První přímé volby prezidenta ČR

Kategorie:

Štítky:

Termín první přímé volby prezidenta České Republiky je znám a jakého prezidenta si vybereme je jen na nás. Tématu jsem se na blogu průběžně věnoval od doby, kdy bylo dost pravděpodobné, že se podivnost se jménem „Přímá volba prezidenta“ stane realitou.

Termín první přímé volby prezidenta je určen na 11.—12. ledna 2013, s druhým kolem 25.—26. ledna 2013 (nevěří snad někdo tomu, že jeden kandidát dostane v prvním kole více než 50 % hlasů). Předseda Senátu (Horní Komora Parlamentu ČR) vybral termín velmi racionálně, i o pouhý týden pozdější termín by kolidoval, ve druhém kole, s jarními prázdninami v některých okresech.

Reklama

Ve starších článcích „Kandidáti na prezidenta 2012“ a „Panoptikum kandidátů na volbu prezidenta ČR (2013)“ jsem se pokusil udělat přehled možných kandidátů. V prvním článku jsem ještě počítal s kandidaturou ekonoma Jana Švejnara, ale ten svou pozici přenechal senátorovi Mgr. Jiřímu Dienstbierovi (mladšímu). A jistou chvíli populární Tomio Okamura nakonec nekandiduje vůbec.

Vítám uzavření seznamu kandidátů 66 dní před přímou volbou prezidenta, protože to je dostatečně dlouhá doba na eliminaci supernovy, tj. někoho, kdo by se chvilkově blýsknul vysokou popularitou.

Průzkumy jsou předběžné, ale zatím potvrzují co jsem predikoval před několika měsíci, po oznámení kandidatury Miloše Zemana. Ve druhém kole budeme vybírat mezi Janem Fischerem a Milošem Zemanem. Nakonec tedy budu vybírat menší zlo :-(, tj. Miloše Zemana, který se stal premiérem vlastní prací, nikoliv (náhodným) dosazením.