Linux s příchutí máty

Kategorie:

Štítky:

Ubuntu Linux se záhy po první verzi slat oblíbeným základem pro odvozné distribuce, z nichž ta nejpovedenější, zejména pro domácí uživatele, je Mint Linux, který byl v těchto dnech vydán ve verzi 5 „Elyssa“, vycházejíci z aktuálního Ubuntu Linuxu 8.04 Hardy Hedon. Hlavní výhodou proti Ubuntu je komplexní řešení „out of box“, protože distribuce ihned po instalaci obsahuje potřebná rozšíření prohlížeče, kodeky, podporu pro DVD, Javu a další.

Nová verze využívá, stejně jako Ubuntu, desktop GNOME a nově také zvukový server PulseAudio. Zajímavou novinkou, od této verze, bude upgradování, protože až do dalšího vydání Ubuntu s dlouhou podporou (plánované je za 2 roky) bude všechen software backportován z verzí 6—8 i do Linux Mint 5, díky čemuž se stává Linux Mint velmi zajímavou distribucí pro ty, kteří chtějí aktuální software, ale nechtějí upgradovat systém v rytmu vydávání nových verzí Ubuntu.

Reklama

Z dalších novinek Mint Linuxu 5:

  • Úprava mintMenu (nyní lze po vyvolání kontextové nabídky, v rozbalené nabídce, balík odinstalovat) a mintUpdate
  • Jádro Linux 2.6.24 s výkonným plánovačem CFS, Xorg 7.3, EnvyNG (nástroj starající se o přítomnost aktuální verze ovladačů graficé karty)
  • Vylepšený vzhled a lokalizace
  • Podpora instalace z CNR.com (Click’N’Run firmy Linspire)

Linux Mint 5 je možné stáhnout jako ISO v plné verzi, eventuálně existuje Linux Mint 5 „Light“, bez proprietarního software.

Na produkčním desktopu používám už nějaký pátek Ubuntu a hodlal jsem zůstat u LTS verzí, tj. mít jen nějaké minoritní updaty, ale hlavní verzi přeinstalovat jen jednou za dva roky. Moje odhodlání je teď docela nahlodané, protože jejich updatovací politika vypadá rozumně, jde o distribuci, která ukázala, že je životaschopná a nemusel bych řešit množství kodeků, které mi na začátku chyběly.

Zdroj: Linux Mint.