Konec ságy SCO vs. Linux?

Kategorie:

Štítky:

Sága „SCO vs. Linux“ začala v roce 2003, když SCO údajně našla vlastní zdrojové kódy mezi zdrojovými kódy jádra Linuxu. Ač celé obvinění stálo na vodě, vnášela nejistoty mezi vývojáře GNU/Linuxu, dokonce si myslím, že nebýt těchto obvinění, mohl být dneska GNU/Linux podstatně více rozšířený na serverech i desktopech. Podle informací z poslední doby se zdá, že sága opravdu končí.

Santa Cruz Operation dříve vypadala jako velmi rozumná firma, měla práva na vlastní Un*xový systém a relativně nenápadně prosperovala na produktech UnixWare a Open Server. Tvůrci jedné z prvních komerčních distribucí GNU/Linuxu, Caldera Linuxu, byli komerčně o něco úspěšnější, v roce 2001 odkoupili Unixovou divizi od Santa Cruz Operation a společnost přejmenovali na SCO, zatímco zbytek Santa Cruz Operation se díky někdejší akvizici společnosti Tarantella přejmenoval na Tarantella Inc; v roce 2005 byla tato společnost odkoupena SUN Microsystems. Možná je to trochu komplikovaná historie, nicméně tak to opravdu bylo. (Mimochodem tu historii jsem nějak slepil z informací nalezených na Wikipedii).

Reklama

Hodně překvapivá obvinění, od firmy jež vznikla díky GNU/Linuxu, přišla v roce 2003. Nová SCO se začala soudit o velmi pochybné intelektuální vlastnictví zdrojových kódů v linuxovém jádře. První byla obžalována firma IBM a velmi záhy i Novell (jako by si nikdo v té chvíli již nepamatoval, že Novell licencoval firmě SCO Unix) a další. Někteří vyměkli a zaplatili nové SCO požadované peníze (první byl Microsoft, který to evidentně vnímal jako možnost zkomplikovat nástup GNU/Linuxu na desktopy a servery). Intelektuální vlastnictví SCO prokazovala fakticky podivně, na internetu bylo k vidění několik procedur, které by snad žádný programátor nenapsal jinak i kdyby ty původní zdrojové kódy nikdy neviděl.

Vedení SCO soudní proces rozjelo, pro mě překvapivě proti IBM a Novellu, ale nebyl vidět útok na společnost Red Hat, která je tak trochu synonymem distribuce GNU/Linuxu. Kolik z nás, kteří používáme GNU/Linux delší dobu nezačalo na Red Hatu, když ještě byl šířený zdarma a o jeho vydávání u nás se postaralo české nakladatelství Computer Press? Co poněkudsi nedomysleli byla možnost prohry, která opravdu nastala, při zpětném čtení informací lze ale dosledovat, že nikdo úspěch SCO ani neočekával a spíše se dá vysledovat názor o tom, že si SCO prodloužilo agónii před bankrotem.

Prohra SCO u soudu i následná insolvence společnosti znamenaly ochranu před věřiteli a podle většiny indícií měla být společnost SCO postupně zlikvidována, svým závazkům dostát nemohli a podle mého názoru ani nebylo reálné, že by někdo byl nějak moc ochotný dát důvěru firmě, která si tak nakálela do vlastního hnízda (ať se na mě čtenáři zlobí, ale současné SCO spíše považuji za následovníka Caldery, která vydělala peníze na komerční podpoře GNU/Linuxu). To vše je sice logicky vypadající předpoklad, ale …

Firma SCO se pomalu stává raritou, firma která je snad nesmrtelná (což jsem mimochodem napsal přibližně před 2 roky), pokud jsem našel správné informace, SCO bylo koupeno firmou Gulf Capital Partners a nadále hodlá pokračovat v soudních sporech, buď odepíší nějaké peníze, nebo to vyjde a vydělají hodně zajímavou sumu peněz, je to jako sázka, vsadíte relativně málo a vyhrát můžete opravdu hodně. Další kapkou, která budí dojem nesmrtelnosti problematického SCO, je nově nařízený proces před porotou, od odvolacího soudu v Utahu, kolem autorských práv na UNIX a UnixWare (více na Groklaw). Je toto možné jinde, než v USA?

Komentáře

Jeden komentář: „Konec ságy SCO vs. Linux?“

  1. […] článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Konec ságy SCO vs. Linux? Další články s podobnou tématikou:MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Netbooky a […]