Asus Eee má dalšího konkurenta

Kategorie:

Štítky:

Asus Eee je nepochybně průkopnický laptop. Výkonově slabounké zařízení si získalo obrovskou popularitu svou velikostí a i přes ne zrovna nejpříznivější cenu je tak dobře prodejný, že výrobce jej nestíhá dodávat v rozumném množství na trh. Navíc se mi hodně zamlouvá, že šlo o první masově prodávaný laptop s GNU/Linuxem, byť Xandros tu mnoho lidí nezná.

Firma Acer je jeden z leaderů na trhu laptopů a PC, u nás jsou jejich laptopy dokonce tou nejprodávanější značkou a není to moc překvapivé. Jejich cenovou politiku překonává jen málokdo (víceméně jen BenQ, což je sesterská značka Aceru), kvalita se razantně zlepšila, byť pověst bídné kvality bude ještě nějakou dobu strašit, a design Gemstone představený zhruba před rokem, který dělali s BMW, je excelentní. Já jsem na laptop Acer přešel přibližně před 18 měsíci a nebýt drobného studeného spoje na základní desce, což je chyba, která mohla uniknout každému výrobci, musel bych bych napsat naprostou spokojenost, což je možná trochu zarážející pro někoho, kdo ví, že jsem předtím používal laptop Apple iBook.

Reklama

Nástup Asusu Eee na trh jsem vítal, protože takovýto laptop si dovedu představit jako druhý, mnohem lépe přenosný stroj do terénu, kdo se tahal s telátkem disponujícím LCD o uhlopříčce 15.4″ ví o čem píšu. Asus Eee dost těží ze zájmu trhu a vcelku exkluzivního designu, takže jeho cena není zrovna nejmenší a display s rozlišením 800×480 px je tak trochu podivnost. Více mi vadí abcence rozumně velkého pevného disku. Podstatně více mě zaujal Everex Cloudbook, který ale dovézt do ČR není moc triviální.

Při přípravě dnešních, 4. června 2008, zpráviček pro portál LinuxSoft.cz jsem došel i na nesmírně zajímavý web LinuxDevices, kde je článeček o Acer Aspire One, novince firmy Acer, která je postavena na platformě Atom, tj. rozumný dostatek výkonu na kancelářskou práci (na laptopu bych hry stejně nehrál, na to mám Sony Playstation) za velmi rozumné spotřeby. Když si k tomu přičtu LCD s uhlopříčkou 8.9″ a rozumným rozlišením 1024×600 px, přítomnost flash ROM (místo HDD) pro systém, ale možnost mít uvnitř 80GB HDD na data, tak mi vychází, že Acer vyrobil naprosto perfektní zařízení. Nasazený operační systém je Linpus Linux, takže pod GNU/Linuxem funguje a tomu jsem rád, ale ten bych nahradil nějakou rozšířenější distribucí, třeba Debianem, Arch Linuxem, nebo Zenwalk Linuxem.

Protože o takovémto malinkém laptopu, vedle současných počítačů, uvažuji, mám rozumného kandidáta. Teď jen nevím, jestli počkat až bude v nabídce, nebo zkusit z USA objednat Everex Cloudbook, nebo počkat na podzim, až se u někoho v nabídce objeví laptop s novým 64 bitovým procesorem firmy VIA. Třeba budu mezitím potěšen a někdo uvede na trh netbook, jak Acer tento stroj pojmenoval, s novým mikroprocesorem nVidia Tegra.

Zdroj: LinuxDevices

Komentáře

2 komentáře: „Asus Eee má dalšího konkurenta“

  1. Newkiller avatar

    Linpus Linux?!
    To jako ten nedodělek (bez X,bez podpory síťě),který instaluje Acer na každý „linuxový“ laptop?
    Takhle myslím prosazení Linuxu moc nepomůžou,spíš naopak. Každý (běžný uživatel) si tam radši nainstaluje kradené Windows… 🙁

  2. MaReK Olšavský avatar

    Newkiller: Nechci Ti brát představy, ale jestli jsi viděl Linpus Linux naposledy před rokem, tak se nedivím tomu, co’s napsal. Poslední rok se hodně vypracoval a má ovládání pro běžného uživatele, profesionála moc neuspokojí.