Panoptikum kandidátů na volbu prezidenta ČR (2013)

Kategorie:

Štítky:

Omlouvám se Jiřímu Markovi za volnou parafrázi jeho nejznámějšího díla, ale příhodnější titulek mě nenapadá. S blížícím se startem prezidentské volední kampaně se vynořují čímdál absurdnější jména a seznam potenciálních uchazečů mi více připomíná podivné panoptikum, než seriozní zájemce. Nevím zda se místy smát, nebo brečet nad tím, kdo by chtěl reprezentovat Českou Republiku.

Tipuji, že již dnes je zřejmý vítěz volebního klání o dalšího prezidenta České Republiky, ale o tom až na konci.

Reklama

Když jsem psal minulý článek o kandidátech na prezidenta pro volby roku 2013, ještě jsem netušil, že se možnosti vzdá Miroslava Němcová, jíž bych jednoznačně dal hlas. Je mi to líto, protože tato dáma by byla nejlepší reprezentantkou státu, jakou si dovedu představit.

Kdo další se objevil?

 • Vladimír Dlouhý – bývalý ministr průmyslu a obchodu za, již velmi dlouho neexistující, ODA. Podporuje jej, mimo jiné, Vladimír Kovář, majitel softwarové firmy Unicorn. Dnes je jedním z vůdčích představitelů několika velkých firem a byl členem NERVu (Národní Ekonomické Rady Vlády). Osobně si myslím, že na post prezidenta, který defakto nemůže nic, by jej byla škoda.
 • Taťana Fišerová – Mám ji rád jako herečku, její vystupování v politice mi v paměti neutkvělo. Nejspíše by to byla decentní reprezentantka ČR.
 • Vladimír Franz – Umělec, právník, známý díky svému tetování. Co víc dodat? Snad jen citát zaslechnutou hlášku o možnosti upevnění našich vztahů s Novým Zélandem. Nebo ocitovat polský tokfm.pl, jenž napsal o provokaci a mediálním podvodu (připodobnil k projektu Český Sen). Ať se nikdo nezlobí, ale tudy cesta nevede.
 • Ladislav Jakl – ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta ČR. Nestraník prosazovaný Stranou Svobodných Občanů, který ze všech kandidátů zná nejlépe pracovní procesy prezidenta. 
 • Klára Samková – právnička, ale také bývala poslankyně zvolená za ROI, která je známá díky soudním procesům, kde hájila menšiny.
 • Zuzana Roithová – europoslankyně, bývalá ministrině zdravotnictví. I přes vzdělání ji nepovažuji za dostatečně výraznou političku, která by prosadila ve volbě.
 • Tomáš Vandas – předseda DSSS (Dělnické Strany Sociální Spravedlnosti). Bez komentáře, pro mě výsměch, bohužel reálně může projít do 2. kola, protože extremistické názory jsou snadným magnetem na voliče. Ale takového prezidenta bych České Republice nepřál.

Vítěz?

Ač nerad, pomalu si připouštím, že příští hlavou České Republiky bude Jan Fišer. Svědomitý úředník, od nějž očekávám nevýraznou reprezentaci ČR. Nevyčnívá nad davem, není vůdce a není ničím vyjímečný, ale to je v České Republice ta nejlepší kvalifikace. Jediný komu přejeme úspěch jsou sportovci (a to ještě musí jít o populární sport, úspěch kupříkladu v judu by byl přijat stylem – „No a co? Kolik za to dostává?“), eventuálně umělci, u všech ostatních je úspěch div ne hrdelním zločinem. Místo posunu vpřed; v rámci velmi minimálních možností pravomocí prezidenta; přešlápneme stranou, nejvýše se vzmůžeme na malý cimrmanovský úkrok stranou.

Komentáře

2 komentáře: „Panoptikum kandidátů na volbu prezidenta ČR (2013)“

 1. jiri.pesik avatar
  jiri.pesik

  Ještě je tu kandidát na prezidenta Petr Cibulka.

  1. MaReK Olšavský avatar

   @Jiri.Pesik: Viděl jsem a opomenul. U něj ani nepředpokládám nasbírání 50 000 podpisů a ani nějakou schopnost oslovit alespoň rozumné procento voličů. Finále tipuji na M. Zeman vs. J. Fišer a v tom případě dám hlas Zemanovi. Vysoko by mohl vyskočit T. Vandas, umí brnkout na populistickou notu a P. Sobotka, jelikož ODSka má pevné voličské jádro. Zbytek potenciálních kandidátů za sebe odepisuji, není mezi nimi někdo kdo má vizi i je dost etablovaný na reprezentaci.