nabídnout nezkušeným uživatelům, kteří potřebují na internet a napsat nějaké dokumenty, nebo tabulky. Na jednom z českých serverů jsem v dřívějších dobách zaznamenal poznámku, že vývojáři PC-BSD jen těží z práce vývojářů FreeBSD a nic jim nevrací zpět. Vývojáři DesktopBSD prý zpět vrací a to je plus, protože tím akcelerují vývoj systému, na němž staví.

DesktopBSD je trochu jiné, ale přesto uvnitř stejné, jako PC-BSD. Malinko mě zarazilo, že není striktně KDEcentrické, třeba místo KDEfaultního Kopete je nainstalován Pidgin, který má stejné možnosti, jen je jaksi nativnější pro uživatele GNOME/XFce. V případě kancelářského balíku jsem nepoužítí KOffice docela pochopil, protože KOffice jsou ještě hodně daleko za funkčností OpenOffice.org.

Rychlost se mi jeví OK, trochu jsem zabojoval s divně fungujícím klikátkem pro instalaci software a pak jsem radši používal klasický způsob instalací z konzole a využíváním portů, tj, standardního způsobu instalace software v BSD. No instalace chybějícího Gimpu a inteligentního přehrávače multimédií nebyla úkolem na několik minut, PC si zakompilovalo několik hodin. Prostě přístup distribuce Gentoo, kdy kompilujete ze zdrojových kódů, takže instalace i upgrade jsou na dlouhé lokty, ale je lépe využit potenciál počítače.

DesktopBSD se pro mě nestane využívaným systémem, produkční systém mám osedlaný už dost dávno a je zcela mimo mé časové možnosti pouštět se do experimentů. Přesto „musím“ napsat, že má co nabídnout a líbí se mi. Jen pozor na hardware, napřed si otestuje funkčnost tím, že jej využijete jako LiveDVD, rozšířenost FreeBSD je menší, než rozšířenost GNU/Linuxu a je pravděpodobnější, že budete mít hardware, který se systémem nespolupracuje.