Fandové grafických karet se dělí do 11 skupin

Kategorie:

Štítky:

Kdo z nás běžných uživatelů PC nepotřebuje rozumnou grafickou kartu? Snad jen Ti, kdo spravují Un*xové servery čistě v textovém módu, těm jsou všechny akcelerace, velikosti grafické RAM a další vymoženosti zcela ukradené. My ostattní chceme, aby grafika fungovala co nejlépe s našimi monitory, vykreslovala co nejrychleji, pokud možno byla tichá a téměř nic nespotřebovala.

1. nvIDIOTi

Aneb příznivci grafických karet osazených čipy nVidia. NVidia je nepochybně firmou, která vytváří nejvýkonější grafické čipy současnosti. Grafické karty osazené čipy nVidia nepatří, vyjma zastaralých a výběhových modelů, k tomu nejlevnějšímu na trhu, nicméně i za necelé 2 000,— KČ lze koupit velmi slušnou kartu ASUS N7600GS s pasivním chlazením, 256 MB DDR2 a rozumnými výstupy (podobnou kartu lze nalézt i pro rozhraní AGP), která neuspokojí snad jen nejnáročnější hráče moderních her.

Reklama

Vývojáři nVidie poskytují kvalitně zpracované ovladače nejen pro platformu MS Windows, ale i Un*xové systémy, jako GNU/Linux a FreeBSD. O kartách s těmito čipy lze říct jediné, fungují spolehlivě a stabilně, prostě poskytnou to, co se od nich očekává. NVidia jednoduše nabízí kvalitní řešení.

Jediné, co se mi trochu příčí je skupina fanatických nadšenců, kteří jsou každému, kdo nemá nVidii, vynadat do zaostalců a blbců. S oblibou argumentují vyspělými technologiemi a ani za mák by nepřiznali, že současná vyspělost je zde především díky akvizici někdejší firmy 3DFx. NVidiacké karty mi nevadí, pár jich používám, ale vadí mi tito křiklouni, kteří musí nahlas vyznávat „nVidiácké náboženství“

2. FanATIci

Neboli příznivci grafických karet s čipy ATI (dnes už správněji AMD). ATI byla, ještě ve zcela nedávné historii, firmou, která uměla dodat nejrychlejší grafické čipy s naprosto excelentními převodníky pro výstup na analogový monitor, ale podpořené naprosto tragickými ovladači. Oč se ovladače zlepšili v použitelnosti, o to více ztratila ATI ve vývoji kvalitních čipů, je to až s podivem.

ATI byla první firmou, která představila řešení grafické karty se dvěma GPU, ano to ještě vyráběla kompletní grafické karty a nikomu neprodávala čipy. Vzpomínám si, jak jsem v roce 2002 kupoval grafickou kartu ATI All In Wonder, protože obsahovala nejen kvalitní akcelerátor, ale i televizní tuner. První generace Radeonů byly dostatečně výkonné a dodané ovladače byly na dobré úrovni, ale poté přišel zlom. V ATI snad usnuli na vavřínech a další vývoj je plný přešlapů. Nové generace čipů vypadají povedeně, jen mají dost nepříjemné energetické nároky a jejich uchlazení je dost hlučné, bohužel ovladače jsou opět šílené.

Obecně se dá říct, že uživatelé GNU/Linuxu, nebo *BSD, ATI karty nemají moc v lásce. Pod MS Windows nejsou problémy s nepovedenými ovladači nijak výrazné (nejsou o moc lepší, než zbytek systému), ale pod GNU/Linuxem jsou proprietární ovladače šílenou tragédií, takovou by snad nevymyslel ani Shakespeare. Naštěstí by se mohla situace vylepšit, protože AMD začalo uvolňovat specifikace vývojářům, kteří by mohli napsat kvalitní open source ovladače.

Komunita uživatelů je podstatně šílenější, než-li komunita uživatelů nVidia karet, jsou to opravdu fanATIci. V kdejakém fóru neustále píší „ATI rulez“. Připomínají mi fanatismus uživatelů jisté distribuce GNU/Linuxu ;-).

3. Ti ostatní

Když se dva perou, třetí se směje. A tím třetím je veliký Intel. Ano, Intel je největším progejcem grafických čipů na světě, protože ty jsou k mání jako integrované v drtivé většině laptopů a na mnoha základních deskách pod procesory Intel. Dnešní generace je nejen slušně výkonná na zvládnutí grafických efektů MS Windows Vista, ale zvládá i akceleraci ve hrách. Pro uživatele nonMS systémů má Intel bonus v podobě otevřených ovladačů. Velmi slibně vypadá budoucnost, protože intel údajně připravuje vícejádrové GPU.

Firem produkujících grafické čipy je více, jmenujme donedávna silný Matrox, VIA, SiS, … a jsou pokusy i o open source grafickou kartu, ale to postihujeme už opravdu nevýznamnou minoritu uživatelů, která má často k dispozici perfektně odladěné open source ovladače.

V poslední skupině uživatelů jsou ti, kterým je jedno co používají. Nepotřebují hrát hry na PC (na hry jsou přeci herní konzole), nepotřebují efekty Windows Vista (Aero se to, tuším, jmenuje), nebo XGL/AIGLX na Linuxu (prostě „akcelerovaný 3D desktop“). Potřebují vykreslit obraz s rozličením, které nativně umí jejich LCD panel a nic více. Ano těm vyhoví leccos, v kanceláři není potřebný obrovský výkon.

Zatímco první dvě skupiny se týkají spíše počítačových hráčů, existuje i skupina profesionálů, třeba grafici, nebo konstruktéři, kteří používají segment grafických karet o nichž se běžnému smrtelníkovi téměř ani nezdá. Ano v těchto kartách jsou i čipy nVidie, nebo ATI, ale ne zrovna ty, co jsou v mainstreamu. Grafická karta z této kategorie se cenově přibližuje lepší domácí sestavě.

Neumím snad počítat?

V titulku tohoto příspěvku je číslo „11“ a já vyjmenoval 3 skupiny. Pokud mě podezříváte z toho, že neumím počítat, jste na omylu, to číslo je správně, pouze ve dvojkové soustavě, třeba jste se i Vy nechali nachytat, pokud ne, jste počítačník :-).

Mě je jedno, co kdo používá, ale nejrůznější podoby náboženské úcty k výrobcům grafických čipů opravdu nemusím.

Mimochodem, neznáte někdo grafickou kartu, která umí hardwarově OpenGL? Něco z toho, co se ještě dnes vyrábí?