Ubuntu 10.04

Kategorie:

Štítky:

Novému Ubuntu 10.04 „Lucid Lynx“ (bystrý rys) již byly na internetu věnovány celé gigabyty prostoru, přesto si ani já neodpustím přispět svou troškou do mlýna. Nová verze mě ve většině ohledů příjemně překvapila, ale v pár bodech docela zmátla, zkusím přidat i několik tipů pro ty, kteří nemohou překousnout některé změny, nebo nemohou najít něco, nač byli dříve zvyklí.

První potěšující zprávou je, že instalační CD/DVD nabootovalo na laptopu. V blogspotu o Ubuntu 9.10 jsem se totiž nezmínil, že se vzpouzelo vůči bootu na postarším laptopu (ještě stále nemám vyděláno na nový) Acer Aspire 3650, prostě se jádro zaseklo hned na startu a laptopu se na několik měsíců zabydlel velmi povedený Zenwalk 6.2. Po příčinách nemožného bootu jsem velmi nepátral, osobně si myslím, že uživatelé modernějšího hardware (nebo ti, kdož nemají starou čipovou sadu od ATI) na stejný problém nenarazili. Je vidět, že Ubuntu 10.04 je LTS, neboli s prodlouženou dobou podpory a je odladěné nepoměrně lépe, než běžné verze, pokud laptop přežije další 2 roky, asi jej na něm nechám.

Reklama

Ubuntu přichází se značně jiným tématem, dominuje mu fialová barva a přemístění tlačítek pro práci s oknem po vzoru Mac OSX (tj. jsou vlevo a v jiném pořadí). Pokud Vám toto přehození tlačítek nevyhovuje, je na jeho úpravu jednoduchý recept stiskněte <ALT>+<F2> a spusťte gconf-editor, vpravém stromové pohledu najeďte na apps->metacity->general a tam upravte položku button_layout na tvar :minimize,maximize,close, já mám před dvojtečkou ještě napsáno menu (je zřejmé, že dvojtečka rozděluje, co bude na pravém, nebo levém, kraji hotní lišty aplikace). Pokud chcete jiný vzhled tlačítek, musíte si jej nastavit ve správě vzhledu(Systém->Předvolby->Vzhled).

Ubuntu 10.04 „Lucid Lynx“ má spoustu novinek, které vycházejí vstříct uživatelům nejrůznějších sociálních sítí. Je až překvapivé, kolik se jich objevilo ve vydání s prodlouženou podporou a přitom nebyly vidět v předchozím vydání, kde by uživatelé dokázali odpustit sem tam nějakou chybku. Těch novinek orientovaných na „Cloud computing“ (jakkoliv se za něj skrývá kdejaký nesmysl, který je webovou aplikací, holt buzzword, který vydělává peníze) je také dost, až se mi to nelíbí na distribuci, která se chce etablovat na firemní počítače, ukažte mi firmu, která bude lehkomyslně svěřovat svá data komusi na internetu.

Mnoho novinek je spíše na pozadí, takže je mohu popsat jen bodově:

 • Jádro 2.6.32
 • Gnome 2.30, KDE 4.4.2, XFce 4.6.1
 • Poněkud klasickou změnou je nové grafické téma, leč tentokrát jsou změny opravdu citelně veliké.
 • Ze základního instalačního CD byl odstraněn grafický editor GIMP, drtivé většině uživatelů bude stačit F-Spot a GIMP je nadále možné nainstalovat dodatečně.
 • Pidgin 2.6.6 je vhodnou volbou pro drtivou většinu běžných uživatelů. Úplnou novinkou je Skype v partnerském repozitáři Ubuntu.

Pokud jste používali některou z předchozích verzí a udělali jste upgrade na aktuální (Nesetkal se někdo s tím, že po Ubuntu 8.04 se disk tváří, jako by na něm nebyly oddíly?), nejspíše nevidíte na vedle hodin nastavení hlasitosti a nemůžete jej najít v „Přidat na panel…“, je tento ovladač trochu schovaný. Ubuntu 10.04, spíše GNOME 2.28, má sdružený applet Applet upozornění, jenž nabízí nejen ovládání hlasitosti a možnost spuštění GNOME mixeru, ale i navázání na komunikátor či mailový klient (bohužel jsem zatím nenašel možnost navázání na špičkový klient Claws Mail, který používám na laptopu).

Další zádrhel jsem našel v připojování USB disků. Používám 1 TB Western Digital My Book jako úložiště na multimediální data, obrazy distribucí a zálohy. Ve starších verzích byl pevný disk automaticky přimountován po přihlášení na desktop, v Ubuntu 10.04 se na některých počítačích disk automaticky nepřipojí. Na vině je modul jádra pro disketovou mechaniku. Řešení jsou dvě a obě jsou dostatečně triviální. Buď opravdu disketovou mechaniku nemáte, ale máte ji zapnutou v BIOSu, takže jedna z možností je vypnutí její podpory v BIOSu. Druhým řešením je zablokování modulu pro disketovou mechaniku, nejlépe asi editací souboru /etc/modprobe.d/blacklist.conf (například pomocí kombinace <ALT>+<F2> vyvolat možnost manuálního zpuštění programu a zadat gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf), na jehož konec přidáte řádek blacklist floppy.

Ti kdož mě znají delší dobu vědí, že jsem byl dlouholetým uživatelem distribuce Mandriva Linux a jedna z opravdu velmi povdených vlastností bylo ovládací centrum MCC, místo kde se lze centrálně dostat ke všem nastavením. Pro Ubuntu je novým a zajímavým kusem software UCC, u nějž by snad mohlo dojít k prosazení i do dalších distribucí vycházejících z Debianu, alespoň v to doufám.

Závěrem

Ubuntu 10.04 je povedená distribuce, byť má své mouchy. Nepsal jsem dvojici článků hned po vydání distribuce, ale napřed jsem ji přibližně měsíc používal, považuji to za přínosnější, než nějakou rychlo recenzi. Zatím mohu zkonstatovat, že Ubuntu 10.04 je povedené, přestože kvality verze 9.04 byly velmi pochybné, dokonce mi odmítlo live/instalační DVD bootovat na laptopu a pak jsem několik měsíců používal distribuci ZenWalk, ale bohužel nebyla tak uživatelsky příjemná, jako je Ubuntu (na laptopu používám desktop LXDE), zvláště když mám opravdu vcelku neobvyklé požadavky na nainstalovaný software.

Komentáře

5 komentářů: „Ubuntu 10.04“

 1. […] článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Ubuntu 10.04 […]

 2. math3z avatar
  math3z

  Marek, teší ma, že sa ti podarilo tentokrát rozbehať novšie jadro aj na staršom hardvéri v laptope. Osobne mám podobnú skúsenosť na desktope s exotickejšou staršou doskou od ASRock s archaickým nForce3 čipsetom od n(e)Vidia =) Takmer každá nová distribúcia s modernejším kernelom prostestovala pri bootovacom procese, zároveň doprevádzanom nejakými konfliktmi s ACPI.. Rysa 10.04 som skúšal len zo živého CD, ale musím povedať: "Klobúk dole!".. na noťase s novým hardvérom od Samsungu bez problémov.. síce nešli Fn delikatesy ako by mali (okrem zvuku), ale myslím, že aj to by sa dalo doladiť.. nejakí experti zo SammyNetbook webu sa dali do tvorby vlastného konfiguráku, ktorý už myslím je aj v extra PPA repozitároch.
  Záverom hádam toľko, že na zmienenom starom desktope skončili 32-bitové "Sedmičky" a na novom laptope je dual-boot. Čakáme na openSUSE 11.3, ktoré bude pre laptopy vhodnejšie..

  1. MaReK Olšavský avatar

   @Math3s: Hádáš špatně, laptop je Linux only a starší desktop je přítelkyně, která tam má dual boot s Windows XP, jen kvůli hrám :-).

 3. tesik avatar
  tesik

  pls lidi mam na ubuntu chybu kdyz stahnu icq a dam na instalaci spustit tk mi to hodi chybui nevite co stim je ?to stejne kdyz ci instalovat orig. hry odpoved zaslete na mail dik mcc

  1. MaReK Olšavský avatar

   @tesik Rychlejší a účelnější by bylo zeptat se na fóru Ubuntu. Pro spouštění *.exe nám slouží Wine, bohužel Vás nepotěším s naprostou většinou her pod Wine nepochodíte. Libovolnou distribuci GNU/Linuxu nepovažujte za „jiná windows“, binárně jsou systémy naprosto odlišné.
   Pokus o instalaci ICQ nechápu, zrovna Ubuntu je příklad, kde je výchozí komunikátor použitelnější (pro leckoho nikoliv líbivější), než „standardní ICQ klient“. Nápověda: Pidgin, Empathy.
   BTW: Vaše písemné vyjadřování je přímo strašné.