Překreslí Seznam.cz českou mapu IM?

Kategorie:

Štítky:

Seznam.cz má na Českém trhu mezi portály téměř neotřesitelnou pozici a často je leaderem v zavádění nových služeb. Před spojením portálů Centrum.cz a Atlas.cz začali oba jmenovaní spolupracovat s poskytovateli IM, Atlas.cz se Skype a Centrum.cz s ICQ (trochu tipuji, protože dnes je na obou portálech nabídka ICQ), ale Seznam.cz stál víceméně stranou.

Kdekdo asi čekal, kdy a jestli začne Seznam.cz nabízet některou službu Instant Messagingu. Mohli, jako Yahoo.com, nabídnout službu na protokolu MSN, ale také mohli po vzoru Google.com spustit Jabber server. Druhou variantu očekávala řada znalejších internautů, protože Seznam.cz je známý docela příznivým vztahem ke GNU/Linuxu i *BSD a není bez zajímavosti, že většinu software si píší sami, včetně toho co již implementováno pod svobodnými licencemi je, ale Seznamu to z mnoha, především výkonových, důvodů nevyhovuje.

Reklama

Jabber server velmi pravděpodobně zisk generovat nebude, pokud si nenapíší vlastního klienta, který by zobrazoval reklamu, nebo občas nepošlou uživatelům reklamní zprávu. Spíše jde o tah, který pomůže udržet uživatele u služeb Seznamu. Jako jeden z možných způsobů bych viděl notifikaci nových mailů, jakou vidím od GMailu, když jsem připojen i na GTalk. Seznam ale zavedením jabber serveru může neskutečně pomoci vytlačit zcela zaostalé a podivné ICQ, které má v ČR naprosto nepochopitelnou pozici (snad nikde jinde na světě není tak silné), protože nyní bude snadnější někoho přesvědčit k používání Jabberu, nemusí se již nikde registrovat a bude využívat svůj existující účet. Já jejich server využívat nebudu, zatím mi skvěle dostačují ty dva co mám, především můj VIP  účet na Jabbim.cz.

Pro využívání Jabberovské sítě lze využít mnoho klientů, počínaje populárními Pidginem (který má však značné nedostatky, co se týče práce s XMPP [správný název Jabber protokolu]), přes populární Mirandu až třeba po můj oblíbený a preferovaný Gajim. Adresa serveru je jabber.seznam.cz, port 5222. Zatím je provoz nešifrovaný, ale předpokládám, že na implementaci SSL  brzo také dojde. Už se těším, až mi začnou přibývat Jabber kontakty a ubývat ty na podivném ICQ.

Jsem upřímně zvědav, jak moc Seznam.cz změní poměr sil ve využívání IM  sítí v ČR, myslím, že na to jde z dobrého konce a předpokládám že je jen otázkou krátkého času, kdy bude služba spuštěna naostro.

Komentáře

2 komentáře: „Překreslí Seznam.cz českou mapu IM?“

  1. LuFa avatar

    Seznam za tento počin chválím. Co jsem ale ráno zkoušel, s Gajimem jsem se nepřipojil. Do budoucna může být zajímavé a tak jak mi postupně do roosteru přibývají lidé z gmailu, začnou i ze seznamu.

  2. MaReK Olšavský avatar

    LuFa: Gajim také nic, byť screenshot je z něj, ale Pidgin a Miranda ve win OK. Já nějak nechápu šílenou popularitu ICQ u nás a myslím si, že díky své popularitě Seznam.cz hodně ty misky vah vychýlí.