Malé ohlédnutí za netbooky (mini laptopy)

Kategorie:

Štítky:

Vše začalo referenčním designem firmy VIA a prvními představeními Asusu Eee, ale protože je jejich úspěch velkolepý, přidávají další výrobci nové modely mini-laptopů, které se také nazývají NetBooky. Mě se jejich koncept líbí, ale radši si koupím plnohodnotný laptop s displayem o uhlopříčce, 12″—14″, než mini-laptop, zkrátka nejsem ta správná cílová skupiny, byť dnes nadávám, že můj laptop s displayem 15,4″ je děsně neohrabaná kráva.

Mini-laptopy vidím pozitivně nejen z důvodů jejich špičkové mobility, ale opravdu pomáhají dostat GNU/Linux na stoly běžných uživatelů. Pro Windows Vista se hardware těchto netbooků nehodí ani z rychlíku a používání, již dost zastaralých, Windows XP také nebude nejpohodlnější, především kvůli kombinaci malého displaye a přeplácané grafiky Windows XP (zkuste si používat Windows XP s rozlišením přepnutým do režimu 800×600 bodů a pochopíte), jinak hardwarové vybavení by na ně stačilo.

Reklama

První generace prodávaných netbooků byly osazeny slabými a podtaktovanými mikroprocesory Intel Celeron M, občas se objevila vlaštovka v podobě netbooků s mikroprocesory VIA, ty se u nás objevily velmi sporadicky. Novější generace jsou již vyvíjeny kolem Intelu Atom a očekávám, kdy se objeví takový, který bude používat nový mikroprocesor VIA Nano. Atom je pro netbooky skvělou volbou, maximálně jednoduchý, kompatibilní a velmi úsporný 64 bitový mikroprocesor, na rozdíl od VIA Nano je běžně na trhu pro výrobce.

Mně se koncept a konstrukce mini-laptopů docela líbí, byť nejsem zrovna ten, správný zákazník, ale pokud někdo potřebuje jen přístup na internetové stránky, občas nějakou poštu, IM (XMPP, MSN, ICQ, či Skype), nebo napsání dokumentu v kancelářském balíku. Mě by vyhovoval jako alternativní, lépe přenosný stroj, když potřebuji jen terminál pro SSH přístup k serveru, pokud píšu články pro tento blog (Bude někdo překvapen, že používám Google Office a editor vim pro dodatečné typografické úpravy?), nebo někde školím a k laptopu mám připojený projektor, to by netbook zvládl bez zaškobrtnutí. Mě napadá ještě jedno (jedovaté) využití, vyřadit velký server a použít takovýto netbook jako LAMP pro vývojový server, ušetřil bych opravdu hodně elektřiny a laptop má „integrovaný UPS“.

Malý přehled dnešní situace

Asus byl prvním, kdo se do masové výroby netbooků pustil v masovějším měřítku, první modely byly vybaveny LCD panelem s rozlišením 800×480 pixelů, velmi nízko taktovanými mikroprocesory Intel Celeron M a pouze 2/4/8 GiB flash disky. Několikrát jsem měl možnost držet první Asus Eee v ruce a nemohu prohlásit, že by se mi na něm pracovalo špatně i přes miniaturní display a malinkou klávesnici, kamarád pouze původní Xandros nahradil systémem gOS, kterýžto je zelené Ubuntu s desktopem E17, bohužel gOS 3 již mění E17 za lehčí LXDE. Starší mini laptop Asus Eee dneska nemá cenu kupovat, za stejné peníze jsou nové modely, které jsou lepší ve všech ohledech. Novější modely se vyznačují nejen větším místem na interním flash disku, ale i LCD panelem s použitelnějším rozlišením 1024×600 bodů. Asus Eee je sice průkopníkem, ale konkurence nabízí, podle mého názoru modely, které jsou kvalitnější. Novější generace jsou vystavěny kolem mikroprocesoru Intel Atom.

Acer pochopitelně nemohl zůstat ve stínu rivala a poměrně nedávno připravil Acer Aspire One, který výbavou odpovídá novějším a vybavenějším Asusům Eee. Pro mě by to byla jedna z možných voleb mezi netbooky, protože s technikou Aceru již nějaké zkušenosti mám a jsem docela spokojený zákazník, pokud není nutný střet s jejich servisem v Brně o kterém již mám pomalu sepsaný další článek. Nevím, kde všichni berou materiál na neustálé nadávky na kvalitu jejich výrobků, ve firmě máme veškeré LCD panely a desktopy od Aceru, já sám mám několikátý jejich laptop (ne že bych musel měnit protože by se mi rozpadl, ale životní cyklus laptopu je u mně cca 1—2 roky). Acer Aspire One není konkurentem prvních Asusů Eee, ale jde proti současné, podstatně použitelnější a vybavenější generaci, mimo jiné jej lze koupit s vestavěným pevným diskem, který je zatím vůči SSD v drobné výhodě, co se týče poměru cena/kapacita.

MSI Wind a Mivvy M310 jsou naprosto identické stroje, je jen na volbě uživatele, co chce mít napsané na skříni netbooku, osobně bych tam měl radši Mivvy, protože je to česká značka a má příznivější cenovou politiku, než zahraniční MSI. Netbook těchto dvou značek reflektuje současný trend na trhu netbooků, tj. má display s rozumně použitelným rozlišením, je osazený normálním pevným diskem a MSI Wind lze koupit s 1GiB RAM, což u konkurentů není moc obvyklá velikost.

Minilaptpů si všímají i kvalitnější výrobci, třeba Dell se svým Dell Inspiron Mini, pro který by měla hovořit především osvědčená kvalita Dellu a prý cena kolem kolem 10 000,– KČ, která plně reflektuje kvality Dellu. Co se líbí na Dellu mně, je nabídka předinstalovaného Ubuntu GNU/Linuxu, který je podstatně známější a rozšířenější, než Xandros, zná jej více lidí a bude snadné sehnat někoho, kdo jej zná a začínajícímu uživateli pomůže. Čínská firma Lenovo, která byla, v době psaního tohoto článku poslední, jež oznámila netbook, vstoupila mezi velké hráče na trhu PC kuriozním způsobem, koupila celou divizi IBM a spočátku označovala své počítače názvem IBM Lenovo, dnes je to již jen Lenovo, ale kvality IBM si udrželo a stejně tak udržuje špičkovou řadu laptopů Thinkpad. Příspěvek Lenova do rodiny netbooků je Lenovo Ideapad S10, který se mi jeví ze současné nabídky malých laptopů jako nejlepší volba, vysoká kvalita, dobrá výbava, ale v nabídce zatím není možnost koupě s GNU/Linuxem a prý se nepočítá s dodávkami do ČR/SR, což je škoda, protože GNU/Linux si umím nainstalovat sám a Lenovo mi vychází jako nejkvalitnější volba ze všech.

HP pochopitelně také nezaspalo, nabízí HP 2133, to je nejzajímavější svým kovovým tělem a mikroprocesorem VIA C7. Kovové tělo vidím jako opravdu velkou výhodu, netbook bude maximálně odolný, ale s nákupem bych počkal do doby, než bude v nabídce verze s novým mikroprocesorem VIA Nano, který je nepoměrně výkonnější. S HP jsou v mém okolí vynikající zkušennosti

Bohužel pořád platíme daň za to, že chceme kompatibilitu s notně obskurdní platformou x86, pokud bychom byli ochotni přijmout kompatibilitu na úrovni dokumentů a netrvali na té binární (příznivci MS Windows by mohli používat Windows Mobile), byla by nabídka netbooků nepochybně zajímavější, protože platormy ARM a Mips mají nepoměrně úspornější zástupce. Mě se velmi líbí herní konzole OpenPandora, která by dokázala splnit práci netbooku, ale ta se snad ještě nevyrábí a její cena nejspíše nebude moc nízká. Čína na binární kompatibilitě s x86 netrvá a tak mohou používat Impulse NPX-9000, který je postaven na platformě MIPS a využívá operační systém GNU/Linux (možná by to chtělo větší disk a více RAM). Jediné, s čím bych měl asi na non-x86 problém je Java.

Závěrečná poznámka

Nejsem správná cílová skupina pro netbook, bohužel (o důvodech proč bohužel jsem psal ve 3. pokračování mé ódy o zeleném PC) laptop používám trochu více a mimo jiné by mi chyběla vestavěná DVD mechanika. Nejsem nadšený uživatel laptopu, ale nemalá část mých zdrojových kódů je napsána na laptopu z postele. Já si radši koupím Acer Aspire 2930, který je dostatečně mobilní, nabídne mi více, než libovolný netbook a přibližně dvojnásobná cena není důvodem, proč váhat. Už jsem napsal na začátku tohoto článku, že cílovou skupinou jsou lidé, kteří chtějí jen přístup na internet a sem tam napsat nějaký dokument, na vážnější práci se laptop s miniaturním displayem a dětskou práci moc nehodí, snad jediný profesionálové, kteří jej užijí jsou novinář v terénu a administrátor serverů.