Konec Microsoft Works. Konečně!

„Tak nám zabili Microsoft Works“ by se dalo také pochopit poselství článku „Microsoft Axes Works, Introduces Office 2010 Starter with Ads.“. Drze dodávám hurá.

Původní idea pro vznik Microsoft Works asi byla rozumná, naprosto integrovaný balík nejzákladnějších kancelářských nástrojů (textový a tabulkový procesor + databáze) za rozumnou cenu, přesně pro domácí uživatele. Dokonce starší verze Microsoft Works jsem ještě během studií používal (ano přiznávám, že tehdy jsem legální software nějak neřešil). Kompatibilita byla poměrně solidní, minimálně MS Word si poradil s dokumenty z MS Works bez problémů, už si nepamatuji jak si poradil Excel, nicméně v aktuálních MS Office 2007 podporu pro sešity z MS Works nevidím. Databázi integrovanou v MS Works snad nikdo ani seriózně nepoužíval (ono celkově bych asi z poměrně širokého okolí dovedl uživatele MS Works spočítat na prstech jediné ruky).

Reklama

Microsoft Works je balík, který postupně měl stále méně a méně uživatelů. Pravdou je, že poslední Works jsou ještě stále zajímavě levnou cestou k MS Office Professional (stačí koupit Works a pak upgrade), což je snad jediný rozumný důvod ke koupi tohoto monolitického balíku. Podle mého názoru, kdu chce kancelářský balík a má hluboko do kapsy, nejsou Works s cenou mírně přesahující 1 000,— KČ úplně optimální řešení, jednako Microsoft nabídl plnohodnotné Office pro 3 domácí počítače za téměř stejnou cenu a druhako jsou zde kancelářská řešení dostupná zdarma a funkčně značně přesahující MS Works, napadá mě tedy jen OpenOffice.org, nebo alespoň srovnatelná, což jsou GNOME Office (Abiword a GNUCalc), či KOffice. Přičemž opomíjím on-line kancelářské balíky, které sice nenabízí takovou paletu funkcí, ale běžnému uživateli, jenž potřebuje sem-tam něco napsat, nebo spočítat úroky, postačují.

Dobře, přestanu filosofovat na účelností balíku a jeho současnými možnostmi mít početnou uživatelskou obec, ale podívám se dopředu. Teoretickým nástupcem Mirosoft Works by měl být balík Microsoft Office 2010 Starter, kdy z celého balíku bude fungovat jen Word a Excel a i to ještě dost omezeně a velmi pravděpodobně s reklamami. Ale Microsoft Office 2010 Starter bude zdarma a je dost možné, že pro mnohé domácí použití bude stačit.

Mnohem větší problém nastane se soubory z Microsoft Works. Trochu výše jsem napsal, jakou podporu jsem našel u současných Microsoft Office 2007. Pro formáty tabulkového procesoru a databáze by měly existovat nástroje 3. stran. Pokud umí MS Works uložit data i do starších formátů MS Office; nevím, ten balík jsem prakticky neviděl několik let; bylo by evidentně potřebné to udělat.

Připomělo mi to nedávnou situaci, kterou jsem musel vyřešit v jedné malé firmě o 3 lidech (která dělá obchody ve stovkách milionů ročně), jíž se starám o počítače. Dlouhá leta používali Office602; tuším že se to jmenovalo Smart Suite; a měli snad všechny soubory, které nepřišli od někoho mailem, v nativním formátu 602. Bohužel po letech už se nepovedlo najít aktivační klíč a nenašli jsme jej ani na starém počítači. Nainstaloval jsem jim OpenOffice.org, přeci je nebudu nutit platit za MS Office, když používají jen ty nejzákladnější možnosti, a zkušební verzi Office602 Smart Suite, která funguje 30 dní, takže měli dost času na převedení dokumentů. S MS Works se bude nejspíše postupovat úplně stejně, naštěstí.

Jestli by nebylo lepší používat jen standardizované formáty ODT a OOXML, než nativní pro různé kancelářské balíky. Já vím, že je to především na tvůrcích software, zda mají zahrnutou jejich podporu, ale to mohu zjistit, než takový balík (koupím a) nainstaluji.

Komentáře

3 komentáře: „Konec Microsoft Works. Konečně!“

 1. […] článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Konec Microsoft Works? Konečně! Další články s podobnou tématikou:MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Konec ságy […]

 2. VfB avatar
  VfB

  on ten Office pro studenty je takový trošku podtrh, sice je za babku, ale vzhledem k tomu, že licence zakazuje komerční využití, je vám víceméně na dvě věci….
  a je otázkou, jak legální bude používat tu starter verzi Office, sám MS se na svých stránkách (zdroj je tisková agentura MS živě.cz) trošku, ne tropšku hodně pitomně tvrdí, že komerční použití není nelegální ale nemožné z hlediska omezenosti funkcí, což mi připadá opravdu jako velká blbost, protože velká spousta lidí v zaměstnání (například pprogramátořiu, grafici, kodeři) potřebují MSI jen na copy & paste textů, korektur a podobných věcí od klientů, marketingu či kolegů, popř si toto i vytisknout a tyto funkce by snad ten „osekaný“ Offfice měl též umět…

  1. MaReK Olšavský avatar

   WfB: Díky za komentář. V prvním boudě skoro souhlasím. Jenže ono to není úplně špatně, domácí licence výrazně pod cenou. Kdo Ti vlastně dokáže, že používáš právě tyto Office i pokud jsi OSVČ (větší firmy to neřeší). Podle mého, OSVČ bude Microsoftu putna, malá ryba a alespoň něco přinesla.
   U těch webmasterů máš také skoro pravdu, ale to už fakt radši plnotučné OpenOffice.org, než šíleně zkriplený software. Mám koupené (nejsem výhradně uživatel GNU/Linuxu) MS Office Professional a vedle nich mám i OOo. Přiznávám, že i ve Windows používám nepoměrně častěji OOo, prostě mi více sedí a na Ribbon jsem si nikdy nezvykl, MS Office mám vlastně jen kvůli Accessu a hodně divným dokumentům, které někdy přijdou.
   Že vyhnijou Works je ale dobře, ubyde další formát, který je docela problematický. Doufám že časem tu budou pro dokumenty jen formáty založené na XML.