Za používání ICQ se bude platit.

Kategorie:

Štítky:

Nebude, neradujme se, ono se už totiž platí. Platí uživatelé, kteří používají klienta pro ICQ od AOL, která protokol/síť ICQ vlastní a tou platbou je zobrazování reklam v okně kecálka. Opravdové zpoplatnění používání ICQ sítě by ale nemuselo být tak špatné.

Pokud by se AOL rozhodla pro zpoplatnění používání sítě/protokolu ICQ za nějakou přijatelnu cenu, například US$ 1 měsíčně, tak nejen že by měla více financí na rozvoj této sítě, ale velmi pravděpodobně by se zbavili spousty náctiletých děcek, pro něž je ICQ jediná „cool“ síť. Není to tak dávno, co jsem byl rád, když někdo ze známých „objevil“ ICQ, protože s ním byla mnohem snažší komunikace, ale mezitím jsem se stal poněkudsi vzdělanějším, i znalejším, a dnes bych ICQ nedokázal s klidným svědomím doporučit.

Reklama

Zabezpečení 8 místným heslem je spíše parodie, protože zaútočit na tak krátké heslo je záležitost vcelku triviálního programu a rozumného množství času. Ještě horší je oficiální nepodpora šifrovaného přenosu dat mezi klientem a serverem. Uzavřenost protokolu jako slabinu nevidím, reverzním inženýrstvím byl pochopen a je podporován mnoha neoficiálními klientskými programy. Hodně záludnou záležitostí se může stát klauzule o vlastnictví textů rozhovorů, protože po odeslání se stávají majetkem AOL, která s obsahem může naložit podle toho, jak chce.

Oficiálně licence nedovoluje používání neoriginálního klienta a pokud by bylo AOL důsledné, mohou někteří uživatelé přijít o účet. Vzato do důsledku, existuje nějaký rozumný poměr lidí s neoficiálním klientem a s oficiálním, ti s oficiálním vidí reklamy, které platí provoz sítě a kdyby si nepsali s uživateli používajícími neoficiální klienty, bylo by zobrazené reklamy nepoměrně méně, proto AOL se skřípěním zubů neoficiální kecálky toleruje. Zdánlivý boj s neoficiálními klienty je jen důsledek vylepšování protokolu a změn přihlašovacího mechanismu.

ICQ je síť, která má jednu úžasně absurdní vlastnost. Penetrace uživatelů v České a Slovenské Republice je taková, že udajně kolem 30% všech aktivních uživatelů tvoří pouze Češi a Slováci. Ano, je to tak, ICQ je rozsahem velmi malá síť, menší je snad jen polská Gadu-Gadu. Kdyby se zpoplatnila, byť i jen výše napsanou směšnou částkou jediného Dolaru měsíčně, odpadl by obrovský balík mladých uživatelů, kteří nechtějí za nic platit. Našli by si jinou síť a velmi pravděpodobně by to byla síť založená na protokolu XMPP (Jabber), nebo MSN, které jsou moderní, využívají kvalitní protokoly a zabezpečení není sprosté slovo.

XMPP, jak se správně jmenuje protokol dříve nazývaný Jabber, sítě disponují nejširší uživatelskou základnou na světě. Není to jen síť nadšenců, kteří zprovozní vlastní XMPP server a pak využívají jeho služeb, XMPP je standardem v mnoha firmách (jen pro zajímavost uvedu, že podpora XMPP protokolu je zaimplementována v oblíbeném prostředí NetBeans), protože nasazení tohoto protokolu je naprosto legální a triviálně snadnou záležitostí. XMPP není záležitostí jen nadšenců a firem, ale jde o protokol, který se používá ve službě GTalk od velikého a mocného Google, nebo jej testuje český Seznam.cz. Já sám za možnost používání serveru Jabber.cz platím, ale tím si kupuji jakýsi nadstandard, který využívám, ale platba za využívání XMPP sítě je spíše výjimkou, jinak se neplatí ani reklamami.

Odklon od ICQ k MSN také není špatnou volbou a uživatelé platformy MS Windows téměř určitě ocení mnohé výhody, které si Microsoft do kecálka a sítě implementoval.

Z ostatních sítí stojí za povšimnutí leda Skype, jehož podstatnou výhodou je možnost internetové telefonie, ale i telefonie do klasických pevných a mobilních sítí. Skype sice vypadá jako dobrá volba a nepochybně je velmi oblíbená, ale mám trochu pochybnosti o budoucnosti, protože síť je prodělečná, těch platících uživatelů je docela málo.

Pointa: Já sám bych se nezlobil, kdyby se za ICQ musela platit i nějaká symbolická částka, ubylo by jim uživatelů a já bych nepotřeboval využívat transport do XMPP<->ICQ. Otázka je, jestli bych byl nadšen, kdyby hromada náctiletých Frikulínů zatěžovala server Jabber.cz, jehož jsem uživatelem. Mimochodem ICQ nějakým způsobem protokol XMPP testuje a nepřekvapilo by mě, kdyby časem byla možnost přihlásit se ke svému ICQ účtu pod rozumným a opravdu funkčním protokolem.

Komentáře

4 komentáře: „Za používání ICQ se bude platit.“

 1. PANTHER avatar
  PANTHER

  Zdravím.

  Treba uznať, že ste všetko perfektne vystihli. Dokonca som si myslel, že používanosť ICQ v ČR & SR je oveľa väčšia.

  Ja osobne som za hocijakú kvalitnú alternatívu namiesto ICQ (najmä XMPP Jabber), preto by som podporil toto spoplatnenie a keby to bolo v mojich silách, túto čiastku by som aj navýšil. Odvtedy, čo som si prečítal podmienky firmy AOL, ju mám chuť obrať o všetko, o čo sa len dá, teda o všetkých užívateľov, ktorí určite platiť nebudú.

  Čo sa týka slobodného „kočovania“ k alternatíve, u nás v SR to jednoducho nie je možné. Je tu neuveriteľné množstvo „počítačovo“ zaostalých ľudí (puberťákov). Hlavne, že im fungujú chaty. A keby sa aj nejaký na to dal, ostatní kvôli nemu určite „kočovať“ nebudú, takže chudákovi ostáva len prispôsobiť sa.

  Snáď by to spoplatnenie už zabralo …

 2. math3z avatar
  math3z

  #1 Marek pokým u nás oficiálne nezačne podporovať otvorený štandard ako už vyššie spomínaný XMPP nejaká známa firma pôsobiaca na poli slovenského internetu je vylúčené až takmer nemožné, že by mladiství používatelia začali hľadať inú alternatívu „keď im všetko ide ako má“ – u troška znalejších je aspoň viditeľný odpor k nútenej reklame vďaka čomu používajú QIP klient-a avšak svojich kamarátov zo zeleným kvietkom sa vzdať nemienia. Najväčšou dominantou na slovenskom trhu sú služby frimy Azet.sk, a.s. na čele s obľúbeným četovacím/zoznamovacím portálom Pokec, ktorý je výborne doplňovaný lokalizovaným offic. ICQ6 klientom v podaní firmy Zoznam. Ak k tomu pridáme u povedzme 20% (môj odhad) znalejších Skype máme tu veselé a „vždyzelené“ trio. #2 Tvoj článok ma však donútil uvažovať aj nad tým čo by bolo keby… keby sa všetok slang a zmutované formy slovenských slov a všeob. presunuli aj na Jabber servery firmy HumboldTec spol. s r.o. =( #3 Ďalej by som sa ťa chcel spýtať ako je realizovateľná možnosť zaslania istej finančnej čiastky pre získanie VIP Jabbim účtu pomocou PayPal-u? (ak je vôbec pre CZ/SK daná možnosť, nakoľko banner PayPal Donate som si všimol len pri anglickej verzii ich stránok) #4 Konklúzia k tomuto všetkému z mojej strany by hádam znela: Je potrebné uvedomiť si zo strany používateľov celosvetovej siete (najmä teenagerov), že ani Internet nie je celkom anonymný a čím ďalej tým viac bude dochádzať k rôznej personalizácii pre zvýraznenie vlastných záujmov a u špecifických služieb šitých na mieru práve ich osobe, preto je dôležité rešpektovať aj virtuálnu sociológiu… no na druhej strane môžme čakať aj istý zásah mocnej ruky či už štátu alebo inštitúcii EK pri filtrovaní, blokovaní a podobne.

 3. Miloslav Ponkrác avatar

  Shrnu to: Někdo nenávidí ICQ a snaží se na ní najít nevýhody, protože jabber nikdo nechce.

  Když se Vám ICQ nelíbí, nepoužívejte to. Nic jiného dělat nemusíte.

  A abych uvedl nepravdy v článku na pravou míru:

  ICQ protokol není uzavřený, AOL vydala jeho detailní a úplnou dokumentaci, a pokud vyjdete na jejich web, nebude pro Vás velký problém jí najít. Reverzní inženýrství není třeba.

  Dále AOL nezakazuje alternativní klienty, naopak je podporuje, a v rámci podpory těch alternativních klientů právě dal k dispozici veřejně popis protokolu ICQ.

  A pokud jste si někdo přečetl úvodní licenci, tak věžte, že je tam psáno, že alternativní klienti se smějí používat pouze s povolením AOL – a voalá v dokumentaci protokolu ICQ AOL takové písemné povolení dala. A kruh se uzavírá, alternativní klienti jsou povoleni a dokonce AOL podporováni, a žádné odstřihání alternativních ICQ klientů se nekonalo nikdy a konat nebude.

  Mimochodem ICQ protokol je velmi pěkný, binární, úsporný, a hezky navržený. Jako programátor s 20 letou ostrou praxí to dovedu ocenit – pěkně navržených věcí v sw oblasti je hodně málo.

  Jinak já používám mirandu, kde jedu na x protokolech současně, standardně ICQ a MSN, jabber jsem zrušil, protože nikdo zajímavý na něm nekomunikuje. MSN je slabota, ale pár lidí se tam najde.

 4. JanPavel avatar
  JanPavel

  Co je to vlastně ICQ?