Cyberlink si všiml GNU/Linuxu

Kategorie:

Štítky:

Asi se něco opravdu děje a GNU/Linux se stává velmi zajímavou desktopovou platformou i pro tvůrce software, kteří jej dosud přehlíželi jako lány. Uživatelé MS Windows software firmy Cyberlink nejspíše dobře znají, jejich DVD přehrávač PowerDVD je asi tím nejlepším, co lze mezi přehrávači najít.

Ne že by uživatelé GNU/Linuxu nepřehrávali běžně filmová DVD, vděčí za to především „DVD Jonovi“, autorovi knihovny DeCSS, která umí obejít ochrany DVD a díky níž mohou být filmová DVD přehrávána i v jiných operačních systémech, než jsou oficiálně preferované MS Windows. Sice je toto řešení na hranici legality, ale jsem rád alespoň za něj, protože nemusím pokaždé kvůli koukání na filmy zapínat televizi a domácí kino, nýbrž si mohu filmy pouštět na PC (můj archív v této chvíli čítá kolem 300 originálních DVD), třeba na laptopu v posteli. Kdyby nebyl svět ochranných svazů a vydavatelů tak pokřivený, nebylo by nutné dělat nelegální kroky pro přehrání naprosto legálně nakoupených filmů.

Reklama

Přehrávačů pro GNU/Linux je dostatek, já jsem si oblíbil VLC, mí kamarádi používají v GNU/Linuxu MPlayer a někdo jiný volí podle prostředí Totem, či Kaffeine. Jde o osobní volbu a je zcela pochopitelné, že každému může vyhovovat něco jiného. Když jsem testoval distribuci Mandriva Linux 2007, tak jsem potkal snad jediný komerční přehrávač DVD LinDVD.

Už nějakou dobu sledují dění kolem malých a nenáročných netbooků a nettopů, počítačů, které neoplývají nadbytkem výkonu, aby se na nich daly bez problémů provozovat MS Windows, ale GNU/Linux lze snadno spustit a používat bez nejmenších problémů. Protože se netbooky/nettopy těší velké popularitě a pomáhají GNU/Linuxu v prosazení mezi koncovými uživateli desktopů, což považuji za impuls pro další rozšíření GNU/Linuxu na výkonější desktopy a zajisté si toho všímají i tvůrci software.

Cyberlink proslul svým přehrávačem PowerDVD, který je asi téměř jednoznačně nejpropracovanějším přehrávačem DVD, jaký existuje ve světě MS Windows. Protože já nemám fóbii z komerčního software, jakou s oblibou předvádějí někteří jakobypříznvci open source, vítám aktivitu Cyberlinku v portaci a komerční nabídce jejich programů PowerDVD a PowerCinema. Software Cyberlinku podporuje formáty ASF, WMV, MPEG-1, MPEG-2, DAT a AVI. Podporuje HD video, CyberLink TrueTheater™ Lighting pro automatické zjasnění videa a podpory CyberLink TrueTheater™ Surround a Dolby pro špičkovou zvukovou kvalitu.

Zatím tisková zpráva informuje jen o nabídce pro OEM partnery a Netbooky/Nettopy, ale očekávám (snad logicky), že Cyberlink své produkty nabídne i běžným uživatelům, cenová politika není zase tak špatná, alespoň co se týče verzí pro MS Windows.

Pozice Cyberlinku bude poměrně obtížná, stačí si připomenout, jak příznivci GNU/Linuxu přijali vypalovací software Nero, až nepřirozeně často padala slova, že je to zbytečný kus software, když totéž nabízí open source varianty. Mýlí se a hodně, pokud je někdo navyklý na nějaký software, je hloupost se snažit měnit jeho zvyky. Stejný boj čeká i Cyberlink, ale snad to nevzdají a tím také pomohou GNU/Linuxu mezi běžné uživatele.

Aktualizace 2022: Při revizi starých zápisků jsem kontroloval i odkazy a vypadá to, že přehrávač je opět pouze jen pro MS Windows. Pro použití jiného přehrávače, než VLC, jsem vlastně posledních 20 let ani neměl důvod.

Komentáře

6 komentářů: „Cyberlink si všiml GNU/Linuxu“

 1. Dalibor avatar
  Dalibor

  můj archív v této chvíli čítá kolem 300 originálních DVD >

  Tak to jsem si oddechl. Já jsem myslel, že takový blázen jsem jenom já. 🙂
  Jinak držím palce, aby se projekt Cyberlinku setkal s úspěchem.

 2. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Nejsi. Zhruba 25% z toho množství mám originální škatule (Indiana Jones, Bondovky) a o ten zbytek se mi starají novinové stánky.
  Také doufám, že jim to vydrží, konečně někdo další, kdo si všiml, že GNU/Linux je zajímavá platforma.

 3. DanQ avatar

  Jsa uživatelem windows, a PowerDVD jsem ziskal jako OEM ke grafické kartě (a pak ještě ke zvukárně), a asi tehle přehrávač nedocením, domácí kino nevlastním, takže nějakých technických featur nevyužuji, ba naopak mi tento přehrávač přijde težkopádný a ovlávání taky nic moc. A nevím jak nové verze, ale tu co jsem měl kontroloval region DVD, zlatej VLC, ten na podobné ptakoviny kašle a přehrává všechno.

 4. MaReK Olšavský avatar

  DanQ: No VLC je na hranici legality, to že přehrává DVD je spíše nelegální, než legální, takže tak.

 5. DanQ avatar

  a Mplayer taky?

 6. MaReK Olšavský avatar

  DanQ: Pokud se nemýlím, jeho možnost přehrávat DVD také závisí na libDeCSS.