Kam s ní?

Kategorie:

Štítky:

Paní učitelka vypráví dětem: „Jan Neruda se rád díval na hvězdičky, no a potom napsal Písně kosmické. Znáte někdo podobný příklad?“ „Sím,“ hlásí se Jiříček, „Jan Neruda velice miloval Karolínu Světlou … Když pak zemřela, napsal »Kam s ním?«“

Doufám, že jsem ctěné čtenáře neurazil touto notně vousatou anekdotou. Nehodlám psát o díle libovolného velikána písemnictví, ale o mnohem (ne)zajímavější věci, počítačové myši.

Kam patří počítačová myš? Pravák odpoví, že vpravo od klávesnice a levák jen přitaká, protože je už zvyklý a sehnat ergonomickou myš vytvarovanou pro lidi preferující levou rukou je úkol hodný bájného Sysifa. Jenže tímto přizpůsobením, se většině, udělal levák své pracoviště mnohem ergonomičtějším. Ptáte se proč?

Reklama

Jsem levák, který je přeučený pro psaní pravou rukou, je to docela praktické, protože mou oblíbenou psací potřebou je obyčejné plnící pero, konkrétně Pelikan Tradition M200 Black, a to není vhodný nástroj pro psaní levou rukou. Myš mám vlevo od klávesnice, so laptopem nosím trackball Genius Traveler 350 (trackball považuji za ergonomičtější, než bežnou myš), a vpravo mám papíry na poznámky, které při své práci využívám. Takovéto rozložení považuji za velmi ergonomické, protože pokud bych měl myš i papíry na jedné straně, neubráním se neustálému přehazování bloku a myši při práci, nebo kroucení těla do dost nepřirozených poloh, pokud si chci napsat poznámku, či dosáhnout na myš položenou někde daleko.

Myslím si, že člověk píšící levou rukou by měl mít myš na pravé straně klávesnice a člověk píšící pravou rukou by se měl naučit obsluhovat myš levou rukou. Minimálně vo mém případě jde oo mnohem příjemnější a produktivnější rozložení, než to klasické, které si každý udělá automaticky, pak je jen potřeba si zvyknout.

Zajímavostí je OpenOfficeMouse (použil jsem jako titulní obrázek), pokud bude dostatečný zájem mohla by být i levoruká verze. Nelíbí se mi příliš mnoho tlačítek. Předpokládaná cena US$ 74.99 není úplně nejnižší, ale pokud usnadní uživateli život, je bezproblémově akceptovatelná.

Komentáře

6 komentářů: „Kam s ní?“

 1. […] článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Kam s ní? […]

 2. Honza Martinek avatar

  Po dlouhém váhání jsem asi před dvěma měsíci přehodil myš do levé ruky a jsem velice spokojený. Dlouho jsem předtím uvažoval o nákupu klávesnice bez numerického bloku, který je právě v místech, kde bych rád viděl myš v pravé ruce (zvlášť od doby, kdy mám židli s dobrými opěrkami rukou), ale nakonec jsem vyřešil svůj problém a nepřišel o užitečná tlačítka.

  Asi bych své zkušenosti nezobecňoval, ale minimáně za vyzkoušení to stojí (za déle než pětiminutové vyzkoušení).

 3. Zbynek avatar

  Můj postřeh je stejného ražení. Jsem levák, myš jsem poprvé uchopil po vzoru kamarádů do pravé ruky, ale narozdíl od nich nejsem limitován při prípadném psaní poznámek. To je ale za předpokladu, že nemám svuj notebook, ke kterému si jen vyjimečně (na grafické práce) připojím myš. Nejrychlejší se mi zdá obsluhovat počítač na touchpadu a mít obě ruce připravené na klávesnici (možná to je tím, že pracuji na linuxu a windows potkám jen sporadisky)

  1. MaReK Olšavský avatar

   Já jsem se s touchpadem nikdy moc nezkamarádil, bohužel.

 4. Tonda avatar
  Tonda

  Každá z rukou obsluhuje půlku textové klávesnice, pravá má navíc na starosti kursorový a numerický blok. Proto je zcela logické dát si polohovací zařízení do méně zatížené levé ruky. Chápu, že pravákům bude ovládání myši nedominantní rukou dělat problémy, ale radit levákům dát si na nedominantní ruku ke kursorové a numerické klávesnici i myš je fakt demence.

  1. MaReK Olšavský avatar

   @Tonda: Záleží dost na povaze práce, pokud používáte i tužku a papír, tak Vám to dementní nepřijde, tedy pokud nejste zastáncem neustálého přehazování věcí na stole, nebo nekreslíte jen na monitoru. Jako programátor, nebo autor článků numerický blog zase tak moc nepoužívám, je velmi daleko pro psaní všemi 10 prsty, ona i myš je při běžné práci hodně opomíjena, protože používám klávesové zkratky.