Že by opravdu jádro?

Kategorie:

Štítky:

Na tomto blogu už jsem jednou o podivných krocích v energetické koncepci psal, ale ne každému se tento můj názor líbí. Za poslední týdny se objevil dostatek podnětů k pokračování článku, ty podněty však podporují můj názor, který jsem naznačil, lepší zdroj, než jadernou energii, v současnosti nenajdeme.

Zelená pravda (zelené lži)

Strana zelených je podle mě u moci víceméně náhodou, bohužel tento partner je ještě problematičtější spojenec, než KDU-ČSL. Kateřina „Au-Au“ Jacques se zviditelnila snad jen tím, když před kamerami vyprovokovala policistu, který z toho má dodnes nemalé problémy, jihočeská matka Kuchtová má návrhy, z nichž se normálním lidem ježí vlasy na hlavě, Džamila Stehlíková je něco podobného a předseda Martin Bursík je manažer, který účelně směřuje stranu k podílu na moci. Podle mě SZ alternativu nenabízí, nemá ani rozumný volební program, jen se uměla ve správný čas zviditelnit, zatím za jejich nejlepší tah považuji prosazení nezávislého Karla Schwarzenberga do křesla ministra zahraničí, byť zpočátku jsem to považoval za zcestnost, ale postupně jsem naznal, že ministra s lepší kvalifikací bychom hledali poměrně těžko

Reklama

Strana zelených musí, už díky svému názvu, alespoň předstírat, že jim jde o životní prostředí, ale jí prosazovaná řešení jsou často jen zhoršením současného vztahu. Větrné elektrárny nic neřeší, protože, podle mě, představují vyšší zátěž životního prostředí, než když se nestaví, nejenže musí na konvenčních zdrojích být rezerva pro případné bezvětří, ale stavba jako taková má materiálové nároky a z okolí větrníků vymizí díky infrazvuku mnoho živočichů. Brání se prolomení limitů na těžby uhlí a stavbě jaderných elektráren, ale souhlasí se stavbou elektrárny na zemní plyn, alespoň co je mi známo, která bude nesmírně náchylná na případná omezení dodávek ze zahraničí, možná je to zdroj ekologičtější, ale nemusí být zrovna nejstabilnější.

Strana zelených se jednoznačně profiluje jako ta, která prosazuje čistá řešení (větrníky, malé hydroelektrárny, plynové elektrárny), ale naprosto bez ohledu na koncovou cenu energie, vždyť elektřinu z větrných a solárních elektráren dotujeme všichni, její výkupní cena je vyšší, než za co elektřinu nakupují koncoví spotřebitelé, až se divím, že v České Republice není dost vykuků, kteří by postavili pseudoelektrárnu. Geotermální vytápění je průšvih, není to tak dávno, co jsem četl o městě, kde se na to vrhli houfně a v místním jezeře začali vymírat ryby, protože se narušila tepelná rovnováha a voda v jezeře se také ochladila. Veřejnost pak může zastánce jaderné a dočasně uhelné (to už opravdu jen dočasné, uhlí nebude za chvíli těžitelné v takovém množství) považovat za ty, co chtějí svět otrávit zplodinami a odpadem.

Jak to vidím?

Jaderná energetika je v současné době téměř jediné schůdné řešení, mimo jiné je to jeden ze závěrů Pačesovi komise. Limity pro těžbu uhlí bude nutné prolomit, byť by asi bylo záhodno, aby se změnil poměr mezi uhlím spáleným pro energetiku a uhlím spáleným v teplárnách na vytápění domácností a ohřev vody. Co bude postupně ubývat na elektřině z uhelných elektráren, by měly nahradit elektrárny jaderné. Ano jsem si vědom problému s likvidací odpadu z jaderných elektráren, ale budoucí generace jaderných reaktorů budou určitě umět zpracovat jako palivo i to, co je dneska odpad.

Ano výstavba jaderné elektrárny je hodně drahá a dlouhodobá záležitost, ale rozhodně nejsme v pozici, kdy bychom si mohli dovolit tuto variantu zavrhnout. Zajímavé je sledovat dění v zahraničí, zatímco Němci mají výstavbu jaderných elektráren zakázánu vlastním zákonem a tento budou muset změnit, Francie, Velká Británie a další státy jsou po několika letech stagnace aktivní a nové jaderné elektrárny buď staví, nebo plánují. Rakouská komedie jakou byl Zwentendorf, kdy postavili jadernou elektrárnu a udělali referendum o jejím spuštění, se záporným výsledkem, a z kompletní jaderné elektrárny je jen muzeum, se opakovat nebude, naopak i z Rakouska je slyšet hlasy, že jejich „ne“ jaderné energetice není už úplně rezolutní a konečné.

Veškerá řešení, která navrhují nejrůznější zelené organizace a strany jsou drahá a neefektivní, stačí si jen vzpomenout na ekoteroristickou lobby za biopaliva, která zvýšila jak ceny paliv i, mnohem razantněji, cenu potravin. Pravda v obou případech má nemalý vliv i ekonomický vzestup Číny, Indie a dalších států, kteří mají, každý samostatně, větší spotřebu, než celá Evropská Unie. Zelení rádi vyhrožují Černobylem, jenže to je dost nesmysl, taková kombinace zaostalé techniky a lidských chyb i úmyslných porušení bezpečnosti se snad nemůže ve světě vyskytnout, nehledě k tomu, že vše je dnes jištěno několikanásobně.

ČEZ postupně bude předávat studie o rozšíření jaderných elektráren Temelín a Dukovany do EIA, protože dnes má vše dobře řešeno, bude evidentně Bursíkovo ministerstvo muset podepsat kladné rozhodnutí. V nejhorším případě, pro řešení energetiky, současná koalice končí rokem 2010 a pak lze doufat, že zelení se do vlády nedostanou a bude se moci řešit i otázka energetických zdrojů bez zeleného ekoterorismu.

Nebudu Zelené a další jen kritizovat, v jednom mají pravdu, děsně energiemi plýtváme a už pouhá náhrada klasických žárovek za úsporné zářivky, nebo špičková LED svítidla, na rozumných místech, může významně pomoci oddálení nutného počátku výstavby nových elektráren.

Možná že to vypadá, že jsem zcela zapoměl na vodní elektrárny, ale myslím, že ČR je využívá v maximální možné míře a již nezbývají rozumné místa, kde je ekonomické postavit nové, jedině několik malých zdrojů, které stěží uživí elekteřinou menší vesnici.