Distribuce Fedora 22

Kategorie:

Štítky:

Distribuce Fedora 22 byla vydána. Instaloval jsem neobvykle brzy, první víkend po vydání. Vývojáři pokračují v osvědčené cestě, aktuální a stabilní (desktopová) distribuce, která je trochu předobrazem některého z budoucích vydání RHEL/CentOS, jež považuji za extrémně vhodné pro nasazení na server.

Nebudu tu opisovat poznámky k vydání, abych napsal verze software, které přinesla nová Fedora 22. Po několika dnech používání je část balíků aktualizována na novější verzi.

Reklama

Přecházel jsem pomocí nástroje fedup (fedup --network 22) a opět vše proběhlo bez problémů. Tento postup aplikuji přibližně od Fedory 17, která byla první, jíž jsem používal na domácím desktopu coby hlavní systém, nikoliv jen na testování.

Zpozornět by měli uživatelé verze Fedora 20, protože ode dne vydání nové verze běží období dlouhé 1 měsíc, kdy je ještě aktualizována předminulá verze distribuce. Podpora distribuce Fedora 20 končí 23. června 2015.

Distribuce Fedora převzala, po Ubuntu, otěže distribuce, která obvykle vychází krátce po vydání nového GNOME a která je tou hlavní GNOME distribucí. Já osobně GNOME3 nepoužívám, protože jsem si nezvykl na změnu rozložení a pro mě poněkudsi nelogickou práci s pracovními plochami.

Jsem trochu konzervativní a snad vyjma povýšení Lazarusu na verzi 1.4 jsem významný skok nepotřeboval. Můj konzervatismus se projevil i ve volbě desktopu, nejspokojenější jsem byl s původním GNOME2, pak jsem chvíli používal KDE a XFce, ale i GNOME3 s Cinnamon (ona to zpočátku byla spíše nadstavba) a jakmile byla možnost, přešel jsem na MATE, takže dnes bych, pro čistou instalaci, volil spin s MATE.

yum → dnf

Nástroj yum se stal zastaralým a jeho náhrada se jmenuje dnf. Zastaralý nikoliv z hlediska funkčnosti, ale protože je napsán v Python 2 a jeho „ohnutí“ do pravidel Python 3 bylo nesmyslnou prací, jednodušší a čistší bylo napsat celý instalátor znovu. Za těch několik dní „nuceného“ používání dnf jsem fakticky zaznamenal jediný rozdíl, místo yum píši dnf a zbytek je stejný.

Jedna z obav, jež jsem měl, bylo ukončení podpory drpm (delta rpm, tj. rozdíly mezi verzemi balíčků), která se prý také řešila. Nemám slabé připojení od TenNet, ale proč tahat aktualizace 10× tak velké, než je nezbytně nutné? Je dobrou zprávou, že delta rpm (drpm) jsou nadále podporovány.

Protože jsem líný instalovat/odebírat software z příkazové řádky, nainstaloval jsem si upravený yumex-dnf. Vypadá trochu jinak (pro uživatele GNOME3 naprosto přirozeně) a subjektivně mám pocit, že je rychlejší, když vyhledává.

Po instalaci…

Po čisté instalaci, doporučuji udělat update, nainstalovat si výše zmíněný yumex-dnf a prográmek Fedy:

su -
dnf check-update
dnf update
dnf install yumex-dnf
curl https://satya164.github.io/fedy/fedy-installer -o fedy-installer && chmod +x fedy-installer && ./fedy-installer

Nebojte se toho terminálu :-).

Fedyho už je jednoduché doinstalovat Skype, Chrome, Oracle Java a další software, který Fedora vynechává ze základní instalace z licenčních důvodů.

Další software, který doporučuji nainstalovat (ale uživatelské preference mohou být jiné):

  • Clementine
  • VLC
  • Dekomprimační programy arj, unrar, p7zip
  • Dvoupanelový správce souborů GNOME Commander, nebo Krusader

Mimo doporučených automaticky instaluji i Torbrowser-launcher, Peazip a nástroje pro mou práci, leč to už je specifická záležitost.

Krátce a jednoduše jediným příkazem: dnf install clementine vlc unrar arj gnome-commander p7zip mc torbrowser-launcher

Použitelnost

Byly doby, kdy jsem ohrnoval nos na Fedorou, protože více informací bylo v duchu „nestabilního testingu pro velký Red Hat“. Že je to fakticky testing, nerozporuji, ale o nestabilitě nemůže být žádná řeč. Fedora je stabilní a perfektně aktuální i aktualizovaná. Dlouho jsem nechtěl odejít od Ubuntu k Fedoře, ale nutná menší změna zvyků se mi vyplatila, dlouho jsem se nesetkal s náhodnými nefunkčnostmi a pády, které jsem znal z Ubuntu.

Moje (krutě zaostalá) grafická karta s chipem ATI 6670 je poháněna open source ovladači Radeon a jelikož hry nehraji, nemám ani potřebu přejít na proprietární ovladače. Starší, ale zvukově geniální, M-Audio Audiophile 2496 také bez problému. Je to velmi dávno, kdy uživatel musel ručně nastavovat různé obezličky, aby mu fungoval jeho hardware. Paradoxně jen díky GNU/Linuxu držím při životě scanner Mustek 1200CU, když poslední ovladače byly snad pro Windows 2000.

Pro mě je Fedora ve své vyladěnosti dokonalý systém, na domácím počítači spouštím Windows jen kvůli simulátoru rFactor.