BSA hodlá jít po domácnostech

Kategorie:

Štítky:

BSA, zájmově lobistické sdružení několika tvůrců software, které ani nemá v ČR rozumnou právní formu chystá další akci, tentokrát chce kontrolovat legálnost software i v domácnostech. Jde opět cestou represí místo rozumné prevence, bohužel tím zhoršuje obraz tvůrců software v očích běžných domácích uživatelů.

Asi bych se měl začít bát, podle jednoho výpočtu mám ve svém počítači nainstalovaný software, jehož cena je odhadnuta na několik tisíc US$. Má to však jeden háček, odhadnutá cena je reálná za funkčnost, jakou software poskytuje, ale protože je software šířen pod svobodnými licencemi, nemusel jsem za jeho pořízení zaplatit ani korunu (bez ohledu na tuto skutečnost jsem několika projektům poslal dotace, protože jejich tvůrci si za svou práci dobrovolnou odměnu zaslouží).

Reklama

Microsoft teď navíc vyrobil akci, při které se bude snažit nelegálním uživatelům znefunkčnit MS Windows Vista. Nedivím se, MS investoval nemalé prostředky do vývoje systému a jeho cena není přemrštěná, pokud se uživatel opravdu podívá na to co kupuje a na jakou dobu je očekávána životnost.

Mohou tyto dvě okolnosti přinést nové uživatele GNU/Linuxu? Myslím že ne. Pokud někdo chce GNU/Linux, nebo BSD, už je má, sice počet desktopů s těmito systémy roste, ale to je zásluhou skupiny, která potřebuje jen internetového kecálka (ICQ, MSN, Skype, Jabber, …), přístup na web a sem tam napsat nějaký dokument. Třetí skupina jsou lidé, kteří MS Windows „musí“ mít, protože hrají hry i ty z velké míry pochopitelně také kradou a to je ta skupina, která by se měla nejvíce bát. Vynechal jsem profesionály, ti to však řešit nemusí, protože pro ně je legální software i na domácím počítači naprostou samozřejmostí.

Napadá mě jediná otázka. Jak si chce BSA zajistit přístup k domácím PC? Bez asistence policie a příkazu k domovní prohlídce nemají pro takovýto vstup nejmenší oprávnění, pokud je ke svému PC domácí uživatel dobrovolně pustí a je si vědom nelegálnosti software, je to jen a jedině jeho hloupost. Klidně je pustím ke svým počítačům, protože na všech je dnes pouze GNU/Linux a na serveru NetBSD. Znovu opakuji, veškerý software mám 100% legální, přestože jsem nemusel zaplatit za jeho užívání jedinou korunu.

Komentáře

2 komentáře: „BSA hodlá jít po domácnostech“

 1. iyo avatar
  iyo

  hm.. a na akom princípe funguje taká kontrola? Kto dokazuje čo a komu?

  Dokazujem ja, že soft, ktorý používam je pod GNU\Linux, alebo oni sa mi budú snažiť v kompe hrabať a nájsť niečo, za čo som mal zaplatiť?

  BTW: tiež používam GNU\Linux a slobodný software (do akej miery, to je druha vec), ale zaujímalo by ma to.

 2. Dalibor Smolík avatar
  Dalibor Smolík

  Domnívám se, že v praxi by to vypadalo podobně, jako se to stalo jednomu provozovateli internetové kavárny, která běžela čistě pod Linuxem:
  Chvíli se v tom snažili vrtat, pak napsali prohlášení, ve kterém bylo uvedeno:
  „Není Windows“ a razítko.
  Pak odešli domů. 🙂