Příjemný důsledek ekonomické krize

Kategorie:

Štítky:

Asi už to bude k naštvání, ale našel jsem další plus v současné ekonomické krizi, zhoršuje se dostupnost půjček, respektive ne každý ji bude schopen získat, banky totiž nemají teď tolik peněz k dispozici a především především jsou opatrnější v tom komu půjčují.

Nejednou jsem se na tomto blogu pozastavil nad finanční nevzdělaností, nesmyslností některých půjček, nebo úžerovou společností, a pořád nechápu, proč lidé tak rádi a dobrovolně cpou hlavu do oprátky. Potěšení z nové televize je fajn a možná trumfnete i souseda, který má menší, nebo „méně značkovou“, ale to že stojí peníze navíc, než kdybyste si na ní našetřili, nebo byste pak za stejné peníze koupili lepší model, není zajímavé, souseda je nutné trumfnout nejpozději včera.

Reklama

Když jsem v Hospodářských Novinách četl článek „Krize přišla do Česka: čas snadných půjček končí„, docela jsem se zaradoval. Půjčky na zbytečnosti by mohly být utlumeny, protože nebudou již dostupné pro každého a to je podle mně správný krok. Jak jsem nesčetněkrát naznačoval pracuji pro firmu, která zpracovává mzdy a dost často slyším od kolegyň kolik chodí exekucí, protože si půjčky nabrali lidé, kteří nemají rozumné přebytky v rozpočtu a splátky jim citelně zasahují do základních potřeb. Nikdo jim půjčky nenutil, je to jejich svobodné rozhodnutí a pokud si neumí sečíst pár čísel je to jen jejich hloupost, jsem zvědav kdy zase někoho takového uvidím v televizi, kde bude hlásat, že za to mohou ti kdož jim půjčili a kterak udělají vše pro toho, kdo jim pomůže z dluhů ven.

Jen za červenec 2008 (data za srpen jsem zatím neviděl) se zadluženost domácností zvětšila dost výrazně, o 15,87 mld KČ, tj. 1500,— KČ na každého člověka, což nevypadá hrozně, ale celková suma 815,55 mld. KČ, tj. téměř 82 000,—KČ na obyvatele, neboli číslo velmi blízko celého ročního rozpočtu České Republiky, už nepříjemná je, sice někteří ekonomové tvrdí, že je to ještě docela málo. Banky donedávna kdekoho přesvědčovaly, že půjčit si je snadné a dostupné pro každého, leč poučení z finanční krize je zřetelné, opatrnosti není nikdy dost a banky se začínají chovat opět nepoměrně rozumněji.

Ano, vím, že omezení přichází v ten nejméně vhodný čas, blíží se vánoce, ale podle mého názoru je vhodnější kupovat méně nákladné dárky od srdce, než se snažit si druhé koupit nákladnými dary. Citelná rána zasáhne především prodejce, kteří se již nemálo předzásobili na vánoční prodeje. Jenže prodejci postupně zboží prodají a téměř určitě neprodělají (alespoň budou o něco zajímavější povánoční výprodeje).

Banky si budou lépe vybírat, otázkou je, jak se zachovají nebankovní firmy specializované na rychlé a neověřované půjčky. Nepříjemným důsledkem je a bude zpřísnění hypoték i když časy kdy se půjčovalo na 100% ceny nemovitosti považuji za naprosto zcestné, to je hazard.

Že je krize respektuji a nevítám ji s otevřenou náručí, ale i krize přináší pozitiva a toto je jedno z nich. Nikdo nemusí mít strach, že bych časem začal sepisovat nějaké poučení z krizového vývoje, to už tu na jiné téma dělali jiní.

Komentáře

7 komentářů: „Příjemný důsledek ekonomické krize“

 1. Pavel Stěhule avatar

  Jsi ten typ, co najde něco užitečného i na rakovině

 2. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Přeháníš, jako rybář. Sám víš, jak jsem vysazen na zbytečné půjčky, je jen několik, které dokážu pochopit. Pokud se omezí půjčování na cetky a honění vlastního ega, je to jen velké významné plus.
  Kupodivu jsem si zatraceně dobře vědom, že pro firmy může mít omezení půjček svinsky nepříjemné důsledky. Tohle ale zase implikuje otázku, jestli je v pořádku, když některé firmy jedou trvale na dluh.

 3. Dalibor avatar
  Dalibor

  Problém je v tom, že každý by měl být soudný a odhadnout, co může splácet a co ne. Může se stát něco nečekaného (velký úraz, nemoc, atd.), ale ve většině případů je to jen nedisciplinovanost. Následky potom bývají dost nemilé a nikdo si je dost neuvědomuje, dokonce ani bankéři v Americe …

 4. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Přesně tak, každý by měl být soudný, na jedné straně lidé a na druhé by banky neměly tak slepě půjčovat každému. Chyba je jednoznačně na obou stranách a já opravdu vítám restrikce ze strany bank, snad přestanou půjčovat každému jen podle obličeje.

 5. Jiří Pešík avatar

  Na jednu stranu je těch 82k velké číslo, ale dnes je dnes pro spoustu lidí hypotéka jedinou možností, jak si v dohledné době pořídit nějaké bydlení.

 6. MaReK Olšavský avatar

  Jiří Pešík: Viz. předchozí články. Hypotéka je jedinou smysluplnou půjčkou, ale rozhodně ne ve výši 100% z ceny nemovitosti. Pak chápu půjčky na potřebné věci (odejde mi pračka, lednička, hih u mně závisláka pressovač), nebo na něco co mi je vydělá zpět (tj. u mně PC a software), možná auto, ale to už je na hraně, jestli jej tak nutně potřebuji vlastnit.

 7. Dalibor avatar
  Dalibor

  Marek: ano, já jsem to bral z pohledu žadatele, ale samozřejmě je chyba na straně banky také. Clintonova vláda v roce 1999 umožnila hypotéky hispáncům a jiným méně majetným lidem a teď se to vrátilo jako bumerang. Není na splácení …