Chybí vám peníze před výplatou? (2. dějství)

Kategorie:

Štítky:

Přibližně před 3 lety jsem na blogu zveřejnil článek „Chybí vám peníze před výplatou?“, jehož inspirací byla náhodně potkaná reklama nalepená na dveřích. V diskusi byl vidět zástupce konkurenta, který princip zlodějiny obhajoval. Byl jsem zhnusen a na českém trhu se objevil další vychytralá firma, který na podobném principu hodlá parazitovat na lidech s nízkou finanční gramotností.

Těch vychytralých je pochopitelně více, SMS půjčka je pro mnohé novinkou a stále se opakující lži lichvářské firmy Provident Financial jsou evergreen. Ale vezmu to jedno po druhém.

Reklama

SMS půjčka: Kredia s.r.o.

Kredia nápadně připomíná již zmíněnou službu firmy Ferratum, pošlete SMS, půjčí Vám peníze a ty do 14 dní vrátíte, údajně bez úroku, jen s manipulačním poplatkem. Pokud se opozdíte, přijde Vám informační SMS, která dluh zvýší o 250,— KČ a pokud „zákazník“ potřebuje splátkový kalendář, jeho nesmírně pracné sestavení stojí 350,— KČ. Tak si říkám, že bych chtěl být autorem té Excelovské tabulky pro sestavení splátkového kalendáře a dostávat 5% z ceny za sestavení kalendáře.

Poměrně úsměvné je, jak se praktiky firmy provalily. Zástupce Kredia s.r.o. oslovila správce renomovaných stránek Peníze.cz, protože chtěli aby čtenáři stránek věděli o jejich službách. Podle mého udělali dvě chyby naráz, oslovili správce webu u jehož čtenářů lze očekávat solidní finanční gramotnost a web provozuje firma, která pro své zákazníky hledá efektivní finanční nástroje (svou pověst si získala tím že peníze klientům ušetří a vydělá, nikoliv že jim doporučí firmu, která je oškube). Redaktoři nelenili, po krátké novince se informace rozjely a velmi rychle se Kredia dostala do nejsledovanější zpravodajské relace v ČR. Osobně jsem se bavil, chtěli PR článek a všichni byli upozorněni na zlodějinu.

Jako zastánce volného trhu bych měl být rád, že někdo našel díru na trhu a dovede na ní vydělávat. Kdo mě zná, už má povědomí o mém postoji vůči půjčkám (jediné peníze které bych si půjčil jsou na bydlení a potřeby pro obživu, bohužel to vedle počítačů znamená i auto).

Provident Financial

Provident Financial s.r.o. považuji za kapitolu samu pro sebe. Fungují už dlouho a dost mě udivuje, kolik lidí jim snadno skočí na snadnou dostupnost půjčky, rychlé prachy s nechutným úrokem. Dopočítat se, kolik vlastně zákazník přeplatí a jaké je RPSN je trochu problematické, nicméně je to šíleně drahé, dokonce i nebankovní instituce umí půjčky za nesrovnatelně lepších podmínek, bez kontroly v registrech, nicméně ji zákazníkovi nedonesou domů pod nos a nechodí ji vybírat domů (osobně bych považoval práci pro PF za velmi rizikovou).

Podle mého názoru vsadil Provident v posledních měsících na zcela zavádějící reklamní kampaň. Viděli jste v TV reklamy, které bych popsal slovy „nejede to“ a „starý počítač“. Speciálně starý počítač je naprosto špatně, šťastný zákazník PF předává kontakt na Provident sousedovi se slovy “ihned a bez skrytých poplatků„, co na tom, že standardní půjčka v obchodě nemá tak vysoké náklady, nezřídka lze zboží nasplácet i bez navýšení konečné ceny a ještě se splácí poněkudsi normálněji v měsíčních intervalech. Půjčka na opravu auta bude zcela identický případ, snad kromě důchodců má každý člověk běžný účet a nejlevnější možnost úvěru bývá obvykle od banky, která klienta zná i s nějakou historií. Pardon nejlevnější peníze jsou ty vlastní, jen to chce mít vybudované rezervy.

A co na závěr?

Asi pointu nevymyslím, příspěvek je spíše povzdechem nad finanční negramotností. Půjčíme si na vše (zatím) levně, potřebujeme vše přeci ihned, no a pokud bychom se dostali do problémů, protože nedokážeme splácet, mohou za to ti, kdo nám půjčku dali, neměli ji přece nabízet. Kolik lidí ještě ví, co znamená pojem odložená spotřeba?

Ano vedu Don Quijotský boj s větrnými mlýny. 2 příklady, jež jsem uvedl, považuji za lichvářské, nikoliv úvěrové společnosti. Prostě mě tyto dvě firmy udeřily poslední dny do očí a opět mě inspirovaly abych občas něco napsal o penězích.

Komentáře

2 komentáře: „Chybí vám peníze před výplatou? (2. dějství)“

  1. luk avatar

    financni-poradce-prace(tečka)cz  finančí poradce vám poradí

    1. MaReK Olšavský avatar

      luk: Nepředpokládal jste, že Vám projde odkaz se kterým nesouhlasím, že? Ale chcete-li, mohu se Vám postarat o penalizaci ze strany vyhledávačů… ?MFA? web, na jaký jste mě odkázal jednoznačně „dělá dobré jméno“ finančním poradcům. Vážený pane, tudy opravdu ne.