Má S3 ještě naději?

Kategorie:

Štítky:

Firmu S3, vyrábějící grafické čipy, bude znát asi každý, kdo se k PC dostal dříve, než před zhruba 10 lety, tehdy bylo téměř vzácností potkat grafickou kartu s jinými čipy. V té době ještě nebyl trh rozdělen mezi pouhé 3 hráče (AMD, Intel, nVidia), jak je tomu dnes, ale pestrost byla mnohem výraznější, většina počítačů byla osazena čipem od S3, která je mimo jiné připomenuta článkem na webu PCTuning, eventuálně podpořenými „3D akcelerátorem“ Voodoo. Já jednu grafickou kartu osazenou čipem S3 pouřívám dodnes v práci, konkrétně tam mám S3 Savage 4 Pro a díky tomu, že MS Windows používám v co nejméně otravném vzhledu a chování (prostě vše jako ve Windows 2000), tak mi opravdu zastaralost této grafické karty nevadí.

Není to dlouho, co jsem na tomto blogu napsal článeček o táborech příznivců grafických karet, ze kterého mělo vyplynout, že mi je opravdu vcelku jedno, co mám v PC, protože od grafické karty potřebuji jen dostat 2D obraz pracovního desktopu na monitor. Víceméně jediné mé požadavky se týkají pasivního chlazení a stabilních ovladačů.

Reklama

S3 už se na trh grafických akcelerátorů pokoušela vrátit, ale dnes jsou jejich řešeních víceméně jen v počítačích využívajících čipové sady, eventuálně procesory, firmy VIA. Firma vyvinula několik čipů v řadě Chrome, ale úspěch se samostatnými grafickými kartami se nedostavil. S3 už několik let patří téměř výhradně firmě VIA (možná se nějaké akcie potulují jinde, ale to není podstatné).

Novinka S3 se jmenuje Chrome 400 a měla by navázat na někdejší slávu, ale je to reálné, byť některé parametry vypadají zajímavě?

  • Podpota DirectX™ 10.1, OpenGL 2.1
  • Shader Model 4.1
  • ChromotionHD™ 2.0 Video Engine pro přehrávání Blu-ray™/HD-DVD
  • Připojení VGA, DVI, HDMI
  • 64 bitový přístup do paměti a AcceleRAM™

Zajímavých vlastností by se asi našlo více, ale vše je zkaleno 64 bitovou sběrnicí mezi čipem a pamětí, karta může uspokojit v podstatě jen kancelářského uživatele, který chce používat nové Aero ve Windows Vista (Linuxáři chtějící Compiz-Fusion budou mít nejspíše smůlu, protože podpora od výrobce byla v minulých letech tragická, ale i to se může změnit). VIA neslibuje ultrarychlé GPU, určené hráčům, ale otázka je, jestli má nové Chrome šanci uspět na trhu, když nebude konkurenceschopné ani vůči současným integrovaným grafickým kartám.

Čipy a následně i grafické karty by měly být dostupné ještě v únoru. Do kancelářského PC bych takovouto grafickou kartu bez problémů nasadil, ale doma už bych hodně váhal, leda tak do PC, které funguje jako multimediální centrum a ChomotionHD by odlehčil práci procesoru. Jestli bude čip chlazen pouze pasivně, je do takovýchto sestav předurčen a třeba se objení na mini-ITX deskách s novým 64 bitovým procesorem VIA.