FanATIci a nVidioti zase řádí

Kategorie:

Štítky:

<disclaimer>Tento článek vyjadřuje jen můj osobní názor. „Může se Vám nelíbit, můžete s ním nesouhlasit, ale to je vše co s tím můžete dělat.“ — Jára Cimrman</disclaimer>

Firmy ATI a nVidia se přetahují o to, kdo nabízí nejvýkonnější grafickou kartu a jejich fanoušci se mají o čem hádat. Nějak ty hádky nechápu, protože rozdíly ve výkonu jsou podle všech testů v jednotkách procent a podle toho, jaké hry si vybral ten který testující je vítězem buď grafická karta s čipem ATI, nebo nVidia.

Reklama

Novinky obou firem, nVidia GTX 2** a ATI RV770, soupeří na stejném poli, co se týče výkonnosti, ale co se týče ceny, dává nVidia svou politikou najevo, že uživatelé kupují skutečný HighEnd. Pokud bych byl racionální uživatel MS Windows, který chce špičkový výkon za slušné peníze, volil bych, v této chvíli, jednoznačně ATI 4850, ale jak je o mě předpokládám všeobecně známé jsem uživatel GNU/Linuxu a grafické karty ATI zatím odmítám spíše z principu, protože s jejich ovladači je dost starostí.

Novinka nVidie nemá uživatelům moc co nabídnout, překvapilo mě, že jeden z největších nadšenců pro nVidii v ČR, napsal „Osobně upgrade z mojí 9800GX2 neplánuji, ale z 8800GTX bych jej určitě udělal.“. Evidentně tedy majitelé předchozí řady 9*** (nVidia, ne ATI!), nejsou cílovou skupinou a zatím jsou karty s čipy nVidia GTX 2xx navíc pekelně drahé.

Nové grafické karty postavené na čipech AMD/ATI RV770 mají co nabídnout. AMD/ATI přestala v oblasti grafických čipů výrazně zaostávat za nVidií, dokonce tímto čipem ji dohnala a cenová politika je příjemná, pokud budou výrazně sraženy ceny grafických karet se staršími čipy ATI, bude mít AMD/ATI výrazně navrch v mainstreamu (tj. mezi nejprodávanějšími grafickými kartami), nad nVidií.

Já mám ve svém počítači grafickou kartu se starším čipem nVidia GeForce 6600 a jsem nadmíru spokojen, akcelerovaný desktop nepoužívám, občas si zahraju Alien Arenu, Virtual Drift, Trackmania Nations, nebo NHL a na nedostatek výkonu si nemohu stěžovat ani v nejmenším. Karty s čipy nVidia používám přibližně od roku 2000, tenkrát mi odešla starší ATI Rage Pro, rychle jsem koupil GF2MX400 (prostě jsem potřeboval pracovat, tak jsem vzal první kartu s TVOutem, kterou měli v obchodě) a od té doby jsem se přesvědčil, že nVidia v Linuxovém počítači je moudrý tah, už jen proto, že mají opravdu fungující ovladače (což se o ATI pod GNU/Linuxem moc napsat nedá). Mám za to, že moje hry by zvládl i integrovaný grafický čip od Intelu, který má navíc opravdu povedené otevřené ovladače.

Nové grafické karty se vyznačují jednou vlastností, která se mi hodně nelíbí. Mají velkou spotřebu elektřiny a podle mně jsou schopné svým tepelným výkonem vytopit menší místnost :-D. Možná bych si výkonově i docela pomohl, oproti tomu, co mám teď doma, a ještě ušetřil na elektřině, kdybych si koupil grafickou kartu s čipem S3 Chrome 4**, bohužel v ČR zatím nevím o prodejci a možná nebude situace úplně triviální, co se týče ovladačů pro GNU/Linux.

Možná nejzajímavější částí celého uvedení novinek obou společností je sledovat chování obou táborů přívrženců. Tolik textů o obou společnostech se už dlouho na internetu neobjevilo v téměř stejný čas.

Komentáře

Jeden komentář: „FanATIci a nVidioti zase řádí“

  1. Jiří Jakeš avatar
    Jiří Jakeš

    Osobně mě hardware moc nezajímá, abych řekl pravdu, těchto hádek jsem si ani nevšiml 🙂

    Jsem rád, že je ještě dost lidí, kteří mají slabší GeForce 6xxx. Myslel jsem, že jsem se svou 6200 jeden z posledních 🙂 Co se týče výkonu, v současnosti hraju jedinou akcelerovanou hru – MS Train Simulator z roku 2001 (ve wine). Musím to dost osekat, aby z toho bylo víc, než 10 FPS. Je to škoda, protože české tratě vypadají skvěle, bohužel ale musím mít spoustu objektů vypnutých.

    Kamarád si nedávno pořídil laptop s čipem od Intelu. Také jsem si vždycky myslel, že mají perfektní linuxový ovladač, jsou dostatečně výkonné apod. V jednom kuse si však na ně stěžuje, mám pocit, že hry mu tam snad ani moc nešlapou 🙂 Osobní zkušenost ale žádnou nemám.