Acer Aspire One levnější

Kategorie:

Štítky:

Acer vstoupil na trh minilaptopů jako jeden z posledních hráčů, ale protože chce uspět i na tomto trhu, nezbývá Aceru nic jiného, než nabídnout nějakou konkurenční výhodu. Acer, jako jeden z největších výrobců laptopů na světě, si může dovolit velmi agresivní cenovou politiku, z níž těží především koncový zákazník.

S technikou od Aceru jsem spokojen, já sám mám už mám několikátý laptop od Aceru (neměním je proto, že by se mi rozpadali, ale morální životnost laptopu je u mně cca 18-24 měsíců), mám projektor od Aceru, který plně funguje k mé spokojenosti a ve firmě máme desktopy i LCD pouze od Aceru. Kvalita neodpovídá ceně, výrobky jsou kvalitativně výše, než by odpovídalo nastavené cenové strategii. Bohužel má Acer naprosto tragický servis v Brně. Jeden případ kolem tohoto servisu připravuji jako samostatný článek, protože absolutně bez uzardění podpořil míru používání nelegálního software v ČR, nejspíše by to byl velmi zajímavý případ pro BIS.

Reklama

Acer Aspire One považuji za extrémně povedený kus hardware, protože je mnohem použitelnější, než výrobky konkurence. Na prvních Asusech Eee se mi nelíbí až moc minimalistický display s rozlišením 800×480 bodů (zkuste si v takovémto rozlišení spustit třeba office, nebo Bluefish, a pochopíte, že tam nic nenapíšete, protože na monitoru budou jen panely), novější už mají volitelně i display s rozlišením 1024×600 bodů, což je vcelku použitelné. Minimalistický Dell Inspiron 910 vypadá bytelněji než Asus Eee a Dell je synonymem pro kvalitní provedení, ale výrobce vynechal funkční klávesy a protože jsem uživatel, který je zvyklý především na ovládání pomocí klávesnice, je pro mě tento Dell naprosto nepřijatelný. Podstatně slibněji vypadá HP Mini-note 2133, bohužel jeho stávající verze měla docela nepovedené načasování vstupu na trh a používá mikroprocesor VIA C7, místo novějšího VIA Nano, přestože firmě VIA a jejím řešením, která jsou velmi příjemná na spotřebu, fandím, tak u HP bych stávající generaci nedoporučoval, ale počkal bych na další generaci, která se již nejspíše připravuje.

Acer je se svým netbookem Aspire One v extrémně silně konkurenčním prostředí. S laptopy Acer Aspire mám dlouhodobě dobré zkušennosti a pokud bych chtěl někdy nějaký netbook koupit, je pravděpodobné, že by Acer Aspire One byla nejpravděpodobnější varianta (myslím, že důvod, proč netbook u mě nejspíše nepřipadá v úvahu jsem psal ve svém rozhledu kolem netbooků). Původní ceny Acer Aspire One byly konkurence schopné, ale po zlevnění oznámené Acerem půjde o extrémně zajímavou variantu:

  • Intel Atom/Linux/512MB RAM/8GB SSD/3 článková baterie: US$ 329
  • Intel Atom/Windows XP/1GB RAM/80GB HDD/3 článková baterie: US$ 349
  • Intel Atom/Windows XP/1GB RAM/160GB HDD/6 článková baterie: US$ 399

Mrzuté je, že jen první varianta je automaticky nabízena s operačním systémem GNU/Linux (Acer používá distribuci Linpus), ale podle mých zkušenností není problém koupit libovolný počítač (laptop, desktop, nebo server) od Aceru bez operačního systému a používat jiný dle vlastní volby, ať je to GNU/Linux, nebo FreeBSD, nebo (chce-li někdo) MS Windows. Pokud si najdete původní ceny a naše ceny, sami si odvodíte, jaká by mohla být cena po slevě, rozhodně to nebude jen prosté násobení kurzem a přičtení DPH.


Poslední dobou je většina netbooků s mikroprocesory Intel Atom, které mají menší spotřebu a netbooky jsou schopny delší doby provozu na baterie, než první generace netbooků s podtaktovanými procesory Intel Celeron M. Docela jsem zvědav na září, kdy by měl Intel začít nabízet dvoujádrový Atom, zatím nevím, jestli to bude jen verze do zeleného desktopu, nebo jestli budou k dispozici i mobilní verze s menší spotřebou. No a samozřejmě že bych uvítal, kdyby netbooky pomohly firmě VIA ukousnout zajímavý kus trhu.