Kriploidní zisky

Kategorie:

Štítky:

<disclaimer>Tento článek vyjadřuje jen můj osobní názor. „Může se Vám nelíbit, můžete s ním nesouhlasit, ale to je vše co s tím můžete dělat.“ — Jára Cimrman</disclaimer>

Na stránkách BBC News jsem četl dost zajímavý článek o nekalé obchodní praktice, která je naprosto běžná a řadou běžných lidí kvitovaná s velikým povděkem. Výrobci nevyvíjí výrobky pro profesionální trh a pro běžné spořivé zákazníky zvlášť, ale často jde o týž výrobek, který má pro spořivé koncové uživatele zkriplené funkce, například uživatelé MS Windows tak znají edice Prefosional a Home. Neděje se tak jen u software, ale třeba u audiotechniky, nebo si myslíte, že mezi CD přehrávači ze dvou sousedních řad je nějaký významný rozdíl (typicky tento přístup pamatuji u Technicsu)?

Reklama

Je to dost zajímavé a docela postup vývojářů nechápu. Připraví se profesionální verze produktu, což stojí nemalé peníze, pak se za další peníze omezí funkce (v audiotechnice se zhorší zvuk) a z tohoto zkripleného výrobku vznikne levnější produkt pro masy, přičemž jeho vývoj stál více, než profesionálního a kvalitnějšího produktu. Nebylo by levnější prodávat „Pro“ verzi za cenu té levné, bez nadbytečných nákladů na vývoj zkripleného výrobku, nebo nastavit cenu kamsi na střed?

Je jediné místo, kde jsem tento postup ještě zpočátku pochopil. Tím místem je historie, procesor 486, který se prodával ve dvou verzích, kompletní 486DX a nekompletní 486SX, které chyběl matematický koprocesor, respektive on zpočátku nechyběl, prostě to byl kus, kde se nepovedla výroba koprocesoru a tento se prodával jako levný SX, později byl tak velký zájem o tyto levné procesory, že výrobci uměle vykleštili matematický koprocesor a prodávali zkriplené levné SX, k němuž jste mohli dokoupit koprocesor, ale to bylo dražší, než přímo nákup DX verze. Možná AMD plánuje u svých tříjádrových procesorů stejný postup, když se nepovede čtvrté jádro, nebude zapnuté a procesor se prodá jako levnější a méně výkonné tříjádro, ale to je jen moje domněnka. Zajímavou oblastí v IT jsou optické mechaniky, tatáž mechanika funguje třeba pod značkami Teac a LiteOn, ale Teac má jiný firmware, pročež zákazník zaplatí za Teaca větší peníze. Není náhodou výroba dvou firmwarů dražší, než jediného, který by měl pozměněný pouze identifikační řetězec?

Osobně bych byl radši, kdyby výrobci snížili ceny profesionálních výrobků a zrušili uměle omezené výrobky pro masy, více lidí by bylo spokojeno a dost možná by se to výrazně projevilo kladně na jejich ziscích. Chápu, že se připraví levný výrobek z levných součástek pro běžné masy a vedle toho se připraví jiný z drahých součástek, který bude kvalitnější, určený pro náročný trh, ale nechápu zkriplování kvůli tomu, aby se kvalitní produkt nešířil v rozumné podobě mezi masy.

Komentáře

6 komentářů: „Kriploidní zisky“

 1. marconi avatar
  marconi

  Mno… co se tyce vyroby CDROM – je to stejne jako s znackovymi oblecenimi. Na jedne lince jede tricko, ktere na konci distane bud napis ADIDAS nebo ADISAS. Cenovy rozdil je skoro 100%, ale technologicky 0%.

  U Windowsu je logicke deleni na Bussiness a Home Verze – Ne kazdy potrebuje online replikaci dat a Active Directory. Tim je dana cena. Domaci uzivatele si zaplati mene a firmam nic jineho nezbyde (pominu-li Linux nebo neco jineho, ale to je jina pohadka).

 2. MaReK Olšavský avatar

  Marconi: S tričkama máš pravdu, ale ty se liší jen nápisy, ty mechaniky se liší i vývojem firmware, myslím, že napsat dva je dražší, než napsat jeden.
  V Home edici jde dost věcí z Pro edice zapnout pouhou editací registrů, nemálo návodů jsem na to našel, takže mám pocit, že Home edice je opravdu uměle omezená dodatečně, prostě jsou investovány další peníze na vývoj levnější verze místo posunutí ceny Pro verze dolů. Já je tedy doma nepoužívám, už tak 4 roky je doma a na laptopu pouze GNU/Linux, jiná situace je ve firmě, kde kóduju.

 3. LuFa avatar

  Marconi, MaReK: Myslím, že s tričkama pravdu nemáte. Co jsem měl možnost vidět kvalitu ADISASU a dalších napodobenin, evidentně byla minimálně použita slabší látka a kvalita stehu byla mizerná.

  U HW pak souhlasím. Některé výrobky různých značek jsou technologicky stejné. Některé výrobky různých řad pak také. Buďto mají něco záměrné poškozené, případně se jedná jen o jiný firmware.

  Nicméně jako zákazníkovi mi je toto jedno. Jediné co mě štve je výrazně nižší životnost výrobků. Například nyní u celkem značkové a dražší žehličky Philips nyní řeším druhou reklamaci :-(. Problém s termostatem. Pár týdnů zpět nám zase odešla pár let stará myčka nádobí AEG. Nyní je v opravně, kdesi je díra. Možná si budeme muset koupit novou :-(.

 4. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: No dobře, ukecal jsi mě s těma tričkama.
  Nebuď naštvaný na sníženou životnost, žijeme ve spotřební společnosti, výrobcům vydělává prodej nového zboží a ziskům neposlouží to, že tu věc budeš mít doma 20 let bez poruchy.

 5. LuFa avatar

  Naštvaný jsem, navíc když to takto půjde dál, aby měl doma člověk více stejných přístrojů. Odešla žehlička, ok, je v opravně, ale půjčí nám snad na měsíc někdo jinou? Nemáme snad měsíc žehlit? To je to, co mě štve.

 6. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Prostě je to smutný fakt. Já mám proto doma žehličky dvě, jestli to bude takto pokračovat, tak budu muset mít dvě lednice, mikrovlnky, TV.
  Na některé věci mám dlouhou záruku, ale co naplat, když mi zdechnou pouliční Koss Porta Pro a já bych bez hudby asi nedošel do práce? Toš mám v rezervě levný mrchy Emgeton, což jsou pro změnu zase Kossy :).