NetBSD 4.0

Kategorie:

Štítky:

Konečně vyšlo NetBSD 4.0, po dost dlouhé době od vydání verze 3.1 (více než jeden rok, ale rozhodně to delší čekání nebylo na škodu). Stáhnul jsem ISO image pro platformu i386 a hodlám využít volných dní, které budou mezi svátky, pro otestování tohoto systému, který jsem si oblíbil pro servery, osobně mi vyhovuje poněkudsi více, než GNU/Linux. Protože se mi poslední dobou doma počítače trochu rozmnožily, nebudu zkoušet jen funkčnost NetBSD coby serveru, ale pokusím se na něm rozjet i desktop (počítač holt bude nějakou dobu kompilovat jako o život).

Vývojáři NetBSD píší na svých stránkách, že NetBSD je systém s nejširším spektrem podporovaných platforem a vskutku tomu tak asi bude, protože vedle vcelku ubvyklých i386, x86-64, PowerPC, Aplha, nebo SPARC, existují porty i pro Amigu, Acorn 26, Next, … Když vidím i platformy s ARMy, nebo MIPSy, říkám si, že je škoda, že nic takového nemám doma jinak, než-li PDA, nebo router, bohužel mám doma jen běžná PC, jednu Alphu a jednu Amigu. Ještě nedávno jsem mohl testovat i na PowerPC, ale pokud na mně budete hodní (:-D, víte jak), získám možnost testovat opět i PowerPC, protože bych si rád koupil jeden Pegasos Efika, který lze tak nějak považovat za nástupce milované Amigy.

Reklama

Při zevrubné prohlídce oznámení o vydání bylo zřetelně vidět, že vývojáři nelenili a systém je jednoznačně jeden z nejvíce pokrokových, který lze dnes na počítač nainstalovat. Server na stavajícím NetBSD mám, takže mě vlastně nečeká až tak úplné tápání, ale tentokráte mám ambice odzkoušet i funkčnost NetBSD na desktopu, systém portů by měl fungovat stejně, jako v PC-BSD, o němž jsem tu již psal, ale tentokrát kromě základního systému budu muset úplně vše nainstalovat z čisté vody, tj. XWindows, Gnome, aplikace, JRE, … No myslím si, že do hodiny, jak jsem zvyklý z mnoha distribucí GNU/Linuxu, to nebude.

Rozhodnutí nenasadit NetBSD jako „pouhý“server povede ke vzniku několika článků, zcela určitě třeba několikadílný článek pro domovský LinuxSoft, pak nějaké rozumné přiblížení pro Živě a možná něco mezi těmito dvěma úrovněmi pro klasický tištěný časopis Linux+. I nasazení NetBSD na pozici serveru je zajímavé, podle toho, jak moc se chlubí vývojáři OpenBSD, tak tento systém nebude ten nejbezpečnější ve výchozí konfiguraci, ale rozhodně z něj jde vytvořit velmi výkonný server s velmi přijatelnými nároky na hardware.

BTW: Už asi půl roku se chystám na malinkaté review Minixu 3, což je systém, který by se dal považovat za jakéhosi praotce GNU/Linuxu, ale pořád na to nezbývá rozumný čas. Ach jo.