ČSSD: Nemáme program, ale jsme pompézní

Kategorie:

Štítky:

Všimli jste si předvolební kampaně, kterou odstartovala ČSSD? Sice nemá rozumný program, ale udělá pompézní divadlo pro celou Českou Republiku, kteréžto je navíc opakováním toho již několikrát viděného.

Jiří Paroubek prohrávající

Pamatujete část filmu „Jára Cimrman ležící, spící“, která je popsána slovy „Jára Cimrman pozdě přicházející“? Jiří Paroubek by se dal popsat slovy „vše prohrávající“. Co vlastně vyhrál vyjma vnitřních voleb ve straně na post předsedy (a to ziskem 60% když byl jako jediný kandidát)? Pravda, ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR byl druhým, morálním, vítězem. Nabízím malý souhrn proher Jiřího Paroubka:

Reklama
  1. Volby do sněmovny národů v roce 1992
  2. Obecní volby na pražský magistrát v letech 1994, 1998, 2002 prohrála pod jeho vedením pražská ČSSD, v roce 2002 prohrál i Jiří Paroubek svůj pokus dostat se do zastupitelstva Prahy 5
  3. Volby do senátu v roce 2000
  4. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2006
  5. Volby do senátu a evropského parlamentu v roce 2006 také prohrál svým spolustraníkům Jiří Paroubek

Skoro to vypadá, jak by Jiří Paroubek byl nastrčen od jiné strany, aby ČSSD pomohl prohrát, kde jen může. Už jsem jednou psal, že ČSSD, pokud chce být opravdu konkurencí a ne jen hospodským křiklounem, musí vyměnit celé své vedení.

Blíží se podzimní volby do krajských zastupitelstev, které proběhnou v polovině října roku 2008, a Jiří Paroubek již teď dělá vše pro to, aby ČSSD opět neuspěla. Co mi vadí především je jeho pojetí předvolebního boje, kdy absenci vlastního programu nahrazuje rétorikou proti všem změnám.

Paroubek v tom není ale sám. Nejkomičtější postavou a největším křiklounem strany je, alespoň pro mně, MUDr. David Rath. Napřed bojoval za poplatky, to byl ještě v ODS, pak nakoukl do pidistrany SD-LSNS a nakonec se v dresu ČSSD pustil do boje proti poplatkům. Protože se Dr. Rath (krásně to spojení vyznívá jako Drát) chce stát středočeským hejtmanem, slibuje bezplatnou dopravu pro školáky (důchodce, nezaměstnané, …) ve středočeském kraji. On ji ale někdo zaplatí, budou to pracující, kteří budou mít dražší jízdenky, případně výpadky zaplatí města a kraj ze svých nikterak bohatých rozpočtů. Z cizího se to rozdává snadno. Mimochodem nechápu, jak chce Dr. Rath být současně dobrým poslancem, stínovým ministrem zdravotnictví, i hejtmanem, to je nadlidský úkol, ale možná je Dr. Rath nadčlověk.

Program voleb

Potkali jste volební program ČSSD? Nejen že je v jeho názvu podstatná chyba „mínus“, na kterou byli upozorňovaváni hned při jeho představení kampaně, ale přesto natiskli plakáty s touto chybou, jenže on žádný program není. Nikde nevidím jasné cíle pro rozvoj krajů, jen snahu znegovat kroky, které začala vláda a které tak jako tak musely nastat, jakkoliv jsou nepopulární a bolestivé.

Mimo jiné jsem se v jejich volebním programu dočetl, že hodlají bojovat proti zvýšené inflaci. Pozdě! Inflace je daň za způsob, jakým ČSSD dlouhé roky hospodařila s celým státním rozpočtem. Pokud bych takovýmto způsobem hospodařil doma, tak mě velmi rychle navštíví exekutor, přeci není normální zvýšený příjem použít jako argument pro další zadlužení, naopak, zvýšený příjem je potřebné využít pro rychlejší oddlužení a vybudování budoucích rezerv, protože růst nemusí být neustálý.

Krásný rozpor je v energetické části volebního programu; což je opět téma pro celostátní volby do poslanecké sněmovny, nikoliv však do krajských voleb; kdy brojí proti jaderné energetice a v tom samém odstavci píší o plánování snižování závislosti na fosilních palivech. Už jsem několikrát psal, na svém blogu, že budeme muset vybudovat jaderné zdroje, protože z těch ostatních, netepelných, můžeme vykrýt velmi malou část potřebné energie a pokud se nechceme stát zavislí na dovozu elektrické energie, nemáme jinou rozumnou volbu, alespoň do doby, než se podaří využívat termojadernou fůzi.

Mohl bych pokračovat dalšími a dalšími body jejich volebního programu, nicméně doporučím váženým čtenářům, aby si jej přečetli sami. Zní líbivě, ale jako celek je to blbost, která by se hodila spíše do boje o PSP ČR, nikoliv do boje o krajská zastupitelstva. Pokud se nad tím programem zamyslíte do hloubky, zjistíte, že v celé řadě odporují socialisté sami sobě.

Ale jsou vidět

Jiří Paroubek asi neumí vymyslet originální myšlenku. Před lety vyjel Miloš Zeman s předvolební Karosou, tzv. „Zemákem“, uspěl a já jsem ocenil originální myšlenu. Snad ješte v týchž volbách jsme viděli sprosté kopírování tohoto nápadu od předsedy Důchodců za Životní Jistoty, který vyjel se stádem dodávek od Mazdy, tzv. „Kremláky“. Již si nepamatuji, kdo vedl následující volby, tužím čistý Stanislav Gros, a s předvolebními autobusy jsme se setkali znovu. Před 2 lety získala ČSSD vyřazený double-decker (dvojpatrový autobus), který však nesměl na naše silnice.

A letos? Symbol USA, vůči nimž se ČSSD vymezuje, tahač Kenworth. Pokud jej potkáte, poznáte jej, je to obrovská kráva na kolech a je příšerně oranžový. Mohu-li radit, vyhněte se velkým obloukem. Ten býčí tahač víceméně charakterizuje povahu Jiřího Paroubka, kdo neuhne včas bude bez milosti rozdrcen. Jiří Paroubek se svými nohsledy rozmělňuje skvělý nápad svého dávného předchůdce, originalitu nahrazuje hloupou pompézností.

Mrzí mě, že dokázali přesvědčit skvělého hokejistu Jiřího Šlégra, z mého oblíbeného klubu HC Litvínov, aby se stal jejich tváří.

Komentáře

Jeden komentář: „ČSSD: Nemáme program, ale jsme pompézní“

  1. Pike avatar

    Předvolební kampaň ČSSD ve skutečnosti vymyšlenou má, viz zde. http://kriz.blog.idnes.cz/c/31888/Jak-by-mela-vypadat-volebni-kampan-CSSD.html