Xandros sjednocuje distribuce

Kategorie:

Štítky:

Začátkem léta 2008 byla oznámena akvizice Linspire Xandrosem, první informace se objevily na blogu bývalého CEO Linspire Kevina Carmonyho a nevyzněly zrovna příznivě pro takovýto krok. Linspire/Freespire není distribuce, jejíž zánik vy nás nějak bolel, myslím si, že v Evropě je uživatelská základna pouze několik stovek uživatelů. Xandros byl ve stejné pozici, ale díky minilaptopu Asus Eee se dostal k mnoha tisícům uživatelů a povědomí o jeho existenci je nepoměrně větší.

Očekával jsem, jak Xandros naloží se značkami, které má k dispozici. Vcelku očekávatelně nechá zaniknout Linspire, ale značku Freespire bude dále používat, což mě překvapilo. Možná by bylo méně matoucí udělat úplné sloučení, jako kdysi udělal Mandrake s Connectivou, když se přejmenoval na Mandrivu, a navenek to dát najevo mírně upraveným názvem, třeba Xanspire, jenž by zahrnovala placené edice Server a Desktop i volnou Xanspire Free Edition, ale to je jen můj názor a velmi těžko se o něm dozví lidé z Xandrosu.

Reklama

Mnohem zajímavější je sloučení základů, Xandros se po celou dobu své existence, již od dob Corel Linuxu, neodchýlil od základu v Debianu, ale Linspire/Freespire přešly od Debianu k Ubuntu a teď Freespire čeká cesta zpět k Debianovským kořenům, které jsou rozhodně stabilnější, než Ubuntu, ale co se týče aktuálnosti, občas notně pokulhávají. Xandros má, z mého hlediska, snad jedinou výhodu, uživatel jej na Asusu Eee dostane nainstalovaný a správně nastavený, já bych si jej (Xandros) nekoupil, mezi komerčními distribucemi jsem si, podle povoleného množství peněz, oblíbil Mandrivu Power Pack, nebo Red Hat Enterprise Linux a pro mé používání na desktopu mi asi nejvíce vyhovuje bezplatné Ubuntu. Xandros v Evropě nemá budoucnost mimo jeho připravené instalace na netboocích Asusu, jsou tu již etablovanější hráči, třeba Novell, Red Hat, nebo Mandriva (jejich provoz by ale na takovémto stroji byl dost utrpením, Debian je rychlostně předčí).

Docela zajímavá je aktivita Xandrosu a společnosti Viyya Technologies, která by měla vést k vývoji systému, pochopitelně založenému na GNU/Linuxu, určenému pro mini laptopy a MID. To je totiž trend, který ovlivní obchod s počítači v horizontu několika nejbližších let.