Zapomeňme na Linspire a Freespire

Kategorie:

Štítky:

Na jednoho z průkopníků nasazení GNU/Linuxu, Linspire, můžeme pomalu začít zapomínat, firma se mimo jiné proslavila, když se jejich distribuce jmenovala Lindows a Microsoft s nimi bojoval kvůli podobnému jménu s jejich operačním systémem.

Starší uživatelé GNU/Linuxu, respektive ti, jež sledovali dění v letech 1999—2001 by si mohli pamatovat Corel Linux, který by se dal označit za průkopnický, jelikož to byla jedna z prvních komerčních distribucí GNU/Linuxu, která si vzala za základ Debian GNU/Linux. Corel bohužel marketing distribuce příliš nezvládl a místo toho, aby Linuxová divize měla alespoň nulový zisk, prodělali nemalé finance, možná i díky investici Microsoftu ukončili práce na této distribuci. Distribuci od nich koupila kanadská firma Xandros.

Reklama

Xandros Linux byl donedávna mimo Kanadu téměř neznámou distribucí. Nejznámějšími událostmi kolem této distribuce bylo odkoupení společnosti Scalix a spolupráce s Microsoftem na interoperabilitě produktů. Konerční distribuce, postavená na Debian GNU/Linuxu nebudila nějak velký zájem, zvýšení se dalo očekávat v momentě kdy implementovali a posléze koupili Scalix, ale pořád to nebylo ono, do příchodu Asusu Eee nebylo o Xandrosu moc slyšet.

Očekával bych, že nějakou dobu vedle sebe budou žít Linspire/Freespire a Xandros, ale postupně se Linspire vytratí ve prospěch komerční distribuce Xandrosu. Jestli bude Freespire nahrazeno jakýmsi „Xandros Free Edition“ je ve hvězdách, ale na druhé straně je tu dost distribucí dostupných zdarma, třeba Ubuntu, nebo Mint Linux, které jsou skvěle vybaveny pro nasazení na domácí desktop a mimo jiné by pro ně měl být využitelný uživatelsky velmi příjemný instalační systém C’N’R, nad jehož budoucností velmi pravděpodobně visí další otazník, podle mě ne v tom, jestli bude dále vyvíjen, jen blázen by se vzdal takto propracovaného systému, ale zda bude nadále dostupný i uživatelům ostatních distribucí.

Myslím si, že v nejbližších měsících se dočkáme dalších spojení malých tvůrců komerčních distribucí GNU/Linuxu, kteří pak budou moci významně pomoci v rozšíření GNU/Linuxu na desktopy, zejména ty firemní. Škoda, že *BSD není pro komerční distributory tak zajímavé a OpenSolarisem se zabývá jediná firma, SUN Microsystems.

Zdroj: Practical Tech.