Dovolená na dluh…

Kategorie:

Štítky:

…je naprostá hovadina. A to myslím smrtelně vážně.

Občas se mi na tomto blogu objevují příspěvky, v nichž pomyslně krčím rameny nad finanční nevdělaností v ČR, zejména co se týče hospodaření v domácnosti. V novinách a TV (teď jsem si docela oblíbil zpravodajsou Z1) slyším občas výroky „nezávislých“ ekonomů, kteří chválí nízkou úroveň zadlužení domácností v ČR a tvrdí, že je vše bezpečné a mohou si dovolit se zadlužit ještě podstatně více. O jejich nezávislosti mám pochyby, zvláště když se u jejich jména objeví název banky pro kterou pracují.

Reklama

Ano zadluženost není vysoká a mohla by ještě vzrůst, ale je to žádoucí jev? Myslím, že současná drobná ekonomická krize v USA by mohla posloužit za dobrý příklad. Copak je normální mít půjčeno tolik, že hodnota veškerého majetku je podstatně menší, než dlužná částka? Kolik rodin mělo a má i dvě hypotéky na jednu nemovitost? Dluh je zlo, člověk si půjčit může, ale vrátit musí, a to podstatně víc peněz, než si půjčil.

Vcelku se dá pochopit půjčka na bydlení, auto, nebo některou domácí techniku (pračka, lednička, myčka, …), dokonce ta poslední komodita je taková, že fungují půjčky bez navýšení. Prostě půjčky, které řeší bydlení, dopravu, případně prostředek pro vydělávání peněz (v mém případě by to byla výpočetní technika). Prvotní pravidlo pro půjčku zní, že užitek z půjčky musí přesáhnout dobu jejího splácení, případně lze získanou věc prodat.

Půjčku na dovolenou považuji za zvrhlost. „Užitek“ trvá nejvýše několik týdnů až měsíců a pak dramaticky klesá ochota lidí splácet. Lidé, kteří si půjčili na dovolenou se vystavují nemalému riziku, nejenže za tu dovolenou zaplatí více, než by je stála při koupi v hotovosti, ale ještě by mohli přijít o podstatnou část majetku, kdyby zasáhl exekutor. Navíc úvěry, které si dojednají v cestovních kancelářích patří k těm nejdražším, co jsou na trhu, za dovolenou, která trvá třeba dva týdny lze snadno zaplatit až dvojnásobek částky. Nestojí to za to, lepší je jeden rok nejet k moři a na další rok si ušetřit, nebo nevyužít nabídku cestovních kanceláří a hledat ubytování u soukromníka, mí rodiče platí za dovolenou v Chorvatsku zhruba 50% toho, co by za stejnou destinaci zaplatili cestovní kanceláři a najít soukromé bydlení na internetu by neměl být problém.

Občas si říkám, že nějaké základy rodinných financí by fakticky měly být v osnovách třetího stupně škol.

Komentáře

3 komentáře: „Dovolená na dluh…“

 1. Dalibor Smolík avatar
  Dalibor Smolík

  Přesně s tebou souhlasím, Marku. Půjčky jako takové nejsou negativní jev a dokážou rozhýbat hospodářství. Záleží, na co se půjčuje. Jak stát (viz Polsko 80. let, kdy se dovážely na dluh přívěšky na klíče s Mickey Mousem) tak i domácnosti. Půjčka na dům, byt apod. je v pořádku. Ale člověk by se měl rozmyslet, pokud to má být pomýjivý statek. Ale zejména některé drahé polovičky k tomu právě mají sklony … 🙂

 2. Pavel Stehule avatar

  Absolutní souhlas

 3. Hedvika avatar
  Hedvika

  … při přestavě, jak dlouho budu mé „potěšení“ splácet, by mě dovolená dost zhořkla…. souhlasím s nesmyslností tohoto zadlužení.
  … ovšem v příbuzenstvu si nedají poradit a pak si drbou hlavu… dobře jim tak