Ubuntu 8.04 na mém PC

Kategorie:

Štítky:

Konečně jsem našel potřebný čas pro přeinstalaci mého PC na Ubuntu 8.04. Navzdory plánům na pouhý aptitude dist-upgrade, jsem udělal celý upgrade načisto, zásahy v /etc/ jsem dělat nemusel, protože vše fungovalo 100% k mé plné spokojenosti a žádná specifika nemám. Domovské adresáře jsou již několik let na jiném disku, než systém, takže jsem mohl v klidu zformátovat celý stávající systémový pevný disk, konečně jsem jej pročistil od velkého množství balastu, který se mi na něm nahromadil za poslední rok.

Přestože mám na dnešní dobu poměrně zaostalý počítač (za posledních 5 let jsem přidával jen paměť, vyměnil disky a grafickou kartu), tak z celé instalace byl téměř nejdelší boot LiveCD. Trochu přeháním, ale přesto šlo vše příjemně rychleji, než když jsem naposledy načisto instaloval verzi Ubuntu Linux 7.04 a porovnávat to s upgradem přes aptitude dist-upgrade je nesmysl, protože ten obvykle jel několik hodin. Operace čisté instalace trvala přibližně 30 minut čistého času.

Reklama

Zhruba dalších 60 minut (pro nechápavé, je to jedna hodina) trvalo nainstalování software, který používám pro svou práci, tj. Java 6, BlueFish, snad všechny webové prohlížeče, Wine, NetBeans, … Z celé instalace nejvíce času zabralo stažení software z repozitářů, v případě NetBeans z jejich domovských stránek (podle slov RH se přiřazuju mezi Java fašisty, kteří o programování nic nepochopili).

Moje dojmy z Ubuntu Linuxu, v aktuální verzi 8.04, jsou positivní, vývojáři opět trefili správný mix aktuálnosti a odladěnosti. Třeba zařazení beta verze WWW prohlížeče Mozilla Firefox 3 působí šíleně, ale vzhledem k tomu, že tato verze je LTS, jde o veskrze rozumný krok, protože během několika měsíců bude Mozilla Firefox 2 v propadlišti dějin. V přehrávači Rhythmbox konečně zase funguje online prodej hudby Jammendo, ze kterého lze skladby poslouchat online v dostatečné kvalitě (cca. 300 kbs Ogg). Podpoře multimédií jsem musel trochu pomoci přidáním repozitáře Medibuntu, protože přehrávání DVD není oficiálně podporováno. Přehrávání Flashových věcí (hry a videa) trochu bolí, občas při tom spadne prohlížeč, jen nevím, jestli je to Flashem jako takovým, nebo jestli už se hardware nezačíná odebírat do věčných lovišť.

Nejsem začátečník, do aktuálnosti, kde je dnes Ubuntu, bych evidentně dokázal dostat třeba Debian GNU/Linux. Jedna z prvních věcí, co dělám je, že odemknu heslo roota, protože pracovat přes sudo je pro mě dost veliký nezvyk. Ale Ubuntu se mi líbí a jsem jeho maximálně spokojeným uživatelem. Upřesním, používám jej na desktopu, na server patří opravdu jiné distribuce, které nemusí být bleeding edge.


No myslím, že je na čase natáhnout k PC kabel z TV (přes rozdvojku) a konečně oživit TV kartu, která v PC je zhruba rok. Nejsou lidi.

Komentáře

Jeden komentář: „Ubuntu 8.04 na mém PC“

  1. LuFa avatar

    Ubuntu 8.04 používám od vydání a zatím musím napsat, jsem 100% spokojen. Skutečně se 8.04 povedla.